עשרה דברים שלא ידעתם על אוטיזם בתפקוד גבוה אצל מבוגרים

 

  1. אוטיזם בתפקוד גבוה (מה שנקרא בעבר 'אספרגר') נכנס לספר האבחנות הפסיכיאטריות רק בשנת 1994, כך שהאוכלוסייה הבוגרת לא אובחנה לפני שנות ה-90 המאוחרות עקב חוסר יידע והעדר קריטריונים אבחנתיים.
  2. כיום ברור כי מדובר בהפרעה נוירו-ביולוגית התפתחותית וכי מקורם של מרבית מקרי האוטיזם הוא גנטי. החל משנות ה-90, ניתן להבחין במגמה עולמית של עלייה בשיעור המאובחנים באוטיזם, שאותה ניתן לייחס בעיקר לשינוי בקריטריונים של האבחון. לא מדובר בעלייה אמתית בשכיחות האוטיזם. מאז ומתמיד היו יותר ילדים על הספקטרום האוטיסטי, רק שמערכת הבריאות לא ידעה לזהות ולאבחן אותם.
  3. הפרעות נוירו-התפתחותיות נוטות להתרחש יחד, כך שאצל 70% מהאנשים עם אוטיזם ניתן למצוא לפחות הפרעה נלווית אחת. ההפרעות הנוספות שאותן ניתן למצוא בשכיחות גבוהה אצל אנשים על הספקטרום האוטיסטי הן: הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות, כפייתיות, דיכאון, חרדה והפרעות אכילה. מכיוון שההפרעות הנלוות בולטות לעין ואנשי מקצוע מיומנים באבחונן, פעמים רבות אלו הן ההפרעות היחידות המאובחנות גם כיום. אוטיזם בתפקוד גבוה, שהוא בעצם ההפרעה העיקרית, נותר פעמים רבות לא מאובחן היות והוא הרבה יותר מורכב לאבחון ולרוב אנשי המקצוע אין את הידע והמיומנות הדרושים כדי לעשות זאת.
  4. מבחינה פיזית, אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה נראים רגילים לחלוטין, כך שמדובר בהפרעה שהיא לגמרי סמויה. מבוגרים רבים שלא אובחנו בילדותם התמודדו, וחלקם עדיין מתמודדים, עם קשיים בלתי מוסברים בזירות המשפחתיות, החברתיות והמקצועיות. הם משקיעים מאמצים רבים על מנת להסוות את הקשיים שאתם הם מתמודדים בציבור, אך כתוצאה מכך, סובלים מהמתח ומהמאמץ הרב הכרוך בהסוואה ובשמירה על פסדה חברתית מקובלת.
  5. ילדים על הספקטרום האוטיסטי גדלים להיות מבוגרים על הספקטרום האוטיסטי כי נכון להיום, עדיין לא נמצא מרפא לאוטיזם. כאשר ילד במשפחה מאובחן באוטיזם, הסיכוי ללידת ילדים נוספים על הספקטרום האוטיסטי גבוה, בגלל המרכיב הגנטי. ההערכה הקיימת היא שמסביב לכל ילד המאובחן כיום באוטיזם, ישנם לפחות 4-5 מבוגרים שלא אובחנו והם בתפקוד גבוה על הרצף האוטיסטי.
  6. בעוד שהסממנים האוטיסטיים ניכרים באופן בולט בתקופת הילדות המוקדמת, הם פחות בולטים לעין בגילאים המבוגרים יותר. אנשים מבוגרים למדו לאורך חייהם להשתמש באסטרטגיות ובמנגנוני פיצוי המאפשרים להם להשתלב מבחינה חברתית ותעסוקתית ולהסוות את שונותם, מה שמקשה מאוד על תהליך האבחון בגיל מבוגר.
  7. לאנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה יש מנת משכל ממוצעת, כאשר רבים מהם ניחנו באינטליגנציה שכלית גבוהה מהממוצע. חלקם אכן מחוננים, וחלקם פשוט נשמעים אינטליגנטים במיוחד בגלל סגנון דיבור ייחודי או יידע עשיר בתחום שבו הם מפגינים בקיאות רבה או כישרון יוצא מהכלל. הם נעים לעיתים קרובות בין גאונות בתחום מסוים לבין חוסר מסוגלות בתחומים אחרים, כאשר מדובר לרוב במיומנויות בסיסיות שאותן אחרים מבצעים באופן אינטואיטיבי לחלוטין.
  8. בניגוד לחשיבה המקובלת, מרבית האנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה חיים באופן עצמאי, מרביתם סיימו בהצלחה לימודים גבוהים ומרביתם מעוניינים ליצור קשרים חברתיים ומערכות יחסים זוגיות. הרבה מאוד אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה משתלבים היטב בעולם התעסוקה, מפתחים קריירות מקצועיות משגשגות, יוצרים קשרים חברתיים, מפתחים מערכות יחסים רומנטיות, מתחתנים ומקימים משפחות.
  9. הנתונים הרשמיים מצביעים על יחס של 1:4 בין גברים לנשים, כאשר על כל אישה על הספקטרום האוטיסטי, ישנם ארבעה גברים על הספקטרום, כך שבאופן כללי, מדובר על הפרעה המאפיינת יותר את המין הגברי.
  10. אנשים עם אוטיזם אינם דומים אחד לשני, בדיוק כפי שאנשים נורמטיביים שונים אחד מהשני. בקיצוניות האחת, אלו יכולים להיות אנשים מאוד מופנמים ושקטים, בעוד שבקיצוניות השנייה, ניתן למצוא אנשים מוחצנים ומאוד וורבאליים. בנוסף לכך, קיימת שונות רבה באופן שבו באים התסמינים האוטיסטיים לידי ביטוי ומשפיעים על כל אדם באופן ייחודי, בהתאם לתכונות האופי האישיות, מה שכמובן מקשה עוד יותר על תהליך האבחון.

 

ד"ר פנינה ארד: 0507865822

*המידע מבוסס על המחקרים העדכניים ביותר בתחום

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל