התפוח לא נופל רחוק מהעץ

בין אם מתייחסים לאוטיזם כאל הפרעה תקשורתית, ובין אם מתייחסים לתופעת האוטיזם כביטוי לשונות נוירו-ביולוגית, אי אפשר להתעלם מהעובדה שילדים על הספקטרום האוטיסטי גדלים להיות מבוגרים על הספקטרום האוטיסטי. אוטיזם זה לא משהו שנעלם באורח פלא כשאותם ילדים מגיעים לגיל 18! כשמדובר בתפקוד גבוה, קשה מאוד לאבחן אוטיזם, ולמרות שמאז שנות ה-90, אז החלה המודעות לתסמונת אספרגר, חלה עלייה מטאורית בשיעור המאובחנים, עדיין ילדים רבים נותרים לא מאובחנים, או עם אבחנות חלקיות כמו קשב וריכוז (שזו פעמים רבות הפרעה נלווית לספקטרום האוטיסטי). המבוגרים המאובחנים באופן פורמאלי באוטיזם בארץ, רובם ככולם גברים רווקים בני 20-30, שעדיין מתגוררים בבתי הוריהם. אולם בניגוד לדעה הרווחת, אנשים מבוגרים בתפקוד גבוה לרוב מפתחים קריירה מקצועית מוצלחת, נישאים ומקימים משפחות, ומביאים איתם לחיי הזוגיות קשיים ואתגרי תקשורת בלתי מוסברים.

היות ומדובר בלקות גנטית תורשתית, סביר להניח שהילדים המאובחנים לא הגיחו לאוויר העולם עם סממנים אוטיסטיים יש מאין, אלא קבלו את המטען הגנטי מאחד או משני הוריהם. סביב כל ילד מאובחן, יש הרבה בני משפחה שאינם מאובחנים! העובדה הזו, הידועה כמובן לאנשי מקצוע העוסקים בתחום האוטיזם, אפופה בקשר גדול של שתיקה. הפתגם הידוע: "התפוח לא נופל רחוק מהעץ", שיכול להיות רלוונטי מאוד למציאות הזאת, עשוי גם להטעות. מכיוון שמדובר בספקטרום רחב, ולסממנים הנבדלים במידת החומרה שלהם ובאופן שבו הם באים לידי ביטוי, ההורים או אחד מהם (בדרך כלל הגבר), יכולים להפגין בהתנהגותם קווי דמיון להתנהגותו של הילד המאובחן, ויכולים גם שלא. אנשים עם קווים אוטיסטים יכולים להיות מופנמים ולהימנע כמה שיותר מפעילויות חברתיות, אך ישנם גם אנשים עם קווים אוטיסטים שהם מוחצנים, תקשורתיים מאוד ויכולים בקלות להיהפך ל'מסמר הערב' באירוע חברתי.

זאת אחת הסיבות לקושי הכול כך גדול לאבחן אוטיזם בתפקוד גבוה, במיוחד אצל מבוגרים, שפיתחו לעצמם במשך השנים אסטרטגיות פיצוי שמסייעות להם להתמודד ולתפקד היטב בזירה החברתית. מכאן גם נובע הקושי הגדול של נשים הנמצאות במערכת יחסים עם בן זוג בעל קווים אוטיסטיים, להסביר את מה שהן חוות ולקבל תמיכה ואהדה מסביבתן. הקושי התקשורתי של אנשים על הספקטרום האוטיסטי בא לידי ביטוי בעיקר ברמה הרגשית, כך שהסביבה, אינה מצליחה להבין על מה האישה מתלוננת ובמה הקשיים שהיא חווה שונים מקשיי תקשורת שגם זוגות אחרים חווים בחיי הנישואין שלהם.

במסגרת לימודי הדוקטורט שלי בפסיכולוגיה, חקרתי את מצבן הפיזי והנפשי של נשים הנשואות לגברים על הספקטרום האוטיסטי. תמונת המצב המצטיירת מתוך ממצאי המחקר שלי עגומה מאוד. נשים הנמצאות בזוגיות כזו יכולות לשקוע בדיכאון, לאבד את הביטחון העצמי שלהן וגם לפתח מחלות כרוניות קשות. הן משלמות מחיר בריאותי כבד, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. החיים במחיצת בן זוג בעל קווים אוטיסטיים יכולים להיות כואבים ומתסכלים, וכמובן שההשלכות אינן פוסחות גם על הילדים המשותפים של בני הזוג.

במהלך חיפושיי אחר אוכלוסיית מחקר לעבודת הדוקטורט שלי, יצא לי לשוחח עם לא מעט אנשי מקצוע המתמחים באוטיזם, שמהם הבנתי די מהר שאת אוכלוסיית המחקר שלי לא אמצא בארץ, כי כאן לא קיימים כמעט אנשים מבוגרים בעלי משפחות המאובחנים על הרצף האוטיסטי. כששאלתי את אותם אנשי המקצוע כיצד ייתכן שהם לא שמים לב לכך שלפחות אחד מהורי אותם הילדים שמגיעים אליהם לאבחון או לטיפול, נמצאים אף הם אי שם על הספקטרום, התשובה שקיבלתי הייתה שכמובן שהם שמים לב לכך, אולם אותם ההורים מגיעים אליהם בעניינו של הילד, ואין זה מתפקידם להאיר את עיניהם ולחוות את דעתם לגבי נושא שלא נשאלו לגביו, ושלא בטוח שאותם הורים היו רוצים בכלל לדעת…

הצעד הראשון בדרך למציאת פתרונות, הן ברמה האישית והן ברמה הזוגית, מתחיל במודעות ובהבנה של המצב שאתו מתמודדים. נכון להיום, המודעות הציבורית והקלינית בארץ כל כך נמוכה בכל מה שקשור לאוטיזם בתפקוד גבוה אצל מבוגרים, שנשים פשוט צריכות לפענח בעצמן מה קורה בקשר הזוגי שלהן, או עם קצת עזרה… אחת התגובות החוזרות שאני מקבלת אחרי שיחת יעוץ ראשונית עם נשים היא שאני "מפילה אסימונים". האסימונים יכולים ליפול לפעמים אחרי הרבה מאוד שנות נישואין מבלבלות ומתסכלות, ולפעמים גם אחרי טיפולים פסיכולוגיים אישיים וזוגיים ארוכי טווח, שלא הניבו תוצאות משביעות רצון.

אז אם את מרגישה שמשהו חריג קורה בזוגיות שלך, שאת מתמודדת עם קשיי תקשורת קיצוניים ושלמרות המאמצים שאת משקיעה בקשר הזוגי, את לא מצליחה לייצר שינויים משמעותיים, אני מזמינה אותך לפגישת יעוץ בקליניקה שלי במכבים.

ד"ר פנינה ארד,

 יועצת זוגית, מנחת קבוצות ומאמנת להעצמה נשית.

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל