משדרים על גל אחר

אנשים שלכאורה מדברים את אותה השפה, מצפים להצליח להבין ולתקשר אחד עם השני, בוודאי כאשר הם אוהבים ונמצאים במערכת יחסים זוגית. הציפייה הזו מתרסקת שוב ושוב כאשר קיימת ברקע הפרעת תקשורת מאובחנת או בלתי מאובחנת. זוגות כאלו חווים קצרים תקשורתיים ברמה היום יומית ומתמודדים עם תחושה של אכזבה מתמדת, כאשר ציפיותיהם אינם עומדות במבחן המציאות.

מה שהזוגות האלו אינם מבינים בדרך כלל, הוא שמה שנראה להם כשפה אחת, הוא בעצם שני תדרים השונים זה מזה באופן מהותי, שיכולים להישמע ולהיחוות כשתי שפות שונות לחלוטין.

בן הזוג עם הפרעת תקשורת, משדר באמצעות התדר הלוגי. התדר הזה עובד באופן לינארי, משדר הודעה אחת בכל פעם ומקבל הודעה אחת בכל פעם. דעתו מוסחת בקלות על ידי רעשי רקע, עד כדי חוסר שמיעת המסר התקשורתי. הוא מיטיב למסור ולפענח מסרים המכילים עובדות, מספרים, טבלאות ונתונים סטטיסטיים. המסרים צריכים להיות ברורים וכאלו שאינם משתמעים לשתי פנים. הוא מאוד מתקשה להתמודד עם העברת וקבלת מסרים עקיפים או מסרים הכוללים תוכן רגשי, ובמילים אחרות, הוא מתקשה להביע את רגשותיו, לפענח את הרגשות של מישהו אחר ולהבין רמזים חברתיים. התדר הלוגי מוכוון מטרה ומעשי מאוד. הוא מחפש פתרונות רציונאליים, אופרטיביים ויעילים וחותר להשגתם במהירות שיא.

בת הזוג לרוב מדברת בשפה רגשית. התדר הרגשי עובד באופן בלתי צפוי, משדר הרבה הודעות בו זמנית ומקבל הודעות ממשדרים שונים, מה שכולנו מכנים מולטיטסקינג. לתדר הרגשי יש עליות ומורדות ואין לו בהכרח התחלה וסוף מוגדרים. התדר הרגשי מצליח להסתדר גם עם מסרים מעורפלים ועושה שימוש רב בשפה בלתי מילולית הכוללת הבעות פנים, שפת גוף ורמזים עקיפים. התדר הזה שם את הדגש על עיסוק ברגשות, הבעתם, פיענוחם אצל הזולת וקיימת אצלו גם היכולת לקרוא ולהבין את תחושותיהם וכוונותיהם של אנשים אחרים, פעמים רבות, ללא מילים. הדרך לפתרון ואופן ההתמודדות עם בעיות שונות, חשובים לתדר הזה לא פחות מאשר השגתן של מטרות רצויות. ופעמים רבות, עצם השיחה והשיתוף הרגשי, מניבים כשלעצמם את הפתרון המיוחל ומביאים איתם תחושות של הקלה וסיפוק.

כאשר שני התדרים האלו מנסים לתקשר ביניהם, כשלים תקשורתיים מתרחשים בתדירות גבוהה ומשאירים את שני הצדדים במקום של תסכול וחוסר מובנות. הם מרגישים כאילו הם מדברים בשתי שפות שונות. גם האופן שבו שני התדרים האלו מביעים התעניינות, קירבה ואהבה, שונה לחלוטין, כך שכאשר בני הזוג לא מבינים האחד את התדר שבו השני משתמש, הם יכולים בקלות להגיע למסקנות שגויות ולמצוא הוכחות המעידות על חוסר אהבה, חוסר אכפתיות וחוסר הקשבה מצד בן או בת הזוג שלהם.

כשאני עובדת עם הזוגות האלו, אני מלמדת אותם להקשיב, לפענח את שני התדרים השונים ולהעביר את המסרים שלהם באופן שיובן על ידי בן או בת הזוג באופן שאליו התכוונו, מה שעשוי לחולל פלאים בקשר הזוגי.

כאשר שני בני הזוג מוכנים להשקיע את המאמץ הכרוך בלמידה ובתרגול של מיומנויות תקשורתיות חדשות, הם יכולים לגלות מחדש כמה הם חשובים ומשמעותיים עבור בני הזוג שלהם וכמה הם אוהבים זה את זו.

הדרך לשינוי היא לפעמים הרבה יותר קצרה ופשוטה ממה שנדמה לכם.

אשמח לשוחח אתכם, 0507865822

ד”ר פנינה ארד,

 יועצת זוגית ומאמנת.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל