הקשר בין קשיי תקשורת בזוגיות לבין נשים בדיכאון

 

חוסר הרמוניה זוגית מהווה גורם סיכון לדיכאון, במיוחד עבור נשים. מחקרים רבים מצביעים על קשר ברור ומובהק בין איכות שלילית של חיי נישואין לבין דיכאון. נמצא כי נישואין לא מאושרים מעלים פי 25 את הסיכוי לאבחון בדיכאון קליני לעומת נישואין מאושרים, והוכח גם שאינטימיות נמוכה עם בן הזוג, היא המשתנה בעל ההשפעה המכרעת ביותר על התפתחות של דיכאון אצל נשים.

כיום ברור כי בניגוד לחשיבה המקובלת, גורמים גנטיים וביולוגיים אינם יכולים להסביר לבדם התפתחות של דיכאון וכי מקור הבעיה נעוץ בגורמים סביבתיים המעוררים תגובות של לחץ. על פי נקודת המבט החדשנית הזאת, כאב נפשי אינו ביטוי למחלה, אלא סימן ברור לכך שצרכים פסיכולוגיים טבעיים אינם מקבלים מענה. בהמשך לכך, הדרך היחידה להתגבר על דיכאון הינה להתחיל לתת מענה לצרכים האלו, למצוא פתרון לגורמים שהובילו לדיכאון, ולא לשנות את הכימיה של המוח באמצעות כדורים, מה גם שידוע היום כי 65-80% מהאנשים הנוטלים תרופות נוגדות דיכאון חוזרים להיות מדוכאים שוב תוך שנה.

אחד הממצאים המובהקים והבולטים שעלו מתוך מחקר הדוקטורט שלי היה רמות גבוהות וחמורות יותר של דיכאון אצל נשים שלהן בן זוג מאובחן בהפרעת תקשורת ואצל נשים החושדות בקיומה של הפרעת תקשורת אצל בן זוגן, לעומת נשים הנמצאות בזוגיות רגילה. תמונת המצב הקודרת הזו משקפת את אחת ההשלכות הקשות ביותר של המציאות היומיומית של נשים הנמצאות במערכת יחסים אינטימית עם בן זוג שיש לו הפרעת תקשורת, מציאות שבה הן חוות הזנחה רגשית מתמשכת וסובלות מחוסר תמיכה, חוסר אמפתיה וחסך גדול באינטימיות ובמגע. לכן, זה לא ממש מפתיע כי נשים שאינן מקבלות מענה לצרכים הרגשיים שלהן במסגרת הקשר הזוגי מדווחות על תחושות קשות של דיכאון.

“שקעתי לדיכאון חמור, איבדתי עניין בכול והיו לי בעיות בריאותיות כמו עייפות כרונית ובעיות בבלוטת התריס. חוויתי התעללות רגשית ותסכול נוראי. החיים היו בלתי נסבלים. לבעלי יש נטייה לחשוב ולראות רק את עצמו והוא היה מבקר ומאשים אותי בכל דבר. דברים השתפרו מאז שהבנתי שלבעלי יש הפרעת תקשורת ומאז שאנחנו בטיפול אצל מישהו שמבין ומטפל במצבים דומים”.

זוהי רק דוגמה אחת מתוך תשובותיהן הרבות של נשים שהשתתפו במחקר שלי ושהתייחסו לדיכאון שהן חוות כתוצאה מהקשר הזוגי שלהן. לצערי, אני פוגשת אצלי בקליניקה מספר גדול של נשים הנוטלות, חלקן מזה שנים רבות, תרופות נוגדות דיכאון, במטרה להתמודד עם הקשיים שהן חוות במערכת היחסים שלהן. רובן, מאוכזבות לגלות שלא מדובר בכדורי פלא, ושאלו לא מצליחים לאורך זמן להקל באופן משמעותי על מצוקתן.

כשיש לך סיבות טובות לשקוע בדיכאון, תרופות לא יפתרו לך את הבעיה! במקרה הטוב, כדורים נוגדי דיכאון יאפשרו לך לשרוד ולהמשיך לתפקד כרגיל, למרות הנסיבות הקשות שבתוכן את חיה. אבל תהיי רגע כנה עם עצמך. זה באמת מה שאת רוצה? לערפל לעצמך את המציאות כדי להצליח לעבור עוד יום בשלום? את לא חושבת שמגיע לך להיות באמת מאושרת ומסופקת מחייך וממערכת היחסים הזוגית שלך?

אם את מבינה שהגיע הזמן להתחיל וליצור שינוי מהותי בחייך או בקשר הזוגי שלך, אשמח לעזור לך לעשות את זה. אני כאן בשבילך,

שיחות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

ד”ר פנינה ארד: 0507865822.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל