הרי את מואשמת

 

 

“את אף פעם לא מרוצה משום דבר”.

“אנחנו רבים בגלל שאת לא יכולה לראות אותי נח”.

“אם רק היית מפסיקה להתלונן, אז הכול היה יכול להיות בסדר בינינו”.

כאשר אנו חווים קשיים משמעותיים במערכת היחסים הזוגית שלנו, רובנו מבינים באופן טבעי שמשהו בדינמיקה הזוגית לא עובד ושלכל אחד מבני הזוג יש חלק בהידרדרות הקשר הזוגי.

המצב בדרך כלל שונה כשקיימת ברקע הפרעת תקשורת בלתי מאובחנת אצל אחד מבני הזוג. במקרים האלו, הקושי לראות ולהבין את הצד השני, המיקוד העצמי, הקושי לתקשר ולנהל קונפליקטים באופן יעיל, הנטייה לביקורתיות מוגזמת, הנוקשות וחוסר הגמישות הבולטת של בן הזוג שאצלו קיימת הפרעת התקשורת, כל אלה עשויים לחבור יחד ולהוביל אותו למסקנה שהוא ממש בסדר, שבת הזוג שלו אשמה בכל מה שלא עובד בקשר הזוגי שלהם ושאם היא רק תעשה…, או לא תעשה…, אז הכול ביניהם יחזור להיות נפלא.

החשיבה החד-צדדית הזאת מותירה נשים רבות לבד על ספסל הנאשמים, כשאין שום דבר שהן יכולות לומר להגנתן שאכן יתקבל על ידי הצד השני. בן הזוג שלהן כל כך בטוח בצדקתו, שבמרבית המקרים, אין מצב שהוא יקשיב להן באמת, מתוך ניסיון להבין אותן. וגם אם יקשיב ויגיב, סביר להניח שהוא פשוט ימשיך להביא טיעונים, שיהיו מאוד הגיוניים בעיניו, ושיתמכו בדעתו או בעמדתו, והוא גם יחזור עליהם בעקשנות, עד שיתיש את בת הזוג שלו, שלפעמים תיסוג, רק כי נגמר לה הכוח להתווכח אתו וכי היא יודעת שבכל מקרה, זה לא יעזור ושאין סיכוי שהוא יבין או יקבל את עמדתה.

בן זוג כזה בדרך כלל גם לא יסכים לקבל עזרה ולהגיע לייעוץ זוגי, כי זה נראה בעיניו מיותר לחלוטין. אצלו הרי הכול בסדר… פעמים רבות, הוא ימליץ לאשתו ללכת לבד ולטפל בעצמה, בהמשך לטענתו כי כל הקשיים בזוגיות שלהם הם בעצם בגללה, כך שאם היא תפתור את כל בעיותיה ותשנה את התנהגותה כלפיו, מן הסתם הקשיים שהם חווים בקשר הזוגי, ייעלמו מעצמם.

גם במקרים שבהם בן הזוג בסוף מסכים להגיע לייעוץ זוגי, מה שבהחלט עשוי לקרות בעקבות איומים רציניים של אשתו להתגרש ממנו, הוא אמנם מתייצב, אך לעיתים קרובות מתנהג כאילו הוא נמצא בעיצומו של דיון בבית משפט, מספק הוכחות לכך שהצדק אתו ומי שטועה זו בת הזוג שלו. אני מוצאת את עצמי לא פעם נאלצת להסביר שוב ושוב שאני לא שופטת ושמטרתו של ייעוץ זוגי היא לא לפסוק לטובת אחד הצדדים, אלא לעזור לשניהם לקחת אחריות על התנהגותם ולשנותה לטובת מערכת היחסים הזוגית שלהם ולטובת ילדיהם.

אם הייתי יכולה להקליט ולהשמיע את הדברים שנאמרים אצלי לא פעם בקליניקה, הם היו יכולים לספק חומרים מעולים להפקת מופעי סטנד- אפ קורעים מצחוק. הרי רובנו מבינים יפה מאוד שלא ייתכן שבקונפליקטים זוגיים, יש צד אחד שתמיד צודק וצד אחד שתמיד טועה, או שאחד מבני הזוג תמיד בסדר והשני תמיד לא. אז מבחוץ, זה יכול להיות מאוד משעשע לשמוע את הגבר “המושלם”, זה שנותן לעצמו ציון מעולה ומשוכנע שהוא בעל ואב לתפארת, ושהבעיה היא בעצם אצל אשתו, שתמיד מתלוננת, לא מרוצה משום דבר ושאצלה, הפגמים הם מפה ועד להודעה החדשה.

במציאות, זה הרבה פחות מצחיק ויכול אפילו להיות מאוד עצוב שנשים יושבות ככה, על ספסל הנאשמים, לפעמים במשך שנים רבות, כשהן אלו המואשמות באופן קבוע לגבי מצב זה או אחר, כשעמדתן לעולם לא מתקבלת, כשדעותיהן לא נחשבות.

ומה שעוד יותר עצוב הוא שנשים שמתרגלות לחיות במציאות מעוותת שכזאת, תחת ביקורת מתמדת, פעמים רבות מאמינות שהן אלו שלא בסדר, והן מתחילות לפקפק בשיקול דעתן, מאבדות את האמונה שלהן בעצמן ובערכן וביטחונן העצמי מתערער. הן הרבה פעמים גם שוקעות לדיכאון, או מגיעות למצבי קיצון קשים של תסכול וייאוש, שאכן גורמים להן להתייחס באופן שלילי לבן הזוג שלהן, מה שמחזק אצלן עוד יותר את התחושה הזאת, שהן אלו שלא בסדר.

אז מה שאני מנסה לומר לכל מי שמוצאת את עצמה באופן קבוע יושבת על ספסל הנאשמים במערכת היחסים הזוגית שלה, זה לקום משם ולהתחיל להתרחק ממנו. להפנים שהמצב הזה לא רק מעוות לגמרי, אלא ממש לא הגיוני ולא יתכן שהוא משקף את המציאות. ובנוסף לכך, קרוב לוודאי שהמצב הזה גם פוגע בבריאות הנפשית והפיזית שלה. חשוב להבין שהעובדה שבן הזוג לא מודע, לא מכיר בחולשותיו או לא מוכן לקחת אחריות על חלקו בהידרדרות הקשר הזוגי, מעידה על בעיה חמורה שקיימת אצלו, כי הרי אף אחד מאתנו לא באמת מושלם. לכל אחד מאתנו יש גם חולשות וגם חזקות, ורובנו מודעים, לפחות לחלקם.

ואם את מרגישה שישיבה ממושכת מדיי על ספסל הנאשמים החלישה אותך באופן שקשה לך להתרומם ממנו ולהתחיל לזוז, אני מזמינה אותך לתהליך אישי מעצים ומחזק שיחזיר לך את הביטחון העצמי ואת האמונה שלך בעצמך. אשמח לעזור לך להשיב לעצמך את הכוחות, להתמלא באנרגיות מחודשות ולקבל החלטות מיטיבות לגבי המשך הקשר הזוגי.

 

ד”ר פנינה ארד: 0507865822  

שיחות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין. 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל