איך שומרים על אהבה

הרבה מהזוגות שמגיעים אליי מספרים על ההתחלה היפה והרומנטית של הקשר שלהם. אני שומעת לעיתים קרובות משפטים כמו: "זה הרגיש כמו בסרט של דיסני", "הרגשנו בבית מהרגע הראשון", "זה התחיל כמו סיפור מהאגדות".

כמובן שבשלב שהזוגות האלו מגיעים אליי, חמש, עשר, עשרים שנה מאוחר יותר ולפעמים אפילו יותר, לא נשאר כמעט זכר לתחושות המופלאות האלו וזה ממש לא מפתיע. האופוריה הראשונית של ההתאהבות, ה'פרפרים בבטן', הסערה ההורמונלית, כל אלו דועכים באופן טבעי עם הזמן.

הכימיה ההורמונלית הזו שאנו מכנים התאהבות נמשכת בממוצע בין 3 חודשים ל-3 שנים אצל כל הזוגות. יחד עם זאת, למרות שהסערה ההורמונלית חולפת, יש זוגות שממשיכים לחיות יחד ולהיות מאושרים לאורך זמן. הדבק שמחזיק את הזוגות האלו הוא החברות שלהם, המחויבות והרצון שלהם להיות שם אחד בשביל השני גם ברגעים הטובים וגם ברגעים הקשים. מה שעדיין קיים באופן בולט בקשר שלהם זה השיתוף, התמיכה ההדדית, ההיענות לבקשות זה של זו, ההתחשבות, הפירגון, ובעיקר, ההערכה והכבוד שהם רוחשים אחד כלפי השני.

כשהתקשורת טובה, כשמדברים על הכול, כולל על הדברים הלא נעימים, כשמצליחים להגיע לפתרונות מוסכמים, למרות חילוקי הדעות, כשבכל פעם מישהו אחר מוותר או מתפשר, האהבה הסוערת ומלאת התשוקה שאפיינה את הקשר הזוגי בשלביו הראשונים, הופכת לחברות, לתחושת ביטחון שיש על מי לסמוך ושיש מישהו שתמיד יעמוד לצידנו, בטוב וברע.

כשקיימת ברקע הפרעת תקשורת מאובחנת או לא מאובחנת אצל אחד מבני הזוג, מערכת היחסים מתקשה לצלוח את השלב הזה של מעבר משלב ההתאהבות הסוער לחברות בשלה ויציבה. בני הזוג לא מצליחים לתקשר ביניהם בצורה יעילה, לא מבינים אחד את השני, רבים בתדירות גבוהה ומתקשים לפתור את המחלוקות ביניהם.

כשמצטרפים גם ילדים למשפחה, מתווספים למערכת היחסים הזוגית עוד גורמי לחץ שמקשים על ההתמודדות היומיומית. כל זוג חווה עליות ומורדות בחיי הנישואים ומתמודד עם קשיים כאלו או אחרים לאורך הדרך. כל זוג רב מדי פעם. ההבדל בין הזוגות המאושרים לאלו שלא הוא האופן שבו הם מתמודדים עם הקשיים והאופן שבו הם רבים, משלימים ומצליחים או לא מצליחים למצוא פתרונות לאי ההסכמות ביניהם.

אנשים עם הפרעת תקשורת נוטים להגיב למצבי לחץ בשתי דרכים קיצוניות: התקפי זעם או שתיקה והסתגרות. בנות הזוג, שלרוב מעוניינות לתקשר ולהגיע לפתרונות מוסכמים, ניצבות לא פעם בפני מחסום שמונע כל תקשורת אפשרית. וגם אחרי שהם נרגעים, אנשים עם הפרעת תקשורת עושים כל מה שביכולתם כדי להימנע מלחזור ולדבר על נושאים טעונים רגשית, כך שהנושאים מעוררי המחלוקת נשארים פתוחים, עד לפעם הבאה שנתקלים בהם שוב, שכמובן מגיעה במוקדם או במאוחר…

אנשים עם הפרעת תקשורת מתקשים לנהל שיחות שוטפות עם בנות הזוג שלהם, מרבים לתת ביקורת ולהתמקד במה שטעון שיפור. כעס ותסכול, של שני בני הזוג, תחושה שהם אינם מוערכים ושהצד השני אינו מבין אותם, מובילים לריחוק רגשי בלתי נמנע. הריחוק הרגשי גורר בעקבותיו גם ריחוק פיזי, כך שהאינטימיות והקירבה הגופנית נעלמים בהדרגה אף הם ממערכת היחסים הזוגית.

יוצא לי לפגוש אצלי בקליניקה הרבה זוגות שאמנם חולקים קורת גג משותפת, אבל אין להם הרבה במשותף מעבר לזה. התקשורת אצל זוגות כאלה מצטמצמת הרבה פעמים להיבטים טכניים של חיי היומיום: תיקח, תביא, תקנה. רגשות החיבה והאהבה כבו אצלם כבר מזמן ובני הזוג בסופו של דבר מוצאים את עצמם נשארים יחד רק כדי לא לפרק את המשפחה וכדי לא לחלק את הרכוש המשותף.

 

אז מה עושים כדי למנוע את ההידרדרות הזאת ולשמור על האהבה?

מטפחים את החברות.

מקפידים להכניס ללו"ז השבועי זמן איכות זוגי שבו מבלים ועושים את הדברים שאהבנו ונהנינו לעשות ביחד פעם, כשהרגשות הרומנטיים היו בשיאם.

מדברים בכבוד אחד לשני, גם כשרבים, גם שלא מסכימים.

באים אחד לקראת השני, מתחשבים ברצונות ובצרכים של בן/בת הזוג.

לומדים לתקשר באופן יעיל ולהגיע ביחד לפתרונות מוסכמים.

מתמקדים בצדדים החיוביים של בן/בת הזוג, מחמיאים ומפרגנים.

מעריכים גם את המחוות הקטנות, את אלו שהרבה פעמים אנחנו תופסים כמובנות מאליהן. שום דבר לא מובן מאליו.

ואם אנחנו לא מצליחים לעשות את הדברים האלו לבד, מחפשים עזרה מקצועית מתאימה.

 

לא כדאי לדחות את הטיפול בקשיים שמתעוררים בזוגיות לזמן מאוחר יותר, או לקוות שהזמן יעשה את שלו, כי הזמן שעובר רק מחריף את המצב ושוחק את האהבה. כדאי גם להשלים עם העובדה שמן הסתם, סביר להניח שלא נצליח לחוות מחדש את תחושת ה'פרפרים שבבטן', שהייתה בתחילת הקשר הזוגי. מה שכן, אם נבחר להשקיע בזוגיות שלנו, בהחלט נוכל להחזיר אותה למצב שטוב ונעים לנו אחד עם השני.

 

אשמח ללוות אתכם בתהליך של ייעוץ זוגי ולעזור לכם להחזיר את האהבה לחייכם,

ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

פגישות אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל