רק את מכירה את הדמות שמאחורי המסכה

כאשר יש פער מאוד גדול בין מה שאחרים חושבים על בן הזוג שלך ומה שהם רואים, לבין מה שאת חווה בין דלתיים סגורות, זה מאוד מבלבל, כי מצד אחד, את זאת שמתמודדת עם התנהגויות פוגעניות שלו, את זאת שפוחדת מתגובותיו הקיצוניות ומהלכת על קצות האצבעות, ואילו מצד שני, הסביבה הקרובה מכירה את בן הזוג שלך בתור אדם טוב ונחמד שלא יפגע בזבוב. 

“ג’קיל והייד. זה נפלא או שזה איום ונורא. התקפי הזעם מאוד קשים והוא נהייה אלים מילולית, אבל כלפי חוץ, הוא נראה בן זוג מתוק, עדין ודואג שיעשה בשבילי הכול”.

הציטוט הזה לקוח מתוך המחקר שלי. נשים מרבות להשתמש בדימוי של ד”ר ג’קיל ומיסטר הייד כשהן מתארות בן זוג עם הפרעת תקשורת, על מנת להמחיש את ההבדל העצום בין הדמויות השונות המתגלמות לנגד עיניהן. הפערים בין התנהגותו של בן הזוג בחברה, ליד אנשים אחרים, לבין התנהגותו בבית מולן, בזמן שרק שניהם נמצאים לבד, הם כל כך גדולים, שנשים הרבה פעמים מרגישות שהן ממש מאבדות את שפיות דעתן, כבר לא יודעות מה אמיתי ומה לא ומפסיקות לסמוך על כושר השיפוט שלהן.

הפרעה תקשורתית היא מולדת ותורשתית ומלווה אנשים מילדות לאורך כל שנות התפתחותם והתבגרותם. היא אף פעם לא נעלמת, אולם סממניה החיצוניים פחות בולטים אצל מבוגרים. זה קורה בגלל תהליכי למידה והסתגלות. ילדים המרגישים שונים מאחרים מתחילים לחקות את הסביבה ולאמץ לעצמם התנהגויות מקובלות ורצויות מבחינה חברתית. חלקם עושים זאת כדי לרצות את הוריהם, חלקם על מנת להשתלב במסגרות הלימודיות והחברתיות שלהם בהצלחה וחלקם פשוט כדי להרגיש פחות שונים ויותר “כמו כולם”.

הרבה מהאנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה ניחנו באינטליגנציה שכלית גבוהה מהממוצע, כך שרובם בהחלט יכולים לתעל את היכולות השכליות הגבוהות שלהם לטובת למידה של קודים חברתיים ומיומנויות תקשורתיות. מה שכן, זה דורש מהם מאמץ מאוד גדול, כיוון שבניגוד לאנשים אחרים, שעושים את הדברים האלו באופן אינטואיטיבי, אצלם נדרשת התכווננות ומחשבה, ולעיתים קרובות, גם איפוק ונכונות לפעול בניגוד לנטיותיהם הטבעיות.

בעבר, לפני שנות התשעים, לא הייתה מודעות לקריטריונים האבחנתיים של אספרגר, שכיום נקרא אוטיזם בתפקוד גבוה, כך שדור המבוגרים אינו מאובחן כלל והמודעות לנושא מאוד נמוכה בארץ.

חשוב להבין שמדובר באנשים שהצליחו להשתלב מבחינה תעסוקתית, להתחתן ולהקים משפחות. רובם בעלי השכלה אקדמאית, חלקם מתחזקים קריירות מוצלחות ומאוד אהובים ומוערכים על ידי סביבתם הקרובה.

הם למדו במרוצת הזמן לסגל לעצמם מיומנויות פיצוי ולהתאים את עצמם לכל מה שנדרש מהם על מנת להצליח להסתדר בזירות המקצועיות והחברתיות בחייהם. רובם פשוט יצרו לעצמם מסכות לפי צרכיהם המשתנים. מדי יום הם עוטים על פניהם את מסיכת העבודה שלהם. כמו כן, יש להם בהישג יד גם את מסיכת הפגישות עם החברים, את מסיכת האירועים המשפחתיים וכל מסכה נחוצה אחרת.

העניין הוא שלבישת המסכות האלו גוזלת מהם המון אנרגיות ומאמצים, כך שבסיומו של יום העבודה שלהם, או עם סיומו של האירוע החברתי או המשפחתי שבו השתתפו, הם מרגישים צורך עז לשחרר את הלחץ שהצטבר אצלם, להוריד את המסכה ולנוח.

והבית הוא הרי אזור הנוחות, שם אין צורך לעטות שום מסכה וניתן להרגיש משוחררים.

מה שקורה כתוצאה מכך, הוא שדווקא האנשים הקרובים אליהם ביותר, האישה והילדים, מקבלים יחס שאף אדם זר לא יקבל מהם. הם לא פעם היחידים שנחשפים להתקפי הזעם, להתנהגויות הפוגעניות, לחוסר הסבלנות או להתעלמות, והם בסופו של דבר היחידים שנאלצים להתמודד עם המאפיינים האוטיסטיים שלהם.

הדבר הכי מאתגר עבור אנשים עם הפרעת תקשורת הוא אינטראקציה חברתית, כך שכאשר הם נמצאים בבית, הם זקוקים למרחב של שקט שיאפשר להם להיטען באנרגיות מחודשות. אבל מובן מאליו שגם בת הזוג וגם הילדים רוצים וזכאים לקבל מהם תשומת לב והתייחסות חיובית וכמובן שמגיע להם לקבל יחס טוב ומכבד.

נשים לפעמים מייחלות לכך שבן הזוג יעטה איזו מסכה גם בשבילן ויחזור להפגין כלפיהן את אותן התנהגויות שאפיינו אותו בתחילת הקשר הזוגי, כשהוא חיזר אחריהן והתאמץ להרשים אותן בכל דרך אפשרית. וכן, גם אם יש לו הפרעת תקשורת, הוא בהחלט יכול לעשות מאמץ, להפגין איפוק, להחמיא להן ולהשקיע במערכת היחסים הזוגית והמשפחתית.

זה אמנם מצריך עבודה, אבל בת הזוג והילדים לא פחות חשובים מכל האנשים האחרים שלכבודם הוא עוטה מסכות, אלא הרבה יותר.

 

אם את מרגישה מבולבלת,

או רוצה לצאת לדרך של שינוי, אבל לא מעזה לעשות את הצעד הראשון,

אשמח לשוחח אתך.

ד”ר פנינה ארד: 0507865822

פגישות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין. 

 

אל תישארי לבד עם הדמות שמאחורי המסכה.

מגיעה לך זוגיות בריאה ומאושרת.

חג פורים שמח!

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל