לתת לעצמך אוויר

“אין לי אוויר.

קשה לי לנשום.

אני מרגישה שאני נחנקת”.

בזמן האחרון אני מרבה לשמוע את המשפטים האלו מנשים שנגמר להן האוויר והכוח להתמודד עם המצב המאתגר, עם בן זוג שלא מבין ולא רואה אותן ועם עול משפחתי שמונח בעיקר על כתפיהן. המשבר הכלכלי, תחושה של אי וודאות, הלחצים הנפשיים והשהייה המתמשכת בבית משפיעים לרעה על כולנו. וכשאין בן זוג שאפשר לחלוק אתו את הקשיים, זה משאיר אותנו לבד בתוך הסיטואציה המורכבת הזאת.

“אני מרגישה שכולם שואבים ממני את מעט האוויר שעוד נשאר לי” אמרה לי ורד (שם בדוי). “גם הבעל, גם הילדים, אני מרגישה מרוקנת לגמרי, לא נשאר לי יותר מה לתת”. ורד תיארה תחושה מעיקה של מחנק, קושי אמיתי לנשום, שאותו היא מרגישה באופן הכי מוחשי שיש.

קיים קשר הדוק בין גוף לנפש, כך שמצוקה נפשית שלא נמצא עבורה מענה, לעיתים קרובות באה לידי ביטוי בסממנים גופניים שונים, וכשהמצוקה נמשכת לאורך זמן, היא בסופו של דבר מאפשרת גם את התפרצותן של מחלות כרוניות ואוטו-אימוניות קשות. יוצא לי לפגוש הרבה מאוד נשים שנמצאות בזוגיות מאתגרת וסובלות מפיברומיאלגיה, מעייפות כרונית, מדיכאון וממגוון רחב של מחלות פיזיות.

הדרך היעילה ביותר להתגבר על מצוקה נפשית, היא לתת מענה לצרכים אישיים שהוזנחו, להתייחס לזעקה של הנפש, של הגוף, או של שניהם גם יחד. אם חסר לנו אוויר לנשימה למשל, זה אומר שאנחנו צריכות לדאוג לעצמנו לאספקה שוטפת של אוויר.

לא ברור מתי נוכל שוב לטוס וליהנות בחו”ל, אבל כולנו מכירים את סרטוני ההדרכה במטוס שמראים כיצד במצב חירום צריך קודם כל לעטות על עצמנו את מסכת החמצן, ורק אחר-כך לעזור לילד שיושב לצידנו. בדיוק על אותו העיקרון, כדי שנוכל לתפקד במיטבנו, כדי שנוכל להמשיך לטפל בילדים שלנו ולדאוג לצרכי הבית והמשפחה, אנחנו צריכות קודם כל לספק לעצמנו את האוויר שנדרש לנו לנשימה.

כשאת נותנת ומעניקה באופן קבוע הרבה לאחרים ומעט לעצמך, אם בכלל, את הולכת ומתרוקנת. על מנת שתוכלי להמשיך ולהעניק לאחרים, את צריכה קודם כל למלא את עצמך באנרגיות. ואת יכולה לדאוג לעצמך, את לא צריכה לחכות שמישהו אחר ידאג לך.

את יכולה לצאת החוצה, לעשות לבד הליכה או ריצה וליהנות מהאוויר ומהשמש שבחוץ, את יכולה להתרכז בנשימה ולעשות מדיטציות או דמיון מודרך, את יכולה לדבר עם חברה טובה ולפרוק את כל מה שמעיק עלייך, את יכולה לעשות משהו כייפי ומהנה שמאפשר לך להתנתק, כמו להתפנק באמבטיית קצף, לקרוא ספר, או לצפות בסדרת טלוויזיה אהובה.

אני בטוחה שכל אחת יודעת בדיוק מה נותן לה אוויר. הדבר הכי חשוב הוא למצוא את הזמן לעשות את המשהו הזה שממלא אותנו ומספק לנו אוויר לנשימה באופן יומיומי קבוע, כדי לא להגיע לתחושה של מחנק. 

ואם את לא מצליחה לפנות לעצמך את הזמן ולתת לעצמך מקום, או אם את מצליחה לעשות את זה ובכל זאת, עדיין מתקשה לנשום או להתמודד עם המצוקה שבתוכה את נמצאת בה, זו ממש לא בושה לפנות ולקבל עזרה מקצועית.

אני כאן בשבילך,

מוזמנת להתקשר ולדבר אתי.

ד”ר פנינה ארד: 0507865822.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל