היא מדברת לקיר כבר 20 שנה, ורק עכשיו מבינה שלבעל שלה יש הפרעת תקשורת

 

בשנים האחרונות, זה קורה יותר ויותר לנשים ולזוגות הפוגשים את האוטיזם באמצע החיים. בדרך כלל, זה קורה בעקבות אבחון של אחד הילדים על הרצף האוטיסטי, אך לעיתים מספיקים גם כתבה בעיתון או פוסט באינטרנט שמדליקים נורה אדומה ומובילים לחקירה מעמיקה יותר של הנושא.

המאפיינים המרכזיים של אוטיזם כוללים קושי באינטראקציה חברתית, שטחי עניין מצומצמים ודפוסי התנהגות נוקשים וחזרתיים. מדובר בעצם במצב אחד עם שלוש רמות תפקוד: גבוה, בינוני ונמוך. אנשים על הרצף האוטיסטי תופשים את העולם באופן שונה מאחרים. הדרך בה הם תופשים את העולם הגיונית בעיניהם, אולם היא מביאה אותם לעיתים קרובות לעימות עם דרכי החשיבה, ההרגשה וההתנהגות הקונבנציונאלית ומקשה עליהם לתחזק מערכות יחסים חיוביות ובמיוחד קשרים רומנטיים.

רק בשנת 1994 הכיר עולם הפסיכיאטריה בתסמונת אספרגר, שכיום נכללת ברצף האוטיסטי, כך שבעצם קיים ‘דור אבוד’ שלם של מבוגרים, הסובלים מהתסמונת ושמעולם לא אובחנו. מבחינה מספרית, ארבעה גברים מאובחנים על כל אישה, כך שהתופעה מאפיינת בעיקר גברים. בתפקוד הגבוה, מדובר באנשים בעלי אינטליגנציה שכלית גבוהה, לעיתים גבוהה מהממוצע, שלמדו לחיות עם מגבלותיהם בהתאם לתמיכה שזכו לה ולאסטרטגיות פיצוי והסתגלות שלמדו לאורך חייהם. במקרים רבים מדובר באנשים מוכשרים ומצליחים, שמצאו לעצמם נישה מקצועית מתאימה, פיתחו קריירה משגשגת, והיחידה שמתמודדת עם מוגבלותם זו בת הזוג שלצדם, שאף היא אינה יודעת בדרך כלל, עם מה בדיוק היא מתמודדת.

נשים החולקות את חייהן עם בני זוג על הרצף מתמודדות עם קשיי תקשורת קיצוניים בזוגיות שלהן, אינן מקבלות מענה לצרכים הרגשיים שלהן, חוות בדידות גדולה ותחושות קשות של כעס, דיכאון וירידה בביטחון העצמי שלהן. לעיתים קרובות, הן גם נושאות בנטל של חלוקה לא שיווניות במטלות הבית ובאחריות ההורית ומרגישות שהן מותשות, כורעות תחת הלחץ והעומס הרב ומתפקדות כמו אימהות חד-הוריות.

כאשר הן מעזות לשתף אחרים בקשייהן, הן מרבות להיתקל בתגובות של חוסר אמון וחוסר הבנה לגבי התמונה הקיצונית שהן מתארות (כל הגברים הם אותו הדבר…) או בהטלת האחריות עליהן לבעיות במערכת היחסים הזוגית, מה שרק מוסיף לרגשות האשם שלהן, לבלבול ולערעור תפיסת המציאות שלהן.

זה כמובן לא נובע מכוונה רעה כלשהי, לא של האנשים הקרובים ולא של אנשי מקצוע. זה פשוט נובע מחוסר ידע וחוסר מודעות!

הרי אם היינו רואים אדם יושב על כיסא גלגלים, לא היינו מצפים ממנו לקום ולהתחיל ללכת ובטח לא היינו כועסים עליו כשהוא לא היה עושה את זה. כאשר מדובר בנכות גלויה, קל לנו לראות מה הקושי של אותו אדם ואנחנו אפילו מתגייסים לעזור לו בשמחה. אולם כשמדובר באוטיזם בתפקוד גבוה אצל מבוגרים שלא אובחנו בילדותם, ההפרעה סמויה לחלוטין. מדובר באדם שנראה שהוא מסתדר היטב ובמרבית המקרים, הסביבה לא מבחינה באיזושהי חריגות או קושי חברתי שלו. וגם אם כן, במיוחד כשמדובר בגאונים, הסביבה מייחסת את שונותם ליצירתיות הגדולה שלהם, מה שאפילו מחזק עוד יותר את הקסם האישי שהם מקרינים על סביבתם.

התקשורת הנדרשת בזירה המקצועית – עם קולגות, בוסים או עובדים, שונה באופן מהותי מהתקשורת האינטימית הנדרשת מול בת הזוג. בעבודה אין הכרח לדבר על רגשות או לשתף במידע אישי. ניתן לצלוח את יום העבודה בשלום עם תקשורת המתמקדת בהיבטים המקצועיים הרלוונטיים. גברים על הרצף האוטיסטי לעיתים קרובות הופכים למומחים בתחום העניין שלהם ומסוגלים לנהל שיחות ארוכות בנושאי התמחותם ובנושאים הקרובים לליבם. זו גם הסיבה לכך שבמקרים אלו, בת הזוג  היא היחידה שתרגיש שיש בעיה רצינית בתקשורת ביניהם, כשאף אחד מבין חבריהם המשותפים לא יבין כלל על מה היא מדברת ומה לא עובד לה בתקשורת עם בעלה.

כאשר נשים מקבלות מסביבתן תגובות המטילות ספק בכושר השיפוט שלהן, הן לא פעם מתחילות לפקפק ביכולת ההבנה שלהן את מה שקורה. הן מאשימות את עצמן, משנות את דפוסי התקשורת שלהן ומנסות שוב ושוב אסטרטגיות חדשות. כשהן לא מצליחות לייצר שינוי משמעותי בתקשורת הזוגית, הן מתפשרות ומוותרות, והרבה פעמים מצמצמות את דרישותיהן ואת ציפיותיהן לרמה מינימאלית. הן משלמות על כך מחיר נפשי ובריאותי כבד. יכולת הסיפוק, ההנאה והרווחה האישית שלהן נפגעת ולעיתים קרובות, הן שוקעות לדיכאון ונעזרות בטיפול תרופתי כדי לטשטש את תחושותיהן הקשות. גם בריאותן הפיזית נפגעת והן נוטות לחלות לעיתים קרובות ואף לפתח מחלות כרוניות ואוטו-אימוניות כמו פיברומיאלגיה, תסמונת העייפות הכרונית וסרטן.

זה לא מצב שצריך להשלים איתו.

יש הרבה מאוד מה לעשות, הן ברמה האישית והן ברמה הזוגית.

אשמח לענות על שאלות וללוות אתכם בדרך לשינוי,

ד”ר פנינה ארד, 0507865822

פגישות אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל