עשרה סימנים לאוטיזם בתפקוד גבוה אצל מבוגרים

 

  1. קושי להביע רגשות באופן מילולי ובלתי מילולי וקושי לנהל אינטראקציה רגשית אינטימית. לאנשים על הספקטרום האוטיסטי קל יותר לנהל שיחות אינטלקטואליות והם מרגישים הרבה יותר בנוח כאשר הם יכולים להביא לידי ביטוי בשיחה את יכולותיהם השכליות ואת נטייתם לחשיבה לוגית וטכנית.
  2. קושי לנהל קשרים חברתיים ואינטראקציות תקשורתיות ביעילות. זה יכול להתבטא בקושי להחזיק שיחה, כלומר במיעוט בדיבור והסתפקות בתשובות ובאמירות קצרות כמו: לא, כן, לא יודע/ת, או לחילופין, במונולוגים ארוכים מאוד שלא מותירים מקום לניהול אפקטיבי של שיחה הדדית.
  3. קשיים בהבנת כוונותיהם ורגשותיהם של אנשים אחרים. קשיים אלו יכולים להתבטא בנטייה של אנשים על הספקטרום האוטיסטי להיפגע ולהיעלב במהירות, לאו דווקא כשמישהו אכן מנסה לפגוע בהם, או לפגוע באחרים מתוך חוסר טקט, ללא כוונה לפגוע ומבלי להבין מה הולם את הסיטואציה.
  4. קושי בפיענוח רמזים חברתיים ותקשורת בלתי מילולית כגון הבעות פנים, אינטונציה של הקול ושפת גוף. בעוד שאנשים שאינם נמצאים על הספקטרום האוטיסטי מפרשים תקשורת כזו באופן אינטואיטיבי, אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה משקיעים מאמץ רב מאוד בניסיון להבין ולפרש, מה שגוזל מהם הרבה מאוד אנרגיה ומוביל לעייפות מאוד גדולה אצלם. הקושי הזה מניע אותם פעמים רבות להימנע ככל יכולתם מאינטראקציות חברתיות, כמו גם מהשתתפות באירועים משפחתיים או חברתיים. חלקם אף מפתחים חרדה חברתית.
  5. קושי לווסת רגשות קיצוניים. אנשים על הספקטרום האוטיסטי חווים רגשות בצורה מאוד עוצמתית וקשה להם להתמודד באופן יעיל עם העוצמות האלו. כאשר הם נמצאים בסיטואציות מעוררות לחץ, הקושי הזה יכול לבוא לידי ביטוי בהתפרצויות זעם קשות, בהתפרצויות בכי או בנסיגה לשתיקה והסתגרות.
  6. התנהגות חזרתית. זו יכולה לבוא לידי ביטוי בעבודה שמשתלטת על כל זמנם או בעיסוק מוגזם בתחביב ספורטיבי כמו ריצה או רכיבה על אופניים, זה יכול להתבטא גם בהתמכרות למחשב, לסלולרי, לפוקר,לפורנוגרפיה או לדברים אחרים. זה יכול לבוא לידי ביטוי גם בהתנהגות כפייתיות בנוגע לתחומים מסוימים, כמו למשל סדר וניקיון. העיסוק המופרז בנושא פוגע בהרבה מקרים בתחומי חיים משמעותיים אחרים.
  7. נטייה לראות את הפרטים הקטנים על חשבון התמונה הגדולה. זה יכול להוות יתרון אדיר במקצועות הדורשים בקיאות ומיומנות באבחנה בפרטים קטנים, אך כשזה מגיע לאינטראקציות חברתיות, הנטייה הזו יכולה לבוא לידי ביטוי בביקורתיות מאוד גדולה כלפי הסביבה, בהתעלמות מהעיקר ובשימת דגש רב על פרטים שוליים וחסרי חשיבות.
  8. היצמדות נוקשה לשגרה וקושי עם עשיית שינויים. זה יכול לבוא לידי ביטוי בהתעקשות על סדרת פעולות שגרתיות שנעשית באופן טקסי קבוע ובתגובות רגשיות קיצוניות כאשר משהו משתבש או כאשר קיים אילוץ חיצוני לשנות את השגרה.
  9. עניין עמוק ואובססיבי בתחום עניין מסוים. זה יכול להתבטא בידע עשיר ונרחב על נושא מאוד ייחודי כמו היסטוריה, אמנות, מוזיקה, מכוניות, אופנעים, מחשבים ועוד. בעוד שבתחום המקצועי, זה יכול להוביל להצלחה גדולה, זה לעיתים קרובות בא על חשבון תחומי חיים אחרים ולא מותיר מקום לחיי חברה או להשקעה בזוגיות.
  10. קושי בוויסות חושי. קושי זה יכול לבוא לידי ביטוי ברגישות לגירויים ויזואליים, לרעש, למגע, לטעמים מסוימים וכדומה. זה יכול להתבטא ברגישות יתר לגירויים מסוימים או לחילופין, בתת-רגישות.

 

חשוב לציין כי לא כל הקשיים יופיעו אצל כולם ומכיוון שמדובר בספקטרום נרחב, מידת החומרה של הקשיים משתנה אף היא. בנוסף, מבוגרים עם אוטיזם בתפקוד גבוה שלא אובחנו בילדותם למדו עם הזמן להתמודד לפחות עם חלק מהקשיים שלהם או להסוות אותם באופן יעיל. כתוצאה מכך, הקשיים יבואו לידי ביטוי בעיקר כשהם מוצפים רגשית או כשהם מרגישים בנוח להיות הם עצמם, בזירה הביתית.

 

אשמח לענות על שאלות,

ד"ר פנינה ארד: 0507865822

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל