טובת המשפחה

למרות שבימינו כבר קיימת לגיטימציה לסוגים רבים של משפחות, עדיין, תמונת המשפחה המסורתית המורכבת מזוג עם ילדים ביולוגיים משותפים מנצחת ומככבת בחלומם של מרבית הרווקות והרווקים. הרבה מאוד נשים וגברים שנישאו או הביאו יחד ילדים לעולם מציבים לעצמם כערך עליון את טובת המשפחה וחושבים ששמירה על התא המשפחתי משרתת את כל בני הבית.

אם מדובר במערכת יחסים טובה ומספקת בין בני הזוג, כמובן שהם צודקים. אבל אם מדובר בנישואים לא מאושרים, אז ממש לא. נכון שלגירושים יש השלכות נפשיות וכלכליות קשות עבור כל בני המשפחה, אבל גם להישארות בנישואים לא טובים ישנן השלכות בריאותיות ונפשיות חמורות לא פחות. מחקרים מראים כי נישואים לא מאושרים מגבירים בכ-35% את הסיכויים לחלות ומקצרים את תוחלת החיים ב: 4-8 שנים בממוצע. אנשים הנשואים באושר הם בריאים יותר וחיים יותר שנים לעומת אנשים גרושים או אנשים שאינם מאושרים בחיי הנישואים שלהם.

בעשורים האחרונים נערכו מחקרים רבים המצביעים על הקשר ההדוק בין גוף לנפש. כל מחלה גופנית היא בעלת הקשר רגשי והגורם המשותף שמזיק לבריאות הן בגירושים והן בנישואים לא מאושרים הוא לחץ נפשי. ידוע כי מצוקה רגשית מפחיתה את יכולתה של מערכת החיסון שלנו להתמודד עם פולשים חיצוניים ומותירה את הגוף פגיע יותר להידבקות במחלות ולביטוי של מחלות כרוניות ואוטו-אימוניות.

נישואים לא מאושרים גם מעלים פי 25 את הסיכוי לסבול מדיכאון קליני לעומת נישואים מאושרים.  נוכחותם של מצוקה בחיי הנישואים במקביל לדיכאון בולטת במיוחד אצל נשים וישנן הוכחות אמפיריות לכך שמדובר על יחס של 1:2 של דיכאון אצל נשים לעומת גברים, כתוצאה מקשיים במערכת היחסים הזוגית.

ומה עם הילדים?

גם הם סובלים מלחץ נפשי כבד, הן כתוצאה מתהליך גירושים והן כשהם נחשפים לעיתים קרובות למריבות, לשתיקות או לביטויים של עוינות בין הוריהם. הלחץ הזה משפיע על בריאותם של הילדים וגם על התנהגותם בבית ובמסגרות החינוכיות. חלקם מפגינים את מצוקתם בהתנהגות תוקפנית כלפי אחרים, חלקם שוקעים לדיכאון, מסתגרים וחווים דחייה חברתית. הלחץ הנפשי משפיע גם על הישגיהם הלימודיים של הילדים. הם אינם מצליחים להתרכז בלימודים כי אינם פנויים נפשית לכך. לכן, הם מגיעים להישגים נמוכים וחלקם אף נמצאים בסכנת נשירה מבית-הספר.

ילדים גם לומדים או מחקים את התנהגות הוריהם. לא משנה מה נאמר להם ומה נרצה שיפנימו, דוגמה אישית היא מקור הלמידה העיקרי של הילדים. אפשר להגיד להם עד מחר שאצלנו בבית לא צועקים ולא מקללים, אבל אם הם חשופים לאלימות מילולית של הוריהם, זה מה שהם לומדים, להיות אלימים בעצמם או לספוג אלימות. כשאישה סופגת בשקט אלימות, גם את זה הילדים רואים. ולרוב, כשיש בבית אלימות, מכל סוג שהוא, סביר להניח שהיא מופנית גם כלפיהם.

בקיצור, ממש לא בטוח שילדים ממשפחות של הורים גרושים נפגעים יותר מילדים החיים במשפחות גרעיניות שבהן ההורים לא מאושרים.

לפעמים, אני פוגשת אצלי בקליניקה זוגות שאומרים לי באופן נחרץ: הילדים שלנו לא מרגישים כלום. אנחנו אף פעם לא רבים ליד הילדים. אנחנו תמיד משתדלים להיראות לידם כאילו הכול בינינו בסדר. אנחנו עושים פעילויות משותפות, יוצאים לטיולים משותפים ועושים הכול כדי שלילדים שלנו יהיה טוב ושתהיה להם תחושה של משפחה מאושרת.

על מי הם עובדים?

רק על עצמם. ילדים מגיל אפס מאוד רגישים למצב הרוח של הוריהם ולאווירה השוררת בבית. אי אפשר לעבוד עליהם, גם אם נורא מנסים. הרגישות הזו נמצאת שם הרבה לפני שילדים יודעים לדבר ולהסביר באופן מילולי מה הם חווים ומה הם מרגישים. הם קולטים את הניואנסים הכי דקים של שפת הגוף והבעות הפנים וקולטים את המתח שקיים באוויר.

כשהילדים כבר גדולים יותר, הפער בין ההצגה שהוריהם עושים לכבודם לבין מה שהם יודעים וחווים בתחושות הפנימיות שלהם עשוי מאוד לבלבל אותם. מצד אחד, הם מרגישים שמשהו לא טוב קורה בין ההורים, סופגים את המתח שקיים בבית או אפילו שומעים משהו, פה ושם. ואילו מצד שני, ההורים משדרים עסקים כרגיל, מתנהגים כאילו הכול ביניהם בסדר ולא משתפים אותם בשום דבר. הפער הזה יכול לגרום לערעור הביטחון העצמי של הילדים ולגרום להם להפסיק לסמוך על האינטואיציות שלהם. לעומת זאת, במקרים שבהם המציאות מחזקת ומתקפת באופן ברור את תחושותיהם הפנימיות, הילדים עשויים לאבד את האמון בהוריהם, להפסיק לסמוך עליהם וגם להפסיק לתת אמון באנשים אחרים.

לסיכום, מה שאני מנסה לומר כאן הוא שאם טובת המשפחה אכן עומדת לנגד עיניכם, כדאי שתדאגו לטפל במערכת היחסים הזוגית שלכם ולספק לכם ולילדיכם בית מאושר עם אווירה נעימה. להישאר ביחד ולהימנע מלפרק את התא המשפחתי זה ממש לא מספיק. כדי להיות בריאים יותר, פיזית ונפשית, צריך גם להיות מאושרים יותר.

אשמח ללוות אתכם בתהליך של ייעוץ זוגי.

יום משפחה שמח,

ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל