ביחד באש ובמים?

הפנטזיה שלנו לגבי מערכת יחסים זוגית כוללת מישהו שיהיה שם לצדנו, בטוב וברע. מישהו  שיוכל לרוץ אתנו למרחקים ארוכים, יתמוך בשאיפות שלנו וילווה אותנו בדרך להשגת יעדים אישיים. היינו גם רוצות מישהו שאפשר לסמוך עליו שיהיה שם בשבילנו ברגעי קושי ומשבר, מישהו שיטפל בנו בזמן מחלה או חולשה גופנית ושיידע לתפוס פיקוד כשאנחנו לא במיטבנו. בקיצור, הפנטזיה היא שבן הזוג שלנו ילך אתנו באש ובמים.

ואם רואים שזה לא קורה?

בקליניקה שלי אני פוגשת נשים שעברו טיפולי פוריות קשים, חוו אכזבות חוזרות ונשנות והרגישו שהן לגמרי לבד בתהליך, נשים שחוו הפלות מתסכלות ושבן הזוג שלהן לא עמד לצדן בחוויה הכואבת. אני פוגשת נשים שחוו אובדן של אדם קרוב ונאלצו להתמודד לבד עם שלבי האבל השונים וגם נשים שחלו במחלות קשות, ולא הרגישו שיש להן תמיכה, עידוד או עזרה מצד בן הזוג שלהן.

וגם כאשר הכיוון הוא חיובי, לא תמיד בן הזוג יודע להיות שם ולתת מעצמו. אז לפעמים הוא יפרגן ויתמוך בהחלטה לצאת ללימודים, להקים עסק עצמאי או לכתוב ספר. אבל כשזה מגיע לשלב הביצוע ולסוגיות כמו מי יוציא את הילדים, יסיע לחוגים ויהיה אחראי על מטלות הבית בזמן שאת משקיעה בעצמך או בקריירה שלך, הוא נסוג ונעלם. כלומר, מתברר שהתמיכה שלו תיאורטית לחלוטין ולא כוללת שום התגייסות או וויתורים מצדו.

אז איך אפשר לדעת מראש אם בן הזוג שבחרנו ילך אתנו באש ובמים?

לפעמים ישנם תמרורי אזהרה מקדימים שמאותתים לנו שזה לא עומד לקרות, אבל כשמאוהבים, נוטים להתעלם מהם באלגנטיות, כך שבדרך כלל, אי אפשר לדעת מראש ולחזות את העתיד. בתחילתו של קשר זוגי, שני בני הזוג חווים לרוב שפע של רגעי אושר, אהבה והנאות משותפות. והכי קל לאהוב כשהכול מסביב טוב, כשאין לחצים ואין מכשולים. הרבה פעמים, האתגר שמעמיד לראשונה את הקשר הזוגי במבחן הוא ההיריון הראשון, שלמרות היותו מאוד מרגש, יכול גם להיות טראומטי ביותר. זה יכול להתחיל בקושי להיכנס להיריון, בחוויה של היריון מורכב, לידה קשה או תינוק מאתגר במיוחד שגוזל את כל הזמן המשותף ואת כל הכוחות. וגם אם רואים כבר אז שבן הזוג שלנו הוא לא הפרטנר האידיאלי, זה לא בדיוק התזמון המתאים לקום וללכת…

לאנשים עם הפרעת תקשורת קשה במיוחד לעמוד לצד בנות הזוג שלהם במצבים הדורשים מעורבות רגשית גדולה. הם פשוט לא מסוגלים לעמוד בעומס הרגשי הרב וחווים הצפה רגשית כל כך גדולה, שהם פשוט נוטים להגיב בכעס ובהתנגדות לרצון לערב אותם, או בהתעלמות ובריחה מהסיטואציה הקשה. והבריחה יכולה להיות לעבודה, למחשב, לטלוויזיה, או לכל עיסוק או תחביב מועדף עליהם. הם עצמם לרוב מעדיפים להתמודד לבד עם מצבי לחץ או משבר, מבלי לשתף אף אחד אחר במצוקתם, כך שהרבה פעמים הם כלל לא מבינים מה בת הזוג מצפה מהם לעשות במצבים כאלו ואיך הם יכולים לעזור לה. גם כאשר הם מנסים, לפעמים המקסימום שהם יכולים לספק אלו הן עצות פרקטיות, שלא ממש מסייעות לבת הזוג הזקוקה לתמיכה רגשית.

וכך, כשהן הכי זקוקות לכתף שאפשר להישען עליה, נשים עשויות למצוא את עצמן נאלצות לעמוד לבד מול מצבי חיים מאתגרים ובנוסף לכך, להתמודד לא פעם גם עם תגובות מאשימות וחסרות כל אמפתיה כמו:  את סתם מתפנקת, את מגזימה עם התלונות שלך, זה לא יכול להיות עד כדי כך קשה, את לא הראשונה שחווה כזה דבר או נו באמת, את לא עד כדי כך חולה. ומה שעצוב הוא שזה הרבה פעמים גורם להן לפקפק במה שהן מרגישות.

יוצא לי לפגוש אצלי בקליניקה לא מעט נשים שהן וונדרוומניות אמתיות. כאלו שעושות הכול בשביל כולם, מתפקדות היטב גם כשהן חולות וכמעט לא מרשות לעצמן להפגין חולשה. ובגלל שהן לוקחות על עצמן הרבה יותר מדי ולא מאפשרות לעצמן מנוחה, בסופו של דבר, הן קורסות. וכשזה קורה, הן לא פעם מופתעות לגלות שאין שם אף אחד שיתפקד במקומן, יעשה עבורן או ידאג להן. וכגודל הציפייה, כך גודל האכזבה. ומה שהכי עצוב הוא שעם הזמן, הן לומדות לא לצפות לשום דבר מאף אחד.

אז כן, חשוב להיות עצמאית, לדעת להסתדר לבד ולא להיות תלויה יותר מדיי בבן הזוג או באנשים אחרים. ובכל זאת, קשר זוגי אמור לספק לנו את הביטחון הבסיסי שאנחנו לא לבד ושיש לנו על מי לסמוך. וכשהביטחון הזה נסדק, גם החברות והאינטימיות בקשר הזוגי נפגעים, וגם רגשות האהבה הולכים ומתפוגגים.

אז מה עושים עם זה?

לצערי, אין לי איזו תשובה מנצחת שיכולה להתאים לכל מי שנמצאת במקום הזה. בסופו של דבר, כל אחת צריכה לחקור את רגשותיה, לבחון את מאזן הנתינה שלה מול קבלה בזוגיות שלה ולחשוב אם היא רוצה להשקיע זמן ואנרגיות בשינוי המצב הקיים, אם יש לה בכלל פרטנר שמוכן להיות שותף לתהליך של שינוי, או שהיא רוצה להתחיל ולסלול את דרכה אל מחוץ לזוגיות כזאת.

אשמח לסייע לך לבחון את האפשרויות העומדות בפנייך וללוות אותך בתהליך אישי או זוגי.

ד”ר פנינה ארד, 0507865822

 

 

 

 

 

 

 

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל