לצאת מהאפלה ולצעוד בדרך מוארת

נשים לפעמים מגששות באפלה במשך שנים עד שהן מתחילות להבין שמשהו חריג קורה במערכת היחסים הזוגית שלהן.

חלקן לוקחות על עצמן את האשמה לגבי כל מה שלא עובד בקשר הזוגי.

איך זה קורה? למה הן עושות את זה?

לפעמים, הן עושות את זה כי בן הזוג שלהן מצטייר בעיני המשפחה המורחבת והחברים המשותפים כבעל למופת. כשיש אנשים אחרים מסביב, הוא תמיד עוזר, מגיש, מפנה מהשולחן. הוא מפזר חיוכים ומחמאות לכל עבר ואפילו מחבק אותן בחיבה לעיני כל.

לפעמים, הן עושות את זה מפני שהן רואות כמה בן הזוג שלהן אהוב ומוערך בזירה המקצועית שלו. אנשים מתייעצים אתו, מחשיבים את דעתו. הוא מגיע להישגים מרשימים, הוא מנהל או עובד מצטיין. הוא מסתדר טוב עם כולם.

לפעמים, הן מקבלות על עצמן את האשמה אחרי שבן הזוג חוזר ואומר להן שהכול בגללן, שהן אלו שמעוררות מריבות או מעכירות את האווירה. הוא טוען שהן לא מרוצות משום דבר, לא מעריכות את כל מה שיש להן ואם רק היו מפסיקות להתלונן, אז הכול היה בסדר.

המצב הזה אכן מאוד מבלבל.

כאשר נשים רואות שבן הזוג שלהן מסוגל לתפקד ביעילות, לדבר, לצחוק ולהתעניין באנשים אחרים, ורק איתן הוא כבר לא עושה את הדברים האלו, הן כלל לא מעלות על דעתן שיש לו בעיית תקשורת. הן מתחילות להאמין שמשהו בהתנהגותן כלפיו לקוי ואם הן רק ישנו את הגישה שלהן, אז מערכת היחסים תשתנה לטובה.

כשהסביבה רואה את בן הזוג שלהן באור מאוד חיובי ורק הן מתלוננות על קשיים משמעותיים מולו, הן מתחילות להאמין שהבעיה היא אצלן, בזה שהן ממתלוננות ומתמקדות במה שאין, במקום לראות את חצי הכוס המלאה וליהנות ממנה. הן לפעמים שוכחות שהן בעצם אלו שמכירות את בן הזוג שלהן יותר טוב מכולם, שהן היחידות שחוות אותו בהקשרים רגשיים ואינטימיים ושהן אלו שנחשפות גם לצדדים הפחות מחמיאים שלו.

וגם כשהאינטואיציה זועקת להן שמשהו מאוד לא תקין מתרחש בזוגיות שלהן, גם כשהבטן מתהפכת להן בעקבות יחס משפיל, מזלזל או התעלמות מכוונת מצד בן הזוג, גם כשקול קטן לוחש להן מבפנים שלא מגיע להן לקבל ממנו יחס כזה. הן לא תמיד מקשיבות.

קשה להקשיב לקול הפנימי הזה שיודע, כשכל הקולות החיצוניים מסביב סותרים אותו.

קשה לחשוב על הפרעת תקשורת, כשנראה שבן הזוג מתקשר נפלא עם אנשים אחרים.

קשה לחשוב על כיוון של אוטיזם, כשאין בארץ בכלל מודעות לאוטיזם בתפקוד גבוה אצל מבוגרים ולאופן שבו המאפיינים האוטיסטיים באים לידי ביטוי בזוגיות.

מה שקורה אצל נשים שנמצאות בזוגיות כזאת הוא שתחושת הביטחון שלהן בהבנת המציאות, הולכת ומתפוגגת. הספקות העצמיים שלהן לגבי כל מה שהן מרגישות וחוות, הולכים וגוברים. האמונה בעצמן ובאינטואיציות שלהן מתערערת.

אני מתרגשת בכל פעם מחדש לקבל מנשים תגובות כמו: “הרגשתי שאת כותבת את הסיפור שלי. הארת את עיניי. את היחידה שמבינה על מה אני מדברת”, “בעקבות הפוסטים שלך, אני סוף סוף קולטת עם מה אני מתמודדת בעשרים שנה האחרונות”, “תודה שהחזרת לי את השפיות שלי”.

הפרעת תקשורת היא סמויה ובהרבה מקרים, רק בת הזוג נחשפת למאפיינים האוטיסטיים במלואם. היא נמצאת איתו מסביב לשעון. היא חווה את בן הזוג במצבי לחץ. היא היחידה שמנסה לנהל אתו שיח רגשי ואינטימי. בהרבה מקרים, רק היא עדה לאובססיביות שהוא מפגין ולקווי ההתנהגות הנוקשים שלו. רק מולה הוא מרשה לעצמו להסיר את המסכות ולהתנהג בטבעיות.

חוסר מודעות קלינית וציבורית להפרעת תקשורת אצל מבוגרים, היעדר מידע לגבי הנושא בעברית והעובדה שמבוגרים אינם מאובחנים מפני שהקריטריונים לאבחון לא היו מוכרים בילדותם, כל אלו גורמים לנשים לגשש באפילה, לעיתים במשך שנים רבות, עד שהן מבינות במה מדובר.

בחלק מהמקרים, הן לוקחות על עצמן את האשמה לגבי כל מה שלא עובד במערכת היחסים הזוגית, מואשמות על ידי בן הזוג, על ידי הסביבה ואפילו על ידי אנשי מקצוע שמפנים כלפיהן אצבע מאשימה ואינם מצליחים לראות את התמונה במלואה.

עצם ההבנה מול מה מתמודדים לא פשוטה, אבל עושה הבדל מאוד גדול. ההבנה הופכת את הדרך למוארת ומאפשרת, קודם כל, להתבונן על מה שקורה בזוגיות מבעד למשקפיים חדשים. ואחר-כך, לבדוק מה ניתן לעשות, עם אילו דברים צריך להשלים ומה ניתן לשנות. וכן, גם לקבל החלטות מיטיבות לגבי המשך הקשר הזוגי.

זוגיות עם שונות נוירולוגית אינה זוגיות רגילה. טיפול זוגי קונונציונאלי אינו יעיל במקרים האלו.

כשמבינים שמדובר בהפרעת תקשורת, חשוב להיעזר באנשי מקצוע שמתמחים בעבודה עם זוגות שאצל אחד מהם, או אצל שניהם, קיימים מאפיינים אוטיסטיים. כדי לעזור לבני הזוג להתגבר על הקשיים הקיצוניים שהם חווים בזוגיות שלהם, יש צורך לשים את הפרעת התקשורת על השולחן ולדעת לעבוד איתה.

בשנים האחרונות, זכיתי להאיר לאלפי נשים את הדרך.

עזרתי למאות זוגות ליצור שינויים משמעותיים בחייהם ובמערכות היחסים הזוגיות שלהם.

ליוויתי הרבה מאוד נשים בתהליך המורכב של קבלת החלטות ויציאה לדרך חדשה.

אשמח לעזור גם לכם לצאת מהאפילה ולצעוד בדרך מוארת,

 

מאחלת לכם חג חנוכה שמח ומואר,

ד”ר פנינה ארד, 0507865822.

שיחות אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל