ציפיות נשיות שאינן עומדות במבחן המציאות כשלבן הזוג יש הפרעת תקשורת

נשים רבות מתאהבות ונכנסות לקשר זוגי חדש בהתלהבות גדולה, רק כדי לגלות, במקרה הטוב- מהר מאוד, ובמקרה הפחות טוב- אחרי מספר שנות נישואים, משכנתא וכמה ילדים משותפים- שבן הזוג שבו הן בחרו, אינו עונה על הציפיות שלהן. אין זה מפתיע, היות ובשלב ההתאהבות הראשוני והנלהב של הקשר, השלב שבו מתרחשת חגיגה הורמונלית, שני בני הזוג עושים כמיטב יכולתם להפגין את הצדדים החיוביים באישיותם ולהסוות את הצדדים הפחות מחמיאים. וגם כאשר מופיעים תמרורי אזהרה, קיימת נטייה להתעלם מהם ולהישאב לחשיבה חיובית ואופטימית של: יהיה בסדר.

מה שקורה באופן טבעי ובלתי נמנע אצל כל הזוגות, הוא שאחרי תקופת זמן מסוימת, שיכולה להמשך בין מספר חודשים למספר שנים, כשהורמוני ההתאהבות מפסיקים לפעול בעוצמה, המציאות טופחת במלוא עוצמתה. לכל אחד מאתנו יש את נקודות החוזק ואת נקודות החולשה שלנו. גם אם נדמה לנו שמצאנו את “מר מושלם”, ההתפכחות היא הרי בלתי נמנעת ועם הזמן חולשותיו מתגלות בפנינו, בדיוק כפי שחולשותינו מתגלות בפניו.

מה שקורה כאשר קיימת הפרעת תקשורת ברקע הוא הרבה מעבר להתפתחות הטבעית הזו. נשים שנמצאות בזוגיות עם גברים לא מאובחנים על הרצף האוטיסטי מגלות שהזוגיות שלהן לוקה בחסר בכל אחד מאבני היסוד של זוגיות טובה ובריאה: שותפות והדדיות, תקשורת, קירבה ואינטימיות.

 

שותפות והדדיות

נשים קולטות שהן נמצאות בקשר זוגי שבו הן בעיקר נותנות מעצמן: חום, אהבה, הכלה, טיפול בילדים, שירותי בישול, כביסה וניקיון, והרשימה הזו יכולה להיות ארוכה ואינסופית. נשים מבינות עם הזמן שאין הדדיות בקשר ושהן עצמן מקבלות מעט מאוד מבן הזוג. הן מרגישות פעמים רבות כמו אימהות חד הוריות, כשהן נושאות על כתפיהן את עיקר הנטל של דאגה יומיומית לבית ולילדים ולמרות זאת, אינן זוכות לפירגון ולהערכה מצד בן הזוג על השקעתן.

נשים שנמצאות בזוגיות כזו סובלות מבדידות מאוד גדולה. בן הזוג נוטה להיות עסוק בענייניו ובתחביביו, גם כשהוא נוכח פיזית בבית. בת הזוג מוצאת את עצמה לבד, פיזית ונפשית, ומגלה שכאשר היא נאלצת להתמודד עם קשיים אישיים או משפחתיים, בן הזוג אינו מסוגל לספק לה כתף שעליה תוכל להישען.

אנשים עם הפרעת תקשורת מאוד נוקשים. קשה להם לגלות סובלנות כלפי עמדות, גישות ונקודות מבט השונות מאלו שלהם. הם מתקשים להביע אמפתיה ולשים את עצמם בנעלי האחר. נשים שנמצאות בזוגיות כזאת הן לרוב אלו שמוותרות, מתפשרות, מבינות ומכילות. הן בדרך כלל אלו שמתחזקות את הקשר הזוגי ולעיתים קרובות, גם דואגות לתחזוקת חיי החברה של בני הזוג.

 

תקשורת

אצל גברים על הרצף האוטיסטי קיימת נטייה להישען על ההיגיון, לנתח דברים באופן לוגי ולהימנע משיח רגשי. יש אצלם קושי אמיתי לדבר על רגשות, להביע את רגשותיהם ולהכיל את רגשותיה של בת הזוג. בעוד שדיבור על עובדות משאיר אותם באזור הנוחות הבטוח שלהם, דיבור על רגשות מכניס אותם לטריטוריה לא ברורה ולא ממש מובנת. כשבת הזוג מנסה ליזום שיחה על מצב הזוגיות, הם נכנסים ללחץ ומנסים להימנע מניהול שיחה כזאת. כאשר שיחות כאלו בכל זאת מתקיימות, הן מגיעות מהר מאוד לכדי פיצוץ. בני הזוג מרגישים כאילו הם מדברים בשתי שפות שונות ונקלעים למבוי סתום שלא מאפשר הידברות או מציאת פתרונות.

אנשים עם הפרעת תקשורת נוטים לפרש את דברי בת הזוג כביקורת המכוונת כלפיהם ומגיבים פעמים רבות במתקפה, כשהם מאשימים רק אותה בקשיים הקיימים במערכת היחסים הזוגית.

למרות רגישותם הגדולה לביקורת, הם עצמם עשויים להיות ביקורתיים מאוד ולהיצמד לפרטים הקטנים. הם לעיתים קרובות מתנהלים מול בת הזוג כאילו הם נמצאים בבית-משפט ועסוקים בניסיון לספק הוכחות לטענותיהם. חשוב להם להראות לה שהם צודקים ואילו היא טועה.

גברים על הרצף הם מאוד פרגמטיים ומוכווני מטרה. התקשורת איתם יכולה בקלות להפוך להיות טכנית ומנהלתית. הם ממעטים לשתף בעולמם הפנימי ובחוויותיהם האישיות וממעטים להתעניין בחוויותיה ובעולמה של בת זוגם.

הם עשויים להיות ישירים, בוטים וחסרי טקט ולפגוע בבת הזוג גם מבלי להתכוון לכך. הם מרבים להעיר ולבקר וממעטים לפרגן ולהחמיא. הביקורת המתמדת מערערת את הביטחון של בת הזוג בעצמה ובקשר הזוגי ומקשה עליה להרגיש נאהבת.  

 

קירבה ואינטימיות

היעדר השיתוף והשותפות, הביקורתיות הרבה, הנוקשות והקושי לנהל תקשורת רגשית, כל אלו כמובן פוגעים באינטימיות בין בני הזוג וברצון לבלות זמן איכות יחד. גברים על הרצף האוטיסטי מתקשים לא פעם להבין את הקשר בין אינטימיות רגשית לבין מיניות ומתקשים להבין למה היעדר אינטימיות רגשית פוגע ברצונן של נשים במגע פיזי.

בחלק מהמקרים, בנות זוגם של גברים על הרצף מרגישות כמו אובייקט מיני, מתלוננות על סקס שהופך לאקט טכני של פורקן פיזי ומתחמקות ממנו.

במקרים אחרים, דווקא הגברים הם אלו שמאבדים כל עניין במין שדורש מעורבות רגשית ומוצאים לעצמם תחליפים ברשת האינטרנט, כמו למשל התמכרות לפורנוגרפיה. בנות הזוג שלהם מרגישות דחויות וסובלות מחסך רגשי ומיני מאוד גדול.

 

במסגרת עבודת הדוקטורט שלי בפסיכולוגיה, חקרתי את עולמן של נשים הנמצאות בזוגיות עם גברים שיש להם הפרעת תקשורת, מאובחנת ובלתי מאובחנת. מצאתי שנשים הנמצאות בזוגיות כזאת לאורך זמן משלמות מחיר כבד, הן מבחינת הבריאות הפיזית והן מבחינת הבריאות הנפשית שלהן. הן סובלות מתחושות קשות של בדידות, כעס ותסכול, מתלוננות על מגוון רחב של סימפטומים גופניים ומחלות כרוניות, מאבדות את הביטחון העצמי שלהן ושוקעות למצבים של דיכאון ותשישות. במחקר שלי, לא מצאתי הבדלים בין נשים שבן זוגן אובחן באופן פורמאלי לבין נשים החושדות שבן זוגן על הרצף התקשורתי. זה ממש לא מפתיע, היות ולפני שנות התשעים, לא הייתה כלל מודעות למאפיינים של אוטיזם בתפקוד גבוה, כך שדור המבוגרים לא אובחן בילדותו.

אם את נמצאת בזוגיות כזאת, או מכירה מישהי שנמצאת בזוגיות כזאת, אל תתני לה או לעצמך לשלם את המחיר הבריאותי הזה. הצעד הראשון בדרך לריפוי ולשינוי, הוא קודם כל להבין את המצב שאתו מתמודדים, ואחר-כך, לנקוט בדרכי התמודדות ופעולה יעילות. יידע הוא כוח. חשוב לדעת שיש הרבה מאוד דברים שניתן לעשות, הן ברמה האישית והן ברמה הזוגית. יהיה צורך אמנם להתאים חלק מהציפיות למציאות, אבל בהחלט לא כדאי לוותר עליהן לחלוטין וחשוב לשמור על תקווה ואופטימיות.

המודעות הקלינית והציבורית בארץ מאוד נמוכה, עד לא קיימת לנושא של הפרעת תקשורת אצל מבוגרים, אבל מדובר בתופעה נפוצה. 1 מתוך 40 אנשים נמצאים על הרצף האוטיסטי. היחס הוא 1:4 בין נשים לגברים, כך שמדובר בתופעה שמאפיינת בעיקר את המין הגברי.

נשים רבות מתמודדות עם קשיי תקשורת קיצוניים בזוגיות שלהן, חוות חסך רגשי מתמשך ומצוקה חמורה, מבלי להעלות כלל על דעתן את האפשרות שבן זוגן נמצא על הקשת האוטיסטית. אחרות מבינות שבזה מדובר רק אחרי שנים ארוכות של בלבול וספקות המכרסמים בהן, עד לתחושה של אובדן השפיות.

הספר החדש שלי: “החצי השני של הקשת” מציג לראשונה בשפה העברית את הידע הקליני והממצאים המחקריים העדכניים ביותר לגבי השפעתה של הפרעת תקשורת על מערכות יחסים זוגיות ולגבי מצבן של נשים הנמצאות בזוגיות כזאת. הספר כתוב בשפה בהירה ונגישה ומיועד לכל מי שרוצה לדעת, להבין ולצלוח את האתגרים ששונות נוירולוגית מביאה איתה למערכות יחסים רומנטיות.

 

למידע נוסף, להמלצות על הספר ולרכישה במחיר השקה, ניתן להיכנס לדף הספר באתר שלי או לקישור: https://lp.vp4.me/pgpp 

 

אשמח לספק מידע נוסף, לענות על שאלות וללוות אתכם בדרך לשינוי,

ד”ר פנינה ארד, 0507865822.

פגישות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל