בהנהלת פנינה ארד - מאמנת, יועצת זוגית ומנחת קבוצות

מאמרים
דף הבית >> מאמרים >> יצירת כימיה בין-אישית

יצירת כימיה בין-אישית

"היה לנו קליק מיידי".

"יצרנו כימיה נהדרת".

"יש בינינו חיבור מופלא".

כולנו מוצאים את עצמנו משתמשים במשפטים כאלה או דומים להם בכל פעם שאנו מזהים את התחושה הזו, תחושה הרמונית של ידידות שכל אחד מהצדדים בה מרגיש את חמימותו, את הבנתו ואת כנותו של הצד השני. כימיה טובה בין אנשים מתלווה באופן טבעי לקשר נעים ומלבב הזורם בצורה חלקה וספונטאנית. כאשר יש כימיה בין אנשים, הם יכולים להיות יצירתיים יותר יחד ויעילים בקבלת החלטות, בין אם הם זוג המתכנן מסלול לטיול בחופשה, ובין אם הם קבוצת מנהלים המתווה אסטרטגיה עסקית.

 הידיעה האינטואיטיבית שאנו מחבבים אדם שזה עתה הכרנו היא בעצם ניחוש כי נפתח כימיה טובה, או לפחות נסתדר, עם התפתחות היחסים. במרבית המקרים, האינטואיציה שלנו קולעת בול. במסגרת מחקר שנערך, הקדישו סטודנטים בקורס אוניברסיטאי בין שלוש לעשר דקות בלבד ביום הראשון ללימודים כדי להתוודע לסטודנט אחר, זר. מייד אחר כך הם התבקשו לדרג את הסבירות שתהיה זו היכרות של "שלום שלום", או שייהפכו לידידים קרובים. כעבור תשעה שבועות התגלה שאותם רשמים ראשונים חזו את המהלך הממשי של יחסיהם בדייקנות מפתיעה.

אז איך בעצם נוצרת כימיה כזו?

רוברט רוזנטל, פרופסור לסטטיסטיקה ומורה לפסיכולוגיה בהרווארד גילה את רכיביו הבסיסיים של הקסם ביחסים, המתכון לכימיה טובה. הקשר המיוחד כרוך תמיד בשלושה מרכיבים: תשומת לב הדדית, תחושה חיובית משותפת, ודואט בלתי מילולי מתואם היטב. כששלושת המרכיבים הללו מתקיימים זה לצד זה, אנו מזרזים את הופעתה של הכימיה הטובה.

 

תשומת לב משותפת הינה המרכיב החיוני הראשון. להציע לאדם את תשומת לבנו המוחלטת, זה אומר להקשיב לו הקשבה מלאה, לנסות להבינו ולא רק לומר לו את דברינו. המפתח להקשבה פעילה טמון בעשיית מאמץ כן לקלוט מה שהאיש אומר ומרגיש תוך התעניינות אמיתית בבן שיחנו. הקשבה פעילה הינה ניסיון לתפוש ולהבין את העובדות והרגשות שביסוד מה שנאמר.

כאשר אנו שקועים במחשבות טורדניות או מפצלים את המיקוד שלנו בניסיון לבצע מספר משימות בו זמנית, פוחתת יכולתנו להבחין ברגשות ובצרכים של אנשים אחרים, ובוודאי נפגמת יכולתנו להגיב באמפתיה. הפילוסוף מרטין בובר טבע את המונח "אני-זה" לציון מגוון היחסים שבין ריחוק סתם לבין ניצול גמור. בטווח זה, האנשים האחרים נהפכים לאובייקטים וההתייחסות אליהם היא כאל אמצעים להשגת מטרה. באינטראקציות של "אני-זה", אדם אינו קשוב באמת למציאותו הסובייקטיבית של הזולת  ואינו מרגיש אמפתיה אמיתית כלפי האדם האחר.

האדישות והריחוק הרגשי המאפיינים יחסי "אני-זה", עומדים בניגוד ישיר ליחסים קשובים של "אני-אתה". אחת התכונות של יחסי "אני-אתה" הינה תחושה ברורה ומובחנת שהאדם האחר מבין מה אנו מרגישים. כאשר שני הצדדים מקדישים תשומת לב למה שאומר או עושה בן שיחם, הם יוצרים תחושה של עניין הדדי. אנשי מכירות מצטיינים ומנהלי לקוחות למשל, אינם ניגשים ללקוח בהחלטה נחושה לסגור עסקה. הם רואים בעצמם מעין יועצים ומשימתם היא קודם כל הקשבה והבנת צרכי הלקוח, ורק אז, התאמת מרכולתם לצרכים הללו.

תשומת הלב כשלעצמה אינה מספיקה ליצירת כימיה טובה. המרכיב השני בנוסחה של פרופ' רוזנטל, הינו תחושה טובה הנוצרת במידה רבה באמצעות נימת הקול, הבעת הפנים ושפת הגוף בה אנו משתמשים. לדוגמה: בניסוי שבו נתנו מנהלים משוב לא מחמיא לאנשיהם, בעודם מפגינים כלפיהם רגשות חמים באמצעות קולם והבעות פניהם, מקבלי הביקורת דיווחו על תחושה חיובית ביחס לאינטראקציה כולה.

המרכיב השלישי במתכון לכימיה טובה קשור אף הוא לערוצים בלתי מילוליים. סקירה מהירה של אנשים היושבים יחד במסעדה, בית קפה או כל אירוע חברתי, מגלה כי אלה היוצרים ביניהם חיבור הדדי מתואמים בקצב, בתזמון של השיחה ובתנועות הגוף שלהם. כאשר שני אנשים מרגישים סימפתיה והבנה הדדית, גם הפיזיולוגיה שלהם מתואמת. תגובותיהם המיידיות והספונטאניות נראות כריקוד מתואם, כאילו כל פעולה ותגובה באינטראקציה תוכננו מתוך כוונה. עיניהם נפגשות, הם רוכנים אחד כלפי השני ומתקרבים זה לזה יותר מהמקובל בשיחה. הם חשים בנוח גם בשתיקות. בהעדר תיאום, השיחה יוצרת תחושה לא נוחה, ליקויים בתזמון התגובות ושתיקות מביכות. פסיכולוגים חברתיים מצאו באופן עקבי כי ככל ששני אנשים מסנכרנים באופן לא מודע את תנועותיהם במהלך האינטראקציה, כך יתחזקו רגשותיהם החיוביים אחד כלפי השני ותיווצר אצלם תחושה חיובית יותר ביחס למפגש כולו.

חיבור הדדי הינו דבר הקורה באופן ספונטאני. כאשר נוצרת כימיה חזקה בינינו לבין אדם אחר, אנו נמצאים במעין מיזוג מוחי שבו אנו נוטים לתפוס, לחשוב ולהרגיש כמו האדם האחר. הזרימה המשותפת של רגשות, הבחנות ומחשבות פנימיות מאפשרת לנו לחוות תחושות חיבה הדדיות של קירבה ואינטימיות. עם זאת, אנו לא חייבים לחכות שהחיבור ההדדי הזה יקרה באופן טבעי. אנו יכולים לגלות קשב רב יותר, להפגין אמפתיה רבה יותר ובאופן כללי להקדיש יותר תשומת לב לאנשים איתם אנו באים במגע. יש ביכולתנו ליצור תואם עם אנשים אחרים ולגרום להם להיות פתוחים, נינוחים ושמחים להימצא במחיצתנו. בקיצור, אנו מסוגלים ליצור כימיה באופן מכוון. אם נקדיש את הזמן והמאמץ לאמן את עצמנו במיומנויות האלו, נמצא את עצמנו מגיעים לתוצאות מרשימות בכל אינטראקציה אישית או עסקית בה נהיה מעורבים.

אשמח ללמד אתכם עוד על תקשורת בינאישית אפקטיבית, רושם ראשוני ושפת הגוף.

פנינה ארד,

יועצת ארגונית, מאמנת אישית ומנחת קבוצות.

2014-2017 © כל הזכויות שמורות לפנינה ארד
לוגו קטן