הפרעת תקשורת והורות בשיטת השוטר הטוב והשוטר הרע

הפרעת תקשורת אצל אחד מבני הזוג, יוצרת הרבה פעמים מצב של הורות בשיטת ה’שוטר הטוב’ ו’השוטר הרע’, כאשר אחד מבני הזוג מצטייר בעיני הילדים כאדם חיובי ואילו השני, מצטייר כדמות שלילית. זה כמובן מונע את קיומה של תקשורת ברמה המשפחתית או את קיומה של חזית הורית אחידה מול הילדים, כשהם מעדיפים לתקשר עם ההורה ה’חיובי’ ולצמצם מגע עם ההורה ה’שלילי’.

הורים על הקשת האוטיסטית יכולים למצוא את עצמם ממלאים כל אחד מהתפקידים האלו. במקרים שבהם מדובר למשל בגבר עם הפרעת תקשורת שהוא פסיבי, מופנם ונמנע מלהיכנס לעימותים עם הילדים, או לקחת אחריות על הטיפול בהם, אשתו לרוב תהיה מאוד תקשורתית, יוזמת ומעורבת והיא זאת שתציב לילדים גבולות. היא גם תדרוש מהם ביצוע של מטלות בבית, עמידה ביעדים של המסגרות החינוכיות ותיקח על עצמה את רוב האחריות ההורית. במקרים האלו, יתכן מאוד שהיא תצטייר בעיני הילדים כ’שוטר הרע’, ואילו האב השקט והלא מעורב, יצטייר בעיניהם כ’שוטר הטוב’.

כאשר מדובר בגבר עם הפרעת תקשורת שהוא אלים מילולית, חסר סבלנות ונוטה להתפרץ בזעם, אשתו לרוב תהיה סבלנית, אמפתית, מכילה ומאפשרת. בעוד שהאב יעדיף דרך חינוך נוקשה וינקוט לעיתים באמצעי ענישה חמורים, האם תעדיף דרך חינוך רכה ונעימה ותפגין הרבה מאוד גמישות. הנטייה שלה גם תהיה לצאת להגנתם של הילדים מול אביהם, כאשר היא עדה לפגיעה שלו בהם, מה שכמובן ימצב אותה בתפקיד של ‘האימא הטובה’, ואותו בתפקיד ‘האבא הרע’.

בהתאם לסיטואציות יומיומיות משתנות, התפקידים עשויים מדי פעם להתחלף, כשהדפוס החוזר הוא שהשוני והפער בין הגישות החינוכיות של ההורים ובין הדברים שמפריעים להם בהתנהלות הבית ובהתנהגותם של הילדים, גורמים להם לתפוס עמדות בשני צדי המתרס ולהיות אחד נגד השני, במקום אחד עם השני. זה כמובן פוגם גם במערכת היחסים הזוגית שלהם, כשחינוך הילדים הופך לא פעם להיות נושא מרכזי בקונפליקט בין ההורים.

הפיצול הקיצוני הזה בין שני בני הזוג משפיע לרעה על הילדים ועשוי אף לגרום להם לחשוב שההורה ה’רע’ לא אוהב אותם ולא רוצה בטובתם. הפיצול הזה בסופו של דבר גם פוגע בסמכותם של שני ההורים ויכול להוביל להתפתחותן של בעיות התנהגות קשות, שבגילאים הבוגרים יותר, עלולות אף לבוא לידי ביטוי בעבריינות נוער, שתיית אלכוהול, עישון סמים וכדומה.  

הצורך להתמודד עם התנהגויות מאתגרות של הילדים, מן הסתם, מסלים את הקונפליקט בין ההורים, כשכל אחד מהם מאשים את דפוסי ההורות הלקויים של השני בהיווצרותו של המצב הקיים. זה כמובן לא מסייע להגיע לפתרונות וגם לא מאפשר לעזור לילדים באופן מיטבי.

בניגוד לקשר זוגי, שניתן לפירוק, הקשר בין הורים לילדים הוא נצחי.

כואב לי הלב לפגוש לא פעם זוגות שהם הורים לילדים בוגרים, שמעבר לכך שהתקשורת בין שני בני הזוג לקויה, אחד מהם גם איבד את הקשר עם אחד הילדים או יותר, או שאחד מהם או שניהם הגיעו למצב שאחד הילדים ‘לא סופר אותם’ ולפעמים גם כל הילדים.

למרות שניתן להתחיל ולחולל שינוי בדפוסי התקשורת בבית בכל זמן נתון, הטיפול המהיר והיעיל ביותר הוא מניעתי. חשוב לשפר את התקשורת בין ההורים, להגיע להסכמות בקשר לגבולות הרצויים בבית וליצור חזית אחידה מול הילדים, כשהם עדיין קטנים. שיטת ה’שוטר הטוב’ ו’השוטר הרע’ עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך, כך שאם אתם מרגישים שזה מה שקורה אצלכם בבית, הזמן להפסיק את זה הוא עכשיו.

אשמח ללוות אתכם בתהליך של ייעוץ זוגי, לעזור לכם לשפר את התקשורת הזוגית ולשנות את האווירה אצלכם בבית.

ד”ר פנינה ארד: 0507865822

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל