בהנהלת פנינה ארד - מאמנת, יועצת זוגית ומנחת קבוצות

מאמרים
דף הבית >> מאמרים >> רגשות זה דבר מדבק

רגשות זה דבר מדבק

מה קורה לכם כאשר מישהו מתפרץ עליכם בכעס או באיומים?

איך משפיעה עליכם שיחה עם מישהו זועף או מדוכא?

 

האינטראקציות שאנו מנהלים עם אנשים אחרים משפיעות עלינו ברמה הרגשית באופן משמעותי. אנו משגרים אותות רגשיים בכל מפגש חברתי והאותות האלו משפיעים על כל מי שנמצא בחברתנו. אנו נדבקים ברגשות חזקים בדיוק כפי שאנו נדבקים בווירוס או בחיידק. מערכות ההדבקה הרגשית שלנו מטפלות במגוון רחב של רגשות - מעצב וחרדה, עד שמחה והתלהבות. זה אומר, שביכולתנו לשנות את מצב רוחו של הזולת לכל אחד מהכיוונים, ולהפך. בן השיח הדומיננטי והאקספרסיבי יותר הוא בדרך כלל זה שמכתיב את הרגשות לזולתו, הפסיבי יותר. כשאנו קשובים למישהו, איננו יכולים שלא להשתתף בתחושותיו. רגשותיו חודרים לתוכנו גם כשאיננו רוצים בכך.

איך זה קורה?

כפי שמסביר דניאל גולמן בספרו "אינטליגנציה רגשית", במוחנו פועלים נוירוני מראה המשקפים ומחזירים את הפעולה שאנו רואים אצל האחר וגורמים לנו לחקותה, או להרגיש דחף לחקותה. אנו מחקים, שלא במודע, את הרגשות שמישהו אחר מציג בפנינו, באמצעות חיקוי מוטורי של  הבעות פנים, מחוות, טון דיבור וסימנים לא מילוליים אחרים של רגש. ברמה הבלתי מודעת, אנו מנהלים דיאלוג מתמיד עם כל מי שאנו מקיימים איתו אינטראקציה וכל תחושה מתחושותינו ותנועה מתנועותינו מכוונות אל תחושותיהם ותנועותיהם. נוירוני המראה מוודאים כי ברגע שאדם אחר רואה ביטוי לרגש על פנינו, הוא יחוש מיד רגש דומה. כדי להבין את הזולת, אנו נעשים דומים לו, לפחות במידת מה.  נוירוני המראה יוצרים רגישות משותפת ומכניסים את החוץ לתוכנו כך שאיננו חווים את רגשותינו בבידוד אלא בשיתוף עם הסובבים אותנו- בסתר ובגלוי כאחד.

לעיתים קרובות, אנו מוצאים את עצמנו במצב רוח כזה או אחר מבלי לדעת מה מקורו. מצבי הרוח הם כל כך מדבקים, עד שאנו יכולים לקלוט שמץ של רגש אפילו מדבר מה חולף כגון חיוך או ארשת פנים זעופה. אנשים רגישים נדבקים ביתר קלות מאחרים וחשופים במיוחד להידבקות רגשית. אולם כולנו, בדרך זו או אחרת מושפעים ממצבי הרוח של הסובבים אותנו. כשמישהו מחייך אלינו, באופן אוטומטי אנו מחייכים אליו בחזרה. כשאנו משוחחים עם חבר נרגז או עצוב, נחווה רגשות מעיקים דומים.

חוקרים שוודים מצאו כי בעצם ההתבוננות בתמונה של פנים עליזים מתעוררת פעילות בשרירים המרימים את הפה למצב של חיוך. בכל פעם שאנו מביטים בתצלום של מישהו שפניו מביעים רגש חזק כגון עצב, תיעוב או שמחה, שרירי הפנים שלנו מתחילים באופן אוטומטי לשקף כמראה את הבעת פניו של האחר. אנו מחקים את השמחה שבפנים מחייכים, מושכים את שרירי הפנים שלנו למצב של חיוך קל, אף שאולי איננו מודעים לכך שראינו את החיוך. לחקיינות הזאת יש גם תוצאה ביולוגית, שכן הבעות פנינו מעוררות בנו את התחושות שאנחנו מציגים לראווה. סך כל הרגשות שאנחנו מחליפים עם הזולת במשך היום קובעים בסופו של דבר אם אנחנו מרגישים שהיה לנו יום טוב או רע.

המוח שלנו מתקשה להבחין בין מציאות מדומה לבין מציאות ממשית. כשאנו צופים בסרט בקולנוע או קוראים ספר, המוח מגיב לאשליה באותו אופן שבו הוא מגיב לחיים עצמם. סיפור טראגי יכול לרגש אותנו עד דמעות ולהכניס אותנו לאווירה קודרת, בעוד שקומדיה תיצור אווירה עליזה ומחויכת. מחזות, קונצרטים וסרטים מאפשרים לנו להיכנס לשדה רגשי משותף עם אוסף של אנשים זרים. אפשר לראות הידבקות המונית בכל מופע רב משתתפים היכן ששחקנים או מוזיקאים פורטים על רגשות הקהל.

 אותה תופעה של הידבקות רגשית מאפשרת גם לשחקנים עצמם לחוות רגשות בצורה מכוונת. שיטת סטניסלבסקי היא שיטת משחק בתיאטרון שפותחה על ידי הבמאי הרוסי המפורסם קונסטנטין סטניסלבסקי והיא מבוססת על הרגש. לפי שיטה זו, השחקן נכנס לנעליה של הדמות באמצעות זיכרון חושי ורגשי. שחקנים נזכרים במחוות, בתנועות ובביטויי רגש אחרים שהם חוו בעבר ברוב עוצמה, כדי לשוב ולעורר את הרגשות האלה בשנית.

אז לסיום, זהירות! רגשות זה דבר מדבק מטבעו וחשוב שנהיה מודעים להשלכות שיש לאינטראקציות היומיומיות שלנו על מצב רוחנו ועל רווחתנו הנפשית באופן כללי. בין אם זה בעבודה או בבית, מערכות היחסים והדינאמיקה בינינו לבין הסובבים אותנו מטביעים עלינו את חותמם. יחסים איכותיים וסביבה הרמונית מחזקים ומעודדים אותנו, בעוד שיחסים מעורערים ואווירה מתוחה מפרים את שלוות רוחנו. אם נרצה או לא, רגשות רעילים של הזולת משפיעים עלינו ואנו בתורנו, משפיעים גם כן על אחרים, לטובה או לרעה, בהתאם למצב הרוח שלנו. התחושות הרגשיות שלנו הן אמנם אינסטינקטיביות, אולם יש בידינו את החופש לבחור ולהגיב כרצוננו, אפילו להידבקות בלתי רצויה.

 על מנת לטפח סביבנו אווירה חיובית ומקדמת, עלינו מחד, לפעול בדרכים שעוזרות ליצור מצבים מיטביים אצל אחרים ומאידך, להשתמש במגוון טכניקות על מנת לאטום את עצמנו מפני הידבקות רגשית ולשמור על מצב הרוח המועדף עלינו.

 

אשמח ללמד אתכם עוד על ניהול רגשות, אינטליגנציה רגשית ותקשורת בין-אישית אפקטיבית.

פנינה ארד

יועצת ארגונית, מאמנת ומנחת קבוצות

2014-2017 © כל הזכויות שמורות לפנינה ארד
לוגו קטן