עשרת האתגרים שהפרעת תקשורת מציבה בפני מערכת יחסים זוגית

  1. שני בני הזוג מרגישים לא מובנים ונדמה להם שהם מדברים בשתי שפות זרות.
  2. כל אחד מבני הזוג חווה ומפרש אירועים משותפים בצורה שונה לגמרי.
  3. אחד מבני הזוג או שניהם מרגישים שהם תחת ביקורת בלתי פוסקת. בן הזוג עם הפרעת התקשורת רגיש במיוחד לביקורת.
  4. אחד מבני הזוג או שניהם מהלכים על קצות האצבעות וחוששים באופן תמידי מתגובה זועמת של האחר, שלרוב מגיעה באופן בלתי צפוי לחלוטין.
  5. בן הזוג עם הפרעת התקשורת מאוד נוקשה ורוצה שדברים ייעשו רק בדרך שלו. כשמתעורר ויכוח, הוא לרוב משוכנע שהוא זה שצודק, שההיגיון שלו מנצח והוא זה שמחזיק באמת הבלעדית. הוא גם מחפש הוכחות לכך ופעמים רבות מתיש את בת הזוג שלו בנסיונות להראות לה שהיא טועה. בת הזוג מוצאת את עצמה לעיתים קרובות מוותרת ומתפשרת, לפעמים פשוט כי אין לה כוח להתווכח יותר.
  6. הזוגיות מזכירה מערכת יחסים בין הורה/ ילד, יותר מאשר מערכת יחסים זוגית שוויונית. בת הזוג ממלאת תפקיד טיפולי ובהרבה מקרים, לוקחת על עצמה את מירב האחריות על הבית והמשפחה.
  7. בן הזוג עם הפרעת התקשורת מבלה הרבה מאוד זמן לבדו, שקוע בעצמו, בעבודה או בתחביב המועדף עליו. בת הזוג מרגישה שקופה ונטושה, מתמודדת עם תחושות קשות של בדידות ומרגישה שהיא נמצאת בעדיפות אחרונה אצל בן הזוג שלה.
  8. בן הזוג עם הפרעת התקשורת מתקשה לספק מענה לצרכים הרגשיים של בת הזוג שלו. הוא מתקשה להביע רגשות, מתקשה להכיל את רגשותיה של בת הזוג ומתקשה לתמוך בה במקרה הצורך.
  9. לבן הזוג עם הפרעת התקשורת יש צורך מופחת באינטראקציה. הוא כמעט ולא מביע התעניינות במה שקורה אצל בת הזוג שלו וממעט לשתף אותה במה שקורה אצלו. עם הזמן, התקשורת בין בני הזוג מצטמצמת להיבטים טכניים בלבד והם מתחילים לנהל חיים מקבילים שמזכירים יותר שותפות לדירה מאשר זוגיות.
  10. נושאים בעייתיים לא נפתרים. בני הזוג לא מצליחים לדבר ביניהם ולהגיע לפתרונות. שיחות על נושאים שנויים במחלוקת לא מתקיימות או שהן מסתיימות בפיצוץ.

כל זוג נאלץ להתמודד עם אתגרים לאורך חיי הזוגיות המשותפים. מה שקורה כשיש הפרעת תקשורת בלתי מאובחנת אצל אחד מבני הזוג, הוא שהאתגרים שלהם לכאורה נראים דומים לאתגרים שזוגות אחרים מתמודדים איתם. אולם כאשר הקשיים בחיי הזוג נובעים משונות נוירולוגית, הם באים לידי ביטוי בעוצמה כל כך קיצונית, שבני הזוג לרוב מתקשים להתמודד איתם לבדם.

הרבה מהזוגות האלו מחפשים עזרה מקצועית, אך טיפול זוגי קונבנציונאלי אינו יעיל כשמדובר בשונות נוירולוגית. מבלי להתייחס להפרעת התקשורת שברקע, מבלי להבין את המאפיינים שלה ואת האופן שבו היא משפיעה על הזוגיות, מבלי לספק לבני הזוג כלים מותאמים למורכבות שמציבה בפניהם מערכת היחסים הזוגית שלהם, הם ימשיכו להיתקל באותם מכשולים שוב ושוב.

יוצא לי לפעמים לפגוש זוגות שעברו במשך שנים טיפולים פסיכולוגיים ממושכים ובכל זאת אינם מצליחים להתמודד באופן יעיל עם הבעיות שחוזרות ונשנות במערכת היחסים הזוגית שלהם. הרבה מהזוגות האלו התגרשו כבר מזמן, מבלי להיות מודעים כלל להפרעת התקשורת שחיבלה בקשר הזוגי שהסתיים. הם חוזרים ונתקלים באותם מכשולים גם במערכות יחסים חדשות.

יוצא לי לפגוש לא מעט זוגות בפרק ב' ו-ג' שלהם, שמתמודדים עם אותם קשיים שחשבו שנפטרו מהם בשלב הגירושים וסיום הפרק הקודם בחייהם. לא מדובר בחוסר מזל. כשנשים נמשכות לגברים עם הפרעת תקשורת, זה ממש לא מקרי והפרעת תקשורת היא לא משהו שנעלם עם הגיל. פשוט קשה מאוד להבחין בה בשלב המוקדם של מערכת היחסים, כשהאהבה בין בני הזוג פורחת וכשהכול נראה ורוד ואופטימי.

 

אז אם אתם מרגישים שהגעתם למבוי סתום בזוגיות,

אם מתעורר אצלכם החשד שהקשיים שלכם קיצוניים ומורכבים יותר מאלו שזוגות אחרים מתמודדים איתם,

אשמח לשוחח אתכם ולעזור לכם לצלוח את אתגרי הקשר הזוגי.

 

ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

שיחות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל