בדידות בתוך הזוגיות

 

 

בתיאוריה, זוגיות אמורה להגן עלינו מפני בדידות. אנחנו נוהגים לקשר את המילה בדידות עם היעדרו של קשר זוגי, או עם היעדרם של קשרים חברתיים אחרים. בפועל, תחושה של בדידות עשויה להיחוות בעוצמה חזקה דווקא בתוך הזוגיות, כי שם, היא אפילו בולטת עוד יותר ומעצימה את החוויה הקשה, שבתיאוריה, לא הייתה אמורה כלל להתרחש. 

בנות זוגם של גברים עם הפרעת תקשורת, מרבות לחוש בדידות בתוך הקשר. הבדידות יכולה להיות הן פיזית והן רגשית. לרוב, הגברים עצמם לא מרגישים את אותה בדידות שהן חוות, כך שהבעיה הופכת להיות שלהן בלבד.

אנשים על הספקטרום האוטיסטי יכולים לשהות לבד למשך פרקי זמן ארוכים מאוד, לעסוק באופן אינטנסיבי בתחביב או בתחום עניין שלהם, על חשבון זמן זוגי או משפחתי, מה שמותיר את בת הזוג שלהם לבד.

בהרבה מאוד מקרים, גם כאשר אותם גברים נוכחים פיזית, הם מסתפקים בתקשורת פרגמטית בלבד ומתקשים מאוד לנהל תקשורת אינטימית המערבת הבעת רגשות או התייחסות לרגשותיה של בת הזוג שלהם, מה שמותיר אותה עם תחושת בדידות קשה, למרות שהם כביכול, נמצאים אתה.

בדידות רגשית היא מצב קשה ביותר הנחווה כאשר קיים פער בין אופי הקשר הבין-אישי הרצוי לבין רמת הקרבה המצויה בקשר, כפי שהיא נתפסת באופן סובייקטיבי.

הצירוף הזוגי הנפוץ בין אישה שהיא מאוד תקשורתית ורגשית לבין גבר שממעט בתקשורת וממעט להביע את רגשותיו מחמיר את המצב עוד יותר, כשהגבר מפרש את ניסיונותיה של בת הזוג שלו להתקרב אליו, כמתקפה אישית המכוונת נגדו.

הקונפליקטים, אי ההבנות וחוסר שביעות הרצון של שני בני הזוג מהצורך, או מהיעדר הצורך בתקשורת, יוצרים התרחקות בלתי נמנעת ביניהם, כאשר הם מאשימים זה את זו בחוסר התחשבות ובחוסר אכפתיות.

מעבר לפגיעה במערכת היחסים הזוגית, לתחושה מתמשכת של בדידות רגשית יש השלכות חמורות על בריאותן הנפשית והפיזית של נשים. היא יכולה להוביל לשקיעה למצבי דכדוך ודיכאון, כמו גם למחלות פיזיות ואוטו-אימוניות קשות.

קשרים חברתיים מרובים לא נוטים לפצות על היעדר קשר זוגי קרוב ותומך, כך שהדבר היחיד שיכול לסייע להפגת תחושת הבדידות הוא שיקום מערכת היחסים הזוגית, או סיומה, ומציאת קשר זוגי חדש, הנותן מענה לצרכים רגשיים.

 

ד"ר פנינה ארד: 0507865822

 

 

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל