איך להשיג וליהנות מעצמאות אישית

 

עצמאות אישית הינה ערך מרכזי שכדאי וראוי לשאוף אליו. להשגתה של עצמאות אישית ישנה חשיבות עליונה עבור כולנו, ובאופן מיוחד, עבור נשים הנמצאות בזוגיות מאתגרת, אלו המתמודדות עם תסכול גדול ועם קשיי תקשורת קיצוניים בקשר שלהן ואינן מקבלות מענה לצרכיהן הרגשיים במסגרת מערכת היחסים הזוגית.

ובעצמאות אישית, אני קודם כל מתכוונת לעצמאות כלכלית, כלומר, למסוגלותן של נשים להרוויח מספיק כסף שיאפשר להן לחיות בכבוד וגם ליהנות מהחיים, מבלי להיות תלויות לפרנסתן באף גבר. וכן, ליהנות זו לא מילה גסה. זה אומר שמעבר לסיפוק צרכים בסיסיים, יישאר מספיק כסף לפינוקים, לתחביבים ולבילויים.

לצערי, אני פוגשת אצלי בקליניקה יותר מדיי נשים המרגישות שהן נאלצות להישאר בזוגיות מתסכלת מכיוון שאינן עובדות, או שמשכורתן נמוכה מאוד והן פוחדות שלא תוכלנה להסתדר לבד. וגם נשים שעובדות ומשתכרות יפה, חוששות מירידה ניכרת ברמת החיים שהורגלו אליה, והרבה פעמים בוחרות להישאר בזוגיות שאינה מספקת מהרבה בחינות, רק כדי להמשיך וליהנות מהרווחה הכלכלית המתאפשרת להן במסגרת הנישואים.

החשש הזה שלהן מוצדק לגמרי, כי כשאין כסף לגמור את החודש, ברור שאי אפשר להוציא כסף על דברים הנחשבים למותרות, ומה שקורה במצבים של מצוקה כלכלית באופן טבעי, הוא שצרכים קיומיים והישרדותיים תופסים את המקום המרכזי ונושא של מציאת זוגיות מקבל במקרה הטוב מקום משני, אם בכלל נותר מקום ויש פניות לעסוק בו…

ונכון שכסף לא קונה אושר, אבל כסף חשוב ואי אפשר להתעלם ממנו. וכדי להשיג עצמאות כלכלית, צריך למצוא עבודה עם משכורת טובה, או לחשוב כיצד ניתן לייצר מקורות הכנסה נוספים, מעבר למשרה העיקרית, או לצאת ללימודים שיאפשרו אופציות הכנסה נוספות ובקיצור, לתכנן את העתיד באופן שניתן יהיה ליהנות משפע כלכלי.

 

מכיוון שידוע כי מערכות יחסים אינטימיות מהוות את אחד ממקורות האושר הגדולים ביותר שלנו, ברור כי חוסר סיפוק מקשר זוגי, מעיב על אושרנו. כך שכמובן שרצוי שתהיה לנו מערכת יחסים זוגית טובה, ואם אין לנו אחת כזאת, שנעשה את כל המאמצים לשקם את הנישואים שלנו, או לחילופין, להתגרש, כשהפרטנר שלנו מסרב לעבוד על הקשר, לקבל עזרה מקצועית, או לעשות שינוי. אולם, בלי שום קשר לבן הזוג ולמצב הזוגיות, פיתוח עצמאות רגשית חיוני למען שמירה על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו וטיפוחה מחזיר את השליטה באושר שלנו לידינו. עצמאות רגשית חשובה לא פחות מעצמאות כלכלית. ואני מתכוונת ליכולת של נשים לדאוג לאושרן, מבלי להיות תלויות במערכת היחסים הזוגית שלהן כמקור בלעדי לאושר ומבלי לצפות מבן הזוג שלהן שידאג לאספקה שוטפת של שמחה ומצב רוח טוב.

 

מה זה בדיוק ואיך משיגים עצמאות רגשית?

זה מתחיל בהחלטה לשים את עצמנו במרכז ולעשות כל מה שאנחנו יכולות כדי לדאוג לצרכים שלנו, לבריאות שלנו ולאושר שלנו.

זה כרוך בפיתוח חיי חברה עצמאיים, טיפוח ותחזוקת קשר שוטף עם חברות וחברים ותיקים, הגדלת מעגל החברים שלנו באמצעות היכרויות חדשות, השתתפות באירועים חברתיים, פינוי זמן לשיחות טלפון שוטפות וארגון מפגשים ובילויים חברתיים.

בנוסף לפן החברתי, זה אומר גם למצוא תחומי עניין חדשים, או לפנות זמן עבור תחביבים ישנים. לצאת ללמוד תחום שתמיד משך או סיקרן אותנו, או להחליט ללמוד מיומנויות חדשות ומעניינות.

ובעיקר, זה אומר לשבץ בלו”ז השבועי שלנו בילויים ופעילויות מהנות שהם רק שלנו.

 

עצמאות רגשית נהדרת גם כשיש זוגיות טובה ומוצלחת והזמן שמבלים בנפרד מבן הזוג, לא אמור לבוא על חשבון זמן איכות זוגי, אלא בנוסף לו. האפשרות להתאוורר וליהנות גם מהקשר הזוגי וגם מקשרים חברתיים אחרים ומפעילויות שאינן כוללות את בן הזוג, עשויה לתרום לזוגיות ולהעשיר אותה, וכל זוג כמובן יכול לבחור את האיזון המתאים לו בין זמן ‘ביחד’ וזמן ‘לחוד’.

כשמערכת היחסים הזוגית אינה מספקת ואינה נותנת מענה לצרכים רגשיים, עצמאות רגשית הופכת להיות חיונית, ממש כמו אוויר לנשימה. אמנם אין תחליף לקשר אינטימי חם ואוהב אך יחד עם זאת, קשרים חברתיים משמעותיים, תמיכה חברתית, פעילויות פנאי מהנות ועיסוק בדברים שנותנים לחיינו משמעות, יכולים למלא אותנו באנרגיות חיוביות, בתחושות של חיוניות ובשמחת חיים.

 

מילות המפתח בנוגע לעצמאות אישית הן תכנון, עשייה ומחויבות. מה שאומר, להתכוונן ולבנות תכנית אישית שמטרתה להשיג את העצמאות הרצויה לנו. לפרוט את התכנית לסדרה של פעולות מוגדרות והכי חשוב, לשבץ אותן ביומן ולהקפיד על ביצוען באופן קבוע ושוטף. המחויבות שלנו היא כמובן כלפי עצמנו בלבד.

היות והנטייה הטבעית של הרבה מאוד אנשים היא לתת עדיפות להתחייבויות חיצוניות, על מנת להצליח בביצוע התוכנית נדרשת משמעת עצמית גדולה. כדאי להתייחס אליה כמו אל כל מחויבות אחרת ולזכור שהתחייבות כלפי עצמנו היא לא פחות חשובה מהתחייבויות כלפי אנשים אחרים.

ומי שצריכה הכוונה נוספת או ליווי אישי, מוזמנת לפנות אליי ואעזור בשמחה,

מאחלת לכולן חג עצמאות שמח והרבה הצלחה!

 

ד”ר פנינה ארד: 0507865822

שיחות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל