כשהאובססיביות שלו משתלטת על החיים שלכם

יכול להיות שבתחילת הקשר שלכם הוא היה אובססיבי לגבייך. אולי הוא חיזר אחרייך באופן אינטנסיבי, כמו שאף בחור אחר לא חיזר אחרייך לפניו. אולי ההתלהבות שלו ממך הייתה כל כך גדולה, שהיה לך קשה לוותר עליה, גם אם לא התלהבת ממנו באותה מידה. אולי אפילו שמת לב, כבר בהתחלה, לכל מיני תמרורי אזהרה שבחרת להתעלם מהם אז באלגנטיות ולהתמקד בכל הדברים הטובים והחיוביים שיש בו ובזוגיות שלכם.

מה שבטוח זה שעם הזמן, ההתלהבות הראשונית שלו או של שניכם התפוגגה, כמו שקורה אצל רוב הזוגות באופן טבעי. אולם בעוד שאצל זוגות אחרים, השלב הסוער של ההתאהבות מפנה את מקומו בהדרגה לחברות, לאהבה שיש בה שותפות, אינטימיות רגשית ותמיכה הדדית, אצלכם, יתכן מאוד שזה לא קרה ומה שכן קרה, הותיר אותך מאוכזבת ומאוד מבולבלת.

יש מצב שבן הזוג שלך איבד בך עניין לגמרי ונהיה אובססיבי לגבי תחום עניין חדש ומרתק. זה יכול להיות התמכרות לספורט או לכל תחביב אחר, זה יכול להיות המחשב, הנייד או הטלוויזיה וזו יכולה להיות גם התמכרות לעבודה. מתי זה נחשב אובססיבי? כשזה בא על חשבון תחומי חיים אחרים ומתבטא בהזנחה שלהם.

זה לא אומר שהוא לא אוהב אותך יותר. יכול מאוד להיות שהוא עדיין אוהב, רק שהוא בטוח שבשלב הזה של יחסיכם, את כבר אמורה לדעת את זה לבד, והוא לא חושב שיש צורך שהוא ימשיך להגיד לך את זה וגם לא חושב שהוא צריך לפנות זמן איכות עבור מערכת היחסים הזוגית שלכם.

יש מצב שאינטימיות רגשית וגופנית נעלמו מחייכם כמעט לגמרי ולחילופין, יכול גם להיות שבן הזוג שלך אובססיבי לגבי סקס, מפלרטט עם נשים אחרות בלי הפסקה, מכור לפורנוגרפיה ואולי אפילו תפסת אותו בוגד בך לא פעם, בעולם האמיתי או הווירטואלי. יתכן שהוא רוצה סקס דווקא אתך, כל הזמן, אפילו כמה פעמים ביום, מה שאולי מאוד החמיא לך בהתחלה, אבל עכשיו, כבר ברור לך שמדובר במצב שהוא לא נורמטיבי, הרבה מעבר לתשוקה גדולה כלפייך ושזו בעיה. יכול להיות שהסקס שלכם הפך להיות טכני לחלוטין ושאת בכלל מרגישה כמו אובייקט מיני, שהוא מזמן הפסיק להפגין כלפייך גילויי חיבה או אהבה ואולי כבר מזמן אפילו לא שמעת ממנו מילה טובה.

אובססיביות היא הרבה פעמים ביטוי לצורך מאוד גדול בשליטה, וזה יכול להתבטא ברצון שלו לשלוט על ההוצאות בחשבון הבנק המשותף שלכם, על שעות העבודה שלך ועל שעות הפנאי שלך. זה יכול להתבטא ברצון שלו לשלוט על האופן שבו את מתלבשת, להחליט מי האנשים שאיתם את יכולה להיפגש, להגביל מפגשים שלך עם חברות או עם בני משפחה. זה יכול להתבטא בתכנון מוקפד של כל יציאה מהבית ויכולה גם להיות הקפדה מוגזמת מצדו על עמידה בלוחות זמנים, שמלווה בתגובות לא פרופורציונליות כשאת לא מוכנה בזמן, או כשאת טיפה מאחרת להגיע לאירוע משותף.

סביר להניח שאם אחת ההתנהגויות האלו מאפיינות את בן הזוג שלך, הוא ממש לא רואה את עצמו כשתלטן. יכול להיות שהוא מסביר את כל הדברים האלו, לך ולעצמו, כדאגה מאוד גדולה לשלומך, כרצון לחסוך ממך התעסקות בענייני כספים, בנקים וכדומה. הוא כנראה חושב שהוא יודע יותר טוב ממך מה מתאים לך לעשות, ללבוש ועם מי כדאי או לא כדאי לך להיפגש, למי יש השפעה חיובית עלייך ומי משפיע עלייך לרעה. יכול להיות שבתוך זה, מסתתרת גם קנאה ורכושנות ושבהתחלה אפילו אהבת את זה שהוא מקנא ורוצה שתהיי רק שלו.

אובססיביות יכולה להיות גם כלפי תחומים מסוימים, כמו למשל, סדר וניקיון. אין כמובן שום דבר רע בלרצות לגור בבית נקי ומסודר, אבל כשהנושא הזה הופך להיות מוקד המריבות שלכם, כשבן הזוג שלך משליט בבית טרור וצועק על כולם בגלל הבלגן, כשאת מוצאת את עצמך בלחץ להספיק ולארגן את הבית במהירות, לפני שהוא מגיע הביתה ויורה לכל עבר, כשאת עושה כמיטב יכולתך לנסות למנוע את הפיצוץ, כשהוא מצפה למצוא בית שנראה כמו בית מרקחת, גם כשיש לכם ילדים קטנים, זה סימן שיש לו בעיה.

כשהוא מתעקש שדברים יהיו מסודרים או מקופלים באופן מאוד מסוים בארון, כשהוא מתעקש על הכנסת הכלים למדיח בצורה מאוד מסוימת, שלדעתו היא הטובה ביותר, כשהוא בטוח שאת עושה לו דווקא ומתעלמת מבקשותיו בכוונה בכל אותם מקרים שבהם את לא מצליחה לעמוד בסטנדרטים הגבוהים והנוקשים שהוא מציב, זה אומר שהוא אובססיבי לגביהם.

יכול להיות שהאובססיביות שלו מתבטאת בנושאי שיחה שחוזרים על עצמם. הוא לא מפסיק לדבר והוא מתיש אותך עם כל מיני נתונים, מידע ותיאוריות שהוא אובססיבי לגביהם. יתכן גם שהוא מתלונן שאת לא מקשיבה לו ולא מדברת אתו על עניינים ברומו של עולם. אני מניחה שאת דווקא היית מאוד רוצה לדבר אתו, אבל לאו דווקא על הנושאים האלה. את בטח היית רוצה לדבר אתו על עניינים הרבה יותר אישיים, על דברים שקשורים אלייך, אליכם או לילדים שלכם, על תוכניות משותפות, אבל בנושאים האלו, הפרטנר הדברן שלך פחות משתף פעולה.

יכול להיות שהאובססיביות שלו באה לידי ביטוי בווכחנות אינסופית. הוא בטוח שהוא צודק, לגבי הכול, והוא לא יפסיק לדבר ולנסות לשכנע אותך, עד שתודי שהוא צודק. אולי לפעמים את בסוף אכן עושה את זה, כי אין לך כוח לשמוע אותו יותר, כי את יודעת שהוא לא יפסיק לדבר, עד שתיכנעי. ואת גם יודעת שאין לך לאן לברוח, כי גם אם תתרחקי ממנו ותלכי לחדר אחר, לא תצליחי להתחמק, כי הוא יבוא אחרייך וימשיך את המונולוג שלו, גם אם תבקשי שיניח לך.

יכול להיות שהאובססיביות שלו מתבטאת בהיצמדות לעקרונות מסוימים ולכל מה שהוא רואה כאמת מוחלטת. כמובן שיושר וכנות הם תכונות נפלאות בפני עצמן, אבל יכול להיות שהוא ישר כמו סרגל, באופן שכל סטייה קטנה מהקו מקפיצה אותו. יש מצב שהוא נצמד לעובדות מסוימות, או לדברים שאמרת, ואז אין לך שום אפשרות לסגת מהם, להתחרט או לשנות את דעתך, כי כבר אמרת אותם. יכול להיות שהוא נתפס לפרטים הקטנים וטוען שאת מסלפת את המציאות כשאת לא זוכרת אותם. יש מצב שהוא אפילו חושב שאת שקרנית כשאת מעגלת קצת פינות או נתפסת באיזה שקר לבן.

יכול להיות שהאובססיביות שלו באה לידי ביטוי בעיקר במחשבות שליליות לגבי העבר, ההווה או העתיד. יתכן והוא שקוע בעבר ומתקשה להרפות מדברים שקרו, או לחילופין, חושש מדברים שיקרו. יתכן והוא מוטרד ולחוץ מדברים באופן קבוע. דואג וחרד יתר על המידה, משגע אותך לגבי עניינים בריאותיים או כספיים. הבעיה היא שהמחשבות האובססיביות שלו משפיעות על כל מהלך משפחתי שלכם, על ההתנהלות היומיומית ועל תוכניות עתידיות.

באופן כללי, מחשבות והתנהגויות אובססיביות יכולות להיות ביטוי להפרעה טורדנית כפייתית (OCD) שעומדת בפני עצמה ויכולות להיות גם חלק בלתי נפרד מהפרעת תקשורת. מה שבטוח הוא שכשאת חיה עם מישהו אובססיבי, המצוקה הופכת להיות לא רק שלו, אלא גם שלך ושל כל בני המשפחה.

אם את מרגישה שהאובססיביות שלו מטריפה אותך,

אם את מרגישה שבלתי אפשרי יותר לחיות עם הסטנדרטים הגבוהים שהוא מציב,

אם האובססיביות שלו מביאה אותו למצבי קיצון של התפרצויות זעם כלפייך או כלפי הילדים,

זה אומר שאת חייבת להפסיק את הטירוף הזה ולעצור את השתלטות האובססיביות שלו על החיים הזוגיים והמשפחתיים שלכם.

אשמח לדבר אתך ולהסביר לך יותר במה מדובר ומה ניתן לעשות.

ד”ר פנינה ארד, 0507865822.

פגישות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל