הקשר בין הפרעת תקשורת לזיקית

נשים שנמצאות במערכת יחסים עם בן זוג, שככל הנראה נמצא אי שם על הספקטרום האוטיסטי, מופתעות לא פעם לגלות שעם המשפחה המורחבת, עם החברים, ועם הקולגות בעבודה, בן הזוג שלהן מפגין התנהגות שונה מאוד מזו שהן חוות במסגרת הביתית.

זה מאד מבלבל, כי מצד אחד, הן מבינות שבן הזוג מסוגל להתנהג אחרת לגמרי, מה שמביא אותן למן סוג של ידיעה שלא קיימת אצלו איזושהי בעיה (בעלי? אוטיסט? מה פתאום?!).

ומצד שני, הן רואות שדפוסי ההתנהגות שמפריעים להן באים לידי ביטוי רק בין דלתיים סגורות, בביתן. כך שהן מגיעות למסקנה, או שהסביבה הקרובה עוזרת להן להסיק, שמשהו בהתנהגותן גורם לבן זוגן להתייחס אליהן באופן שלילי, שהן לא בסדר באיזשהו אופן ושאם רק הגישה שלהן תשתנה, גם בן הזוג ישנה את התייחסותו אליהן.

מכיוון שהנשים האלו מאוד מתוסכלות, ומרוב תסכול הן הרבה פעמים גם כועסות/ צועקות/ מאשימות/ מבקרות את בני זוגן, הן בדרך כלל ממהרות לקחת אחריות על חלקן בהסלמת הקשר ומשנות את אופני התגובה וההתנהלות שלהן.

זה בהחלט עשוי להרגיע את האווירה בבית, במיוחד אם לפני כן היא הייתה רוויה במתח ובעוינות. אבל מה שאותן נשים מגלות עם הזמן, זה שמעבר לכך שבן הזוג שלהן מרוצה מזה שהן הניחו לו לנפשו, לא מתחולל איזה שינוי משמעותי בדפוסי ההתנהגות שלו…

אם התלונות שלהן היו קשורות לזה שהוא לא מקדיש להן זמן, אז הוא ממשיך להתעלם מהן.

אם התלונות שלהן היו קשורות לזה שהוא לא מגלה אחריות בכל מה שקשור לבית ולילדים, אז הוא ממשיך להתנער מאחריותו.

ואפשר להמשיך ולעשות כאן כל רשימת תלונות אישית רלוונטית, כשהרעיון הוא שהמצב לא באמת משתנה. אז מה בעצם קורה כאן?

מה שקורה כאן, זה ‘אפקט הזיקית’, שמאוד מאפיין אנשים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה. הזיקית נחשבת לחיה שמסוגלת לשנות את צבע עורה ולהתאים את התנהגותה לסביבה שבה היא נמצאת. באופן דומה, אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה, למדו להתאים את התנהגותם למה שמצופה מהם בזירות החברתיות השונות. מדובר על אנשים שהאינטליגנציה השכלית שלהם לעיתים קרובות גבוהה מהממוצע, כך שעל מנת להצליח להשתלב בעולם החברתי ובעולם העבודה, הם למדו במרוצת השנים, הרבה פעמים תוך חיקוי הסביבה, התנהגויות מקובלות מבחינה חברתית, והם גם מצליחים ליישם את ההתנהגויות האלו, לרוב אפילו בצורה די מוצלחת.

אנשים מחוץ למערכת היחסים הזוגית נחשפים רק לחלק מוגבל של הרפרטואר ההתנהגותי של אותו אדם. הם לא חווים אותו בהקשר רגשי, הם לא צופים בשגרה היומית שלו והם גם לא רואים את חוסר הגמישות המאפיין את סגנון החיים שלו בבית.

להרבה אנשים חשוב ‘להיראות טוב’ על ידי הסביבה, והם אכן עושים מאמץ להיראות ולהתנהג במיטבם בזירות המקצועיות והחברתיות שבחייהם. כשהפער בין ה’אני האמיתי’ ל’אני המוחצן’ לא מאוד גדול, וכשמדובר באנשים נורמטיביים, המאמץ המושקע ביצירת התדמית החיובית, מצריך אנרגיה מועטה.

אצל אנשים על הספקטרום האוטיסטי, מדובר על פער מאוד גדול בין ה’אני המוחצן’ שלהם, לבין ה’אני האמיתי’, כך שהמאמץ הנדרש מהם כדי להציג את עצמם באופן מיטבי כלפי הסביבה הוא עצום, ודורש מהם הרבה מאוד אנרגיה ומאמצים. יש להניח שמאמצים דומים לאלו המושקעים בזירה החברתית, הושקעו גם בבת הזוג בתחילת הקשר הרומנטי במטרה לכבוש את ליבה, מה שמן הסתם, מנע ממנה לראות את התמונה האמתית במלואה.

כאשר אותם בני זוג חוזרים לביתם, הם בעצם חוזרים למקום היחיד בחייהם שבו הם יכולים לנוח, להירגע ולהיות ‘הם עצמם’. כולנו חוזרים עייפים אחרי יום עבודה עמוס, אבל הם חוזרים עייפים הרבה יותר, כי מעבר לעבודה שהם מבצעים באופן שגרתי, הם גם נאלצים להשקיע הרבה יותר אנרגיה מהאדם הממוצע בפיענוח ובהשתלבות באינטראקציות החברתיות סביבם ובפוליטיקה הארגונית במקום העבודה שלהם. והדבר האחרון שהם צריכים ורוצים כשהם מגיעים הביתה, זה לדבר עם עוד מישהו או לעשות עוד משהו…

אז בתור טיפ, אני בהחלט יכולה להציע לך לאפשר לבן הזוג שלך לפחות פרק זמן קצר של התבודדות כשהוא מגיע הביתה, לפני שאת מנסה לספר לו/ לשתף אותו/ או לבקש ממנו לעשות משהו. אחרי שתהיה לו שהות להתנתק ולהירגע מיום העבודה שלו, הסבירות שייענה לבקשתך, גדולה יותר.

ואם את רוצה להבין יותר מה קורה בקשר הזוגי שלך ואיך ניתן לשפר אותו ואת מצבך,

 את מוזמנת לתאם אתי פגישה: 0507865822.

ד”ר פנינה ארד,

יועצת זוגית ומאמנת להעצמה נשית.

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל