הפרעת תקשורת והסיפור של קסנדרה

 

 

‘תופעת קסנדרה’, מוכרת וידועה בחו”ל ומשמשת כבר שנים רבות לתיאור מצבן הרגשי של נשים הנמצאות בזוגיות עם גברים שיש להם הפרעת תקשורת שלא אובחנה באופן רשמי. ולמה דווקא קסנדרה? השם הזה לקוח מהמיתולוגיה היוונית. קסנדרה הייתה נביאה יפה וצעירה שקבלה את מתנת הנבואה מהאל אפולו. לאחר שסירבה להיענות לחיזוריו, קוללה על ידי אפולו, שאיש לא יאמין לה, אף שנבואותיה יהיו נבואות אמת, כך שקסנדרה נותרה עם ידע רב לגבי מאורעות עתידיים, אולם ללא היכולת לשנות אותם או לשכנע אחרים בתקפות נבואותיה. הביטוי ‘אפקט קסנדרה’ משמש לתיאור תופעה שבה אנשים החווים סבל רגשי ופיזי נתקלים בתגובות של חוסר אמון וחוסר הבנה כאשר הם מנסים לשתף אחרים בקשיים שהם חווים.

ואיך זה קשור לנשים שנמצאות בזוגיות עם גברים שיש להם מאפיינים אוטיסטיים?

משל מפורסם שמסתובב בקבוצות תמיכה להורים לילדים על הרצף האוטיסטי מדבר על זה שלגלות שלילד שלך יש אוטיזם, זה כמו לגלות שהטיסה לאיטליה שאליה התכוננתם וחיכיתם לה כל כך הרבה זמן, נחתה בסופו של דבר בהולנד. הרעיון מאחורי המשל הזה, הוא שהולנד היא פשוט סוג אחר של טיול, עם נופים אחרים ואטרקציות אחרות ושאם תבלו את משך הטיול בייאוש ובצער על זה שלא הגעתם בסופו של דבר לאיטליה, כפי שרציתם, תפספסו את כל המתנות שיש להולנד להציע לכם ולא תצליחו אפילו ליהנות מטחנות הרוח המרשימות ומיופיים של פרחי הצבעוני המקסימים. המשל האופטימי הזה מצליח לחזק הרבה הורים לילדים על הרצף האוטיסטי, וגם לעצבן את חלקם.

אם נשתמש באותו משל ונשנה אותו קצת, כשאת נמצאת בזוגיות עם גבר שיש לו הפרעת תקשורת, אבל הוא לא מאובחן ואף אחד מעולם לא העלה את החשד לגבי קיומה של בעיה כזאת אצלו, זה כאילו שהטיסה שלכם לאיטליה נחתה בהולנד, אבל כולם: בעלך, המשפחה המורחבת, החברים שלכם, מדריכי הטיול, ספרי הטיולים וכל המומחים למיניהם, בכל זאת מתעקשים שאתם נמצאים באיטליה. המאמצים שלך לשכנע אותם שזאת לא איטליה, אלא הולנד, מוכחשים ונהדפים באופן כל כך נחרץ ועם כל כך הרבה ביטחון, שאת בעצמך מתחילה לפקפק בשפיות שלך ותוהה אם לא יצאת לגמרי מדעתך…

החברות שלך אומרות לך שאצל כולם זה ככה, שלכולם קשה, שכל הגברים הם כאלה. חלקן אולי אומרות לך שהציפיות שלך הן כנראה בשמיים, שמערכת יחסים זוגית ארוכה לא יכולה להמשיך ולהיראות כמו סיפור מהאגדות לנצח. אני מניחה שחלק מהסובבים אותך גם מציעים לך בעדינות, או לא בעדינות, לבדוק קודם כל היטב את ההתנהגות שלך ולשנות אותה, לפני שאת מאשימה את בן זוגך ומעירה לו על ההתנהגות שלו. הם מזכירים לך שגם את לא טלית שכולה תכלת ושאת רחוקה מלהיות מושלמת. אני בטוחה שיש גם כאלה שפשוט לא מבינים מה כל כך רע לך בזוגיות ועל מה את מתלוננת. הם אומרים לך שיש הרבה מאוד נשים שהיו מוכנות להתחלף איתך ושאת פשוט לא יודעת להעריך את בן הזוג הנפלא שיש לך.

אני מאמינה שאת יודעת שאת לא מושלמת, כי אף אחד לא מושלם. אני מעריכה שאת גם מודעת, לפחות לחלק מנקודות החולשה שלך, וגם עובדת על שיפורן. ואני מניחה שלאורך השנים ניסית הרבה מאוד אסטרטגיות חדשות, ניסית לשנות את דרכי התגובה שלך, את נקודת המבט שלך ואת היחס שלך כלפי בן הזוג, וזה לא באמת הועיל. אולי גם ניסית להיעזר באנשי מקצוע שלא ממש הצליחו לעזור. אולי גם ניסית באיזשהו שלב להסתפק במה שיש לך, להתמקד בחצי הכוס המלאה ולהיות מרוצה בחלקך, ולא הצלחת לעשות את זה, למרות שמאוד התאמצת.

כי עמוק בפנים, את יודעת שמה שאת חווה במערכת היחסים הזוגית שלך הוא חריג ושונה ממה שקורה אצל זוגות אחרים, גם אם אף אחד אחר לא רואה את הדברים ככה. בתוך תוכך, את גם יודעת שהציפיות שלך לא בשמיים, ולמרות שאולי בפנטזיה היית רוצה איזה אביר על סוס לבן, כבר מזמן הבנת שאת האבירים האלה אפשר למצוא רק בסיפורי אגדות, או בסרטים של דיסני. אני משערת שמה שאת בסך הכול רוצה, זו מערכת יחסים זוגית רגילה, שיש בה שותפות והדדיות, תקשורת טובה, ואם אפשר, גם אהבה.

ואני רוצה לחזק את ידייך ולומר לך לא לתת לאף אחד לערער את הביטחון שלך במה שהבטן שלך יודעת ומרגישה, כי את היחידה שחיה בתוך הזוגיות הזאת מסביב לשעון, ונושמת אותה 24/7. ואם בתחושה שלך, משהו מאוד לא תקין מתרחש בקשר שלכם, ואת מעריכה שהקשיים שאיתם אתם מתמודדים כזוג הם קיצוניים, הרבה מעבר למה שזוגות אחרים מתמודדים איתם, אז את צודקת. תסמכי על האינטואיציות שלך ותחשבי על האפשרות שאולי הסיפור האישי שלך, הוא בעצם הסיפור של קסנדרה.

וחשוב לי להגיד לך שאת לא לבד. נשים רבות מתמודדות עם קשיי תקשורת קיצוניים בזוגיות שלהן, חוות חסך רגשי מתמשך ומצוקה חמורה, מבלי להעלות כלל על דעתן את האפשרות שלבן זוגן יש הפרעת תקשורת. אחרות מבינות שבזה מדובר רק אחרי שנים ארוכות של בלבול וספקות המכרסמים בהן, עד לתחושה של אובדן השפיות.

את הספר החדש שלי: “החצי השני של הקשת” הקדשתי באהבה לכל ה’קסנדרות’, אלו שחושדות ואלו שכבר יודעות שבן זוגן נמצא על הקשת האוטיסטית.  זהו ספר חדשני ופורץ דרך המציג לראשונה בשפה העברית את הידע הקליני והממצאים המחקריים העדכניים ביותר לגבי השפעתה של הפרעת תקשורת על מערכות יחסים זוגיות ולגבי מצבן של נשים הנמצאות בזוגיות כזאת. הספר כתוב בשפה בהירה ונגישה ומיועד לכל מי שרוצה לדעת, להבין ולצלוח את האתגרים ששונות נוירולוגית מביאה איתה למערכות יחסים רומנטיות.

 

למידע נוסף, להמלצות על הספר ולרכישה במחיר השקה, ניתן להיכנס לדף הספר באתר שלי או לקישור: https://lp.vp4.me/pgpp

 

אשמח לספק מידע נוסף ולענות על שאלות,

ד”ר פנינה ארד, 0507865822.

פגישות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל