בהנהלת פנינה ארד - מאמנת, יועצת זוגית ומנחת קבוצות

פנינים

אינטליגנציה רגשית

זה מכבר, ידוע לכולנו כי יכולת אינטלקטואלית, מנת משכל, הישגים אקדמיים או תוצאות של בחינות פסיכומטריות אינם יכולים לנבא מי יצליח בחיים. מחקרים רבים מראים בעקביות כי בוגרים מצטיינים של אוניברסיטאות יוקרתיות אינם מצליחים יותר בהשוואה לעמיתיהם בעלי הציונים הנמוכים יותר בכל הנוגע לשגשוג כלכלי, יוקרה, סיפוק או אושר מקשרי משפחה, חברויות או יחסים רומנטיים. אינטליגנציה אקדמית אינה מציעה שום הכנה למערבולות וגם להזדמנויות שמביאות  תהפוכות חיינו.

ד"ר דניאל גולמן, בספרו "אינטליגנציה רגשית", עורר את המודעות לכך שהחיים הרגשיים הם תחום הדורש קבוצה ייחודית של כישורים משלה. הבקיאות והשליטה בכישורים אלה ממלאים תפקיד מכריע בהבנה מדוע אדם אחד  פורח ומשגשג, ואילו אדם אחר, בעל אינטלקט שווה נקלע למבוי סתום.  מחקרים מעידים על כך שאנשים בעלי מיומנות רגשית נהנים מיתרון בכל תחום ותחום בחיים, בין שמדובר בחיי האהבה שלהם, ובין שמדובר בשליטה ברזי הפוליטיקה הארגונית והצלחה מקצועית.

אז מה הם אותם כישורים רגשיים ששליטה בהם יכולה להוביל אותנו להצלחה?

פיטר סאלוביי, פסיכולוג מאוניברסיטת ייל מחלק את היכולות של אינטליגנציה רגשית לחמישה תחומים עיקריים:

1. זאת אבן היסוד לאינטליגנציה רגשית. הכוונה לתשומת לב מתמשכת של אדם לעולמו הפנימי, במילים אחרות, מודעות לרגשות שלנו תוך כדי התרחשותן. מדובר במצב ניטראלי המאפשר לנו את היכולת להתבונן בעצמנו, גם בתוך מערבולת של רגשות סוערים ביותר. מודעות עצמית משמעה להיות ערים גם למצב רוחנו וגם למחשבותינו על מצב רוח זה. מודעות זו לרגשות היא הכשירות הרגשית הבסיסית שעליה נבנות כשירויות אחרות, כגון השליטה העצמית והרגשית.

 

2.  ניהול רגשות  היא היכולת לטפל ברגשות כך שיהיו נכונים ונאותים והיא נבנית על המודעות העצמית. כל הרגשות במהותם הם דחפים לפעול. שליטה בדחפים הללו היא מיסודות האינטליגנציה הרגשית. ניהול הרגשות שלנו מאפשר לנו להתמודד בצורה אפקטיבית עם רגשות כמו: חרדה, עצבות, דאגה וכעס. אנשים שיכולתם גרועה במיומנות רגשית בסיסית זו, נאבקים ללא הרף ברגשות של מצוקה, ואילו אלה שמצטיינים בה יכולים לטפל ביעילות ברגשותיהם ולהתאושש במהירות רבה מתהפוכות ומתבוסות במהלך החיים

 

3. הדבר המייחד אנשים שהגיעו להישגים מרשימים בתחומם הוא היכולת להתמיד לאורך שנים, לגייס מוטיבציה עצמית ולדבוק במטרה גם לנוכח מכשולים. אנשים בעלי מוטיבציה עצמית גבוהה מסוגלים להתכחש לדחפים של סיפוקים מידיים, להמשיך ולנסות חרף כישלונות ותסכולים ולאמץ ראייה אופטימית. המסוגלות שלנו לגייס התלהבות ונחישות למען השגת יעד כלשהו היא המאפשרת לנו לעשות שימוש בתכונות המנטאליות שלנו ולקצור הצלחות.

 

4. אמפתיה נבנית על מודעות עצמית. ככל שאנו פתוחים יותר לרגשות שלנו, כן אנו מיומנים יותר בקריאת תחושות של אחרים. היכולת להציץ אל תוך נפשו של אדם אחר כדי לחוש את רגשותיו ולהסיק את מחשבותיו היא אחת המיומנויות האנושיות החשובות ביותר. אומנם איננו יכולים לקרוא ממש את מחשבותיו של אדם אחר, אבל אנו יכולים לקלוט מספיק רמזים בלתי מילוליים, לקרוא בין השורות של דבריו ומעשיו כדי להגיע למסקנות מדויקות להפליא. בני אדם אינם מרבים לנסח את רגשותיהם במילים. המפתח לאמפתיה נעוץ אם כן ביכולת לפענח ערוצים בלתי מילוליים כגון: טון הדיבור, מחוות והבעות פנים. היכולת לדעת מה הזולת מרגיש משחקת תפקיד במערך אדיר של זירות חיים, ממכירות וניהול ועד לקשרים רומנטיים ולהורות.

 

5. לא די ברגישות לרגשותיהם של אחרים או בידיעה מה הם חושבים או מתכוונים כדי להבטיח אינטראקציות פוריות. לשם יצירת אינטראקציות קולחות ואפקטיביות, אנו זקוקים גם לכשירות חברתית. תפיסה חברתית מאפשרת לנו לדעת כיצד מתנהל העולם החברתי, מהן הנורמות המקובלות ומהו הדבר המצופה ביותר בכל מצב חברתי. כישורים חברתיים מאפשרים לנו להציג את עצמנו בצורה מרשימה, לקשור קשרים בין-אישיים ולטפל במערכות יחסים בצורה אפקטיבית. כשירות  חברתית אם כן, כוללת סל של יכולות המחזקות פופולאריות, מנהיגות ויעילות בין-אישית. אנשים המצטיינים בכישורים אלה מצליחים בכל דבר התלוי בפעולת גומלין חלקה עם אנשים אחרים.

 

לסיכום, שליטה בחמשת התחומים שנסקרו: מודעות עצמית, ניהול רגשות, מוטיבציה עצמית, אמפתיה וכשירות חברתית, מייחדת אנשים מצליחים בכל תחומי החיים. אנשים המתבלטים במקום עבודתם, אלו הנחשבים מסמרים חברתיים בכל אירוע, אנשים שהיחסים האינטימיים שלהם פורחים, כולם ניחנו ברמת אינטליגנציה רגשית גבוהה.

 

חלקנו בורכו באופן טבעי בכישורים רגשיים, אישיים וחברתיים, יותר מאחרים. אולם, כפי שטוען ד"ר דניאל גולמן, אינטליגנציה רגשית אינה מקובעת ברגע הלידה. כולנו יכולים לטפח ולחזק את מיומנויותינו הרגשיות, להגיע להצלחות ולהישגים גבוהים יותר ולנהל מערכות יחסים אפקטיביות יותר עם הסובבים אותנו.

 

אשמח ללמד אתכם עוד על אינטליגנציה רגשית וללוות אתכם באימון ובשיפור המיומנויות הרגשיות שלכם.

 

פנינה ארד

יועצת ארגונית, מאמנת אישית ומנחת קבוצות

2014-2017 © כל הזכויות שמורות לפנינה ארד
לוגו קטן