הסיפור של קסנדרה

 

 

‘תופעת קסנדרה’, מוכרת וידועה בחו”ל ומשמשת כבר שנים רבות לתיאור מצבן הרגשי של נשים הנמצאות בזוגיות עם גברים שיש להם הפרעת תקשורת שלא אובחנה באופן רשמי. ולמה דווקא קסנדרה? השם הזה לקוח מהמיתולוגיה היוונית. קסנדרה הייתה נביאה יפה וצעירה שקבלה את מתנת הנבואה מהאל אפולו. לאחר שסירבה להיענות לחיזוריו, קוללה על ידי אפולו, שאיש לא יאמין לה, אף שנבואותיה יהיו נבואות אמת, כך שקסנדרה נותרה עם ידע רב לגבי מאורעות עתידיים, אולם ללא היכולת לשנות אותם או לשכנע אחרים בתקפות נבואותיה. הביטוי ‘אפקט קסנדרה’ משמש לתיאור תופעה שבה אנשים החווים סבל רגשי ופיזי נתקלים בתגובות של חוסר אמון כאשר הם מנסים לשתף אחרים בקשיים שהם חווים.

ואיך זה קשור לנשים שנמצאות בזוגיות עם גברים שככל הנראה יש להם הפרעת תקשורת?

משל מפורסם שמסתובב בקבוצות תמיכה להורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי מדבר על זה שלגלות שלילד שלך יש אוטיזם, זה כמו לגלות שהטיסה לאיטליה שאליה התכוננתם וחיכיתם לה כל כך הרבה זמן, נחתה בסופו של דבר בהולנד. הרעיון מאחורי המשל הזה, הוא שהולנד היא פשוט סוג אחר של טיול, עם נופים אחרים ואטרקציות אחרות ושאם תבלו את משך הטיול בייאוש ובצער על זה שלא הגעתם בסופו של דבר לאיטליה, כפי שרציתם, תפספסו את כל המתנות שיש להולנד להציע לכם ולא תצליחו אפילו ליהנות מטחנות הרוח המרשימות ומיופיים של פרחי הצבעוני המקסימים. המשל האופטימי הזה מצליח לחזק הרבה הורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי, וגם לעצבן את חלקם.

אם נשתמש באותו משל ונשנה אותו קצת, כשאת נמצאת בזוגיות עם גבר שיש לו הפרעת תקשורת, אבל הוא לא מאובחן ואף אחד מעולם לא העלה את החשד לגבי קיומה של בעיה כזאת אצלו, זה כאילו שהטיסה שלכם לאיטליה נחתה בהולנד, אבל כולם: בעלך, המשפחה המורחבת, החברים שלכם, מדריכי הטיול, ספרי הטיולים וכל המומחים למיניהם, בכל זאת מתעקשים שאתם נמצאים באיטליה. המאמצים שלך לשכנע אותם שזאת לא איטליה, אלא הולנד, מוכחשים ונהדפים באופן כל כך נחרץ ועם כל כך הרבה ביטחון, שאת בעצמך מתחילה לפקפק בשפיות שלך ותוהה אם לא יצאת לגמרי מדעתך…

כי הם כולם אומרים לך שכל הגברים הם קצת אוטיסטים, ושהציפיות שלך הן כנראה בשמיים, ושמערכת יחסים זוגית ארוכת טווח לא יכולה להמשיך ולהיראות כמו סיפור מהאגדות לנצח. ואני מניחה שיש גם כאלה שמציעים לך בעדינות, או לא בעדינות, לבדוק קודם כל היטב את ההתנהגות שלך ולשנות אותה, לפני שאת מאשימה את בן זוגך, ומעירים לך שגם את לא טלית שכולה תכלת ושאת רחוקה מלהיות מושלמת. ואולי יש גם כאלה שממש לא מבינים מה את רוצה ועל מה את מתלוננת ולא מבינים מה כל כך רע לך, ואומרים לך שאת סתם מפונקת ושיש הרבה מאוד נשים שהיו מוכנות להתחלף אתך ושאת פשוט לא יודעת להעריך את בן הזוג הנפלא שיש לך.

ואני מאמינה שאת יודעת שאת לא מושלמת, כי אף אחד לא מושלם, ואני מעריכה שאת גם מודעת, לפחות לחלק מנקודות החולשה שלך, וגם עובדת על שיפורן. ואני מניחה שלאורך השנים ניסית הרבה מאוד אסטרטגיות חדשות, וניסית להגיב באופנים שונים ולשנות את נקודת המבט שלך ואת ההתייחסות שלך, וזה לא ממש עזר לך, וגם ניסית להסתפק במה שיש לך ולהיות מרוצה בחלקך, ולא הצלחת לעשות את זה, למרות שממש התאמצת.

כי עמוק בתוך תוכך, את יודעת שמה שאת חווה במערכת היחסים הזוגית שלך הוא חריג ויוצא דופן, גם אם אף אחד אחר לא רואה את זה ככה, מהסיבה הפשוטה שאף אחד אחר לא נמצא בזוגיות הזאת אתך ולא יכול לחוות את מה שאת חווה. ואת גם יודעת, שהציפיות שלך לא בשמיים. ולמרות שאולי בפנטזיה, כן היית רוצה איזה אביר על סוס לבן, את כבר מזמן למדת שאת האבירים האלה אפשר למצוא רק בסרטים של דיסני. כל מה שאת רוצה, זה מערכת זוגית נורמאלית, שיש בה שותפות והדדיות, תמיכה והבנה ותקשורת טובה, ואם אפשר, גם אהבה.

ואני רוצה לחזק את ידייך ולומר לך לא לתת לאף אחד לערער את הביטחון שלך במה שהבטן שלך יודעת ומרגישה, כי את היחידה שחיה בתוך הזוגיות הזאת מסביב לשעון, ונושמת אותה 24/7. ואם בתחושה שלך, משהו מאוד לא תקין מתרחש בקשר שלכם, ואת מעריכה שהקשיים שאיתם אתם מתמודדים כזוג הם קיצוניים, הרבה מעבר למה שזוגות אחרים מתמודדים איתם, אז את צודקת. תסמכי על האינטואיציות שלך ותחשבי על האפשרות שאולי הסיפור האישי שלך, הוא בעצם הסיפור של קסנדרה.

אשמח לדבר איתך,

ד”ר פנינה ארד: 0507865822

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל