להישאר או לעזוב?

השאלה הזאת מעסיקה כמעט את כל מי שנמצאת בזוגיות עם גבר שיש לו הפרעת תקשורת. יש את אלו שאצלן השאלה צצה ועולה מדי פעם, ברגעי משבר, ויש את אלו שמתחבטות בשאלה הזאת במשך שנים, מחליטות ומתחרטות, או נשארות במקום של אי- החלטה, דוחות את הקץ, מחכות שהילדים הקטנים יגדלו, או שהילדים הגדולים יעזבו את הבית, מחכות ליום שאחרי אירוע זה או אחר, מגלות בסופו של דבר, שהן לא מצליחות למצוא את הזמן המתאים לפרק את המשפחה.

עם סטטיסטיקה ארצית שבה אחד מתוך שלושה זוגות מתגרשים, סביר גם להניח שלכל אישה יש לפחות כמה חברות, או קולגות מהעבודה שהתגרשו. והסיפורים שהן שומעות מהן על מה שקורה באתרי ההיכרויות באינטרנט ועל עולם הגרושים והגרושות, בדרך כלל, לא מזהירים במיוחד. גם הקשיים הכלכליים שאיתם מתמודדות הרבה מהנשים שהתגרשו, לא מעודדים להיכנס למקום הזה. ובכל מקרה, באמת מדובר בכניסה לעולם לא ידוע ולא מוכר, אפוף באי וודאות לגבי העתיד. מובן מאליו שזהו צעד מפחיד. והפחד עשוי לשתק ולהשאיר נשים לאורך זמן בזוגיות מתסכלת, שלפעמים, מבחינות מסוימות, מאוד נוחה.

תהליך הגירושים הוא לא פשוט. הוא מצריך ויתור על חלום המשפחה השלמה והמאוחדת. מעבר לכך, יש לו השלכות כלכליות ונפשיות משמעותיות על כל בני המשפחה. לכן, יש צורך לשקול אותו בכובד ראש, לפני שעושים את הצעד הזה ומכניסים את כל המעורבים למשבר בלתי נמנע. אני תמיד מציעה  לעצור, לא לעשות את ההחלטה בפזיזות, בעיצומה של סערה רגשית, או מתוך כעס מאוד גדול, אלא קודם כול להירגע, ורק אז לעשות חושבים ולהפעיל שיקול דעת.

אני כמובן לא אומרת לאף אחת אם להתגרש או להישאר בזוגיות שלה. אני גם ממליצה בחום לכל המתלבטות, לא להקשיב לאף אחד אחר שאומר להן מה לעשות וחושב שהוא יודע יותר טוב מהן מה מתאים להן ולמשפחתן. את יודעת הכי טוב מה נכון עבורך ועם מה את מסוגלת להתמודד עכשיו.

אם בן הזוג רוצה להציל את הקשר הזוגי ומוכן לעבוד עליו, ואם גם את מוכנה לתת לקשר עוד צ'אנס, אני תמיד ממליצה לתת עוד הזדמנות אחרונה לתהליך של ייעוץ זוגי, הפעם עם מישהו שמתמחה בהפרעות תקשורת בזוגיות ומבין עם מה את מתמודדת. כאשר מדובר בזוגיות רבת שנים, שהושקעו בה כבר הרבה מאוד אנרגיות ומאמצים, כדאי לתת לה עוד כמה חודשים, לבדוק אם בכל זאת יש סיכוי לשקם את הקשר ואם נשארו לכם עוד רגשות אחד כלפי השני.

בהרבה מקרים, תהליך הגירושים בין בני זוג שלאחד מהם יש הפרעת תקשורת הוא טראומטי ומתמשך, גורר פגיעה קשה בילדים והוצאות כספיות נכבדות, שעלולות להביא את כל המשפחה לחורבן כלכלי. גם אם הפרידה בלתי נמנעת, ייעוץ זוגי בהחלט עשוי לעזור לעשות את הפרידה בצורה יפה, עם פגיעה מינימלית בילדים וגם לחסוך הרבה מאוד כסף שאחרת, עלול להיות מושקע במאבקים משפטיים מייגעים. בנוסף, המשך קיומו של קשר שוטף בין זוגות גרושים, במיוחד כשיש ילדים קטנים בתמונה, חשוב והכרחי, ובמקרים שבהם קיימת התעללות המופנית גם כלפי הילדים, חיוני שהיא תופסק ושבן הזוג ילמד מיומנויות תקשורתיות חלופיות ויעילות.

ומה קורה כשאין פרטנר שמוכן לעבוד על הקשר ולהגיע לייעוץ זוגי?

זה ממש חבל ועצוב, אבל אין לך מה לעשות בקשר לזה. אי אפשר להכריח מישהו לשתף פעולה כשהוא מתנגד. אם בן הזוג שלך לא מעוניין בשיקום הקשר, או לא מוכן להשקיע מאמץ ולהיעזר בליווי מקצועי, את צריכה לקבל את זה בתור מצב נתון ולחשוב איך את מתקדמת הלאה.

אני מאוד ממליצה לנשים לא להתגרש מתוך מקום של חולשה, לא חולשה נפשית ולא חולשה כלכלית. כשאני עובדת עם נשים לבד, אני עוזרת להן להתחזק, מכל הבחינות. לחזק את הביטחון העצמי שלהן, לצאת מתחושות קשות של ייאוש ודיכאון, לחדש כוחות, לדאוג לעצמן, למצוא עבודה, אם הן לא עובדות, או לייצר מקורות הכנסה נוספים, אם הן מרוויחות מעט. בקיצור, להכין את הקרקע לגירושים וכמובן גם לגשת ולקבל ייעוץ משפטי ולדעת מהן זכויותיהן.

הכי חשוב זה להיות שלמות, עם כל החלטה שאתן מקבלות. וכשאני מלווה נשים בתהליך של קבלת החלטות, אני דואגת שזה יקרה, כדי שנשים לא תמצאנה את עצמן בעוד כמה שנים, מצטערות על ההחלטה שקיבלו, במיוחד אם מדובר בהחלטה שאיננה הפיכה. 

אם הבחירה היא לעזוב, שלמות עם ההחלטה, מסייעת לעבור את כל הקשיים והמכשולים שבדרך בקלות רבה יותר ולדעת, שבאמת לא הייתה ברירה וכל האפשרויות לשיקום הקשר מוצו ונכשלו.

ההחלטה להישאר או לעזוב נישואים, היא אחת ההחלטות הקשות והמשנות חיים שיש. היתקעות ארוכה במצב של אי-החלטה, גם היא החלטה בפני עצמה, וחשוב להבין שזמן שעובר מבלי לעשות בו שום פעולה, הוא זמן שמתבזבז והולך לאיבוד. זוגיות עם הפרעת תקשורת ברקע, לא עומדת להשתפר מעצמה ועם הזמן, הנטייה של דברים היא להחמיר, לא להיעלם.

אשמח ללוות אותך בתהליך קבלת ההחלטה, לעזור לכם לשקם את הקשר הזוגי והכי חשוב, לעזור לך להתחזק ולהרגיש טוב, בין אם תבחרי להתגרש או להישאר במערכת היחסים הזוגית.  

 

ד"ר פנינה ארד: 0507865822

 

 

 

 

 

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל