מי דואג לילדים?

מערכת יחסים זוגית מעורערת משפיעה ללא ספק על הילדים המשותפים. היא משפיעה לרעה על מצבם הנפשי, על תחושת הערך והביטחון העצמי שלהם, על התנהגותם ועל הישגיהם הלימודיים. ישנם ילדים שמחצינים את המצוקה באמצעות בכי, התפרצויות זעם או הסתגרות בחדרם ואילו אחרים, מפנימים את המצוקה ומשדרים כלפי חוץ שהכול אצלם בסדר.

בכל בית יש מדי פעם קונפליקטים כאלו או אחרים. ילדים לרוב לא גדלים וגם לא צריכים לגדול בסביבה סטרילית, כך שבסך הכול, זה לא דבר רע לראות את הוריהם מדי פעם רבים ומשלימים. הבעיה מתעוררת במצבים שבהם ילדים נחשפים לעימותים בתדירות ובעצימות גבוהה, כאשר הם חיים באווירה של לחץ ומתח וכאשר הקונפליקטים בין הוריהם אינם נפתרים.

ילדים סופגים את האווירה בבית מגיל מאוד צעיר, הרבה לפני שהם מסוגלים להבין את התוכן המילולי של הדברים הנאמרים. הם קולטים היטב את האינטונציה של הקול, את שפת הגוף, את הניכור והעוינות, את החיוכים, או את היעדרם. מערכת היחסים הזוגית של הוריהם משפיעה על התפתחותם הרגשית, הקוגניטיבית והחברתית.

במקרים שבהם הילדים מפגינים את המצוקה שלהם באופן מוחצן, חווים רגרסיה התנהגותית בבית, בגן או בביה”ס, נמנעים מלהזמין חברים הביתה או מפסיקים להשקיע בלימודים או בתחביבים שאהבו, הוריהם לרוב מבינים שמשהו לא כשורה אצלם. לעומת זאת, במקרים שבהם הקושי מופנם, לא תמיד זה ברור.

אני שומעת מנשים לעיתים קרובות משפטים כמו:

“אני עושה את המקסימום כדי לפצות את הילדים על היחס / חוסר היחס מצד אבא שלהם”.

“הילדים לא מרגישים כלום. הבית בסך הכול מתנהל בצורה טובה”.

לא חסר לילדים שום דבר”.

נשים לפעמים משלות את עצמן ומאמינות שהילדים לא ממש מבינים ולא מודעים למה שקורה בבית, בין הוריהם, שהם אינם מושפעים מהיחס שהם מקבלים או לא מקבלים מאבא שלהם. הן משוכנעות שבכך שהן משקיעות בילדים ומספקות מענה לצרכים הפיזיים והנפשיים שלהם, בכך שהן נותנות את המקסימום מצידן, הן מצליחות לפצות על כישורי ההורות הלקויים של בן הזוג שלהן.

כמובן שחשוב שלפחות הורה אחד יהיה קשוב לצרכי הילדים ויידע לתת להם מענה. אבל עם כל הרצון הטוב והכוונה הטובה, זה ממש לא יכול לפצות על הזנחה רגשית או על התנהגות פוגענית מצד ההורה השני. זה גם לא יכול להוות תחליף לצורך של הילדים בבית שהוא עוגן של יציבות וביטחון ובאווירה משפחתית נעימה ורגועה שתאפשר להם לממש את מלוא הפוטנציאל ההתפתחותי שלהם.

כאשר קיימת ברקע הפרעת תקשורת בלתי מאובחנת אצל אחד ההורים, הילדים מושפעים ממנה. ניתן למצוא אצל הרבה אנשים עם הפרעת תקשורת כישורי הורות לקויים. הם מתקשים להתמודד עם מצוקה רגשית של הילדים ועם עימותים איתם. יש להם קושי להבין ולעקוב אחר שלבי התפתחותם של ילדים. הם נוטים לחשוב שילדים בוגרים יותר מכפי שהם באמת ולצפות מהם בהתאם לעשות דברים שהם עדיין לא מסוגלים לבצע. הם הרבה פעמים מתנהגים כמו ילדים בעצמם ומתקשים לקחת על עצמם את תפקיד המבוגר האחראי. חלקם עשויים להפגין רשלנות כאשר הם משגיחים על ילדים קטנים, מה שמערער את האמון ואת היכולת של בת הזוג לסמוך עליהם ומשאיר אותה בתפקיד האחראית הבלעדית על הטיפול בילדים.

פעמים רבות, גם כאשר בן הזוג לוקח חלק פעיל בהורות ודואג בהצלחה לצרכים הפיזיים של הילדים, הם מרגישים מוזנחים רגשית. הוא עשוי לעקוב בקפדנות אחר הציונים שלהם והישגיהם הלימודיים, מבלי לגלות כל עניין או מעורבות בחיי החברה או בפעילויות הפנאי שלהם. אנשים עם הפרעת תקשורת נוטים להתמקד באספקטים שליליים ובפרטים קטנים ולמעט במתן חיזוקים חיוביים ובגילויי חיבה ואהבה. הם אינם מכירים בחשיבותן של מחמאות ועשויים לרסק את ביטחונם העצמי של הילדים כאשר הם מבקרים אותם ללא הרף.

כאשר ילדים מקבלים משוב מועט או אינם מקבלים כלל משוב על ההיבטים החיוביים של התנהגותם, הם עשויים להגיב באופנים שונים: חלקם נוטים לפתח התנהגויות שליליות ולמשוך תשומת לב שלילית מצד דמויות חינוכיות ומצד הוריהם. חלקם סובלים ממצוקה רגשית קשה ומפתחים תסמיני חרדה ודיכאון שמחבלים בהישגיהם הלימודיים ובהשתלבותם החברתית. חלקם הופכים להיות ילדים טובים ומרצים, משתדלים לעשות את כל המצופה מהם, מתוך תקווה לזכות בהכרה חיובית מצד הוריהם, או לפחות להימנע מקבלת עונשים.

 

הורים טובים אוהבים את ילדיהם, משקיעים בהם את המירב ודואגים לכל מחסורם.

לא תמיד הם מודעים לכך שהדבר יקר הערך ביותר שהם יכולים לספק לילדיהם הוא קשר טוב בין הוריהם ואוירה רגועה ונעימה בבית.

חשוב לדעת כי תקשורת טובה וניהול יעיל של קונפליקטים הם דברים שניתנים ללמידה, גם כשיש הפרעת תקשורת.

 

אשמח ללוות אתכם בתהליך של שינוי,

ד”ר פנינה ארד, 0507865822.

פגישות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל