9 על : אוטיזם בזוגיות

  1. אחד מילדי הזוג הוא גאון מוכשר בטרוף עם יכולות יוצאות דופן. והוא לא רק ה'גאון של אמא', אלא באמת ילד מחונן / אחד מילדי הזוג סובל מהפרעות קשב וריכוז / מלקויות למידה / מהפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) /מהפרעות אכילה/ או שהוא מאובחן על הספקטרום האוטיסטי.
  2. היא מרגישה שהיא מדברת לקיר, חושבת שבעלה אטום, מתלוננת שהוא לא מצליח בכלל להבין אותה ואינו מתחשב כלל ברגשותיה וברצונותיה.
  3. הוא באמת לא מבין מה אשתו רוצה מהחיים שלו ומה כל כך רע לה. כל מה שהוא רוצה זה שהיא תפסיק להתלונן ותעזוב אותו בשקט.
  4. היא מרגישה מאוד בודדה, פיזית ונפשית. רוב האחריות על הבית ועל הילדים נופלת על כתפיה והיא מתפקדת כמו אימא חד-הורית, כמעט לכל דבר ועניין. גם כשבעלה נמצא אתה, הוא נוכח-נפקד, ממעט לשתף, להתעניין, לעזור או לספק תמיכה רגשית.
  5. היא מרגישה שהיא יוצאת מדעתה בגלל הכפייתיות של בעלה / ההישאבות שלו לתחביב או לתחום עניין מסוים / ההצמדות שלו לשגרה נוקשה / הקושי שלו להתמודד עם שינויים ואירועים בלתי צפויים.
  6. היא מתוסכלת מכך שלמרות שהיא עושה מאמצים מאוד גדולים לבוא לקראתו, להבליג, לוותר ולהתגמש, בעלה ממש לא רואה את זה, לא מעריך את ההשתדלות שלה ומאשים אותה בהידרדרות הקשר הזוגי.
  7. המריבות שלהם אף פעם לא באמת מסתיימות והם לא מגיעים יחד לפתרונות, כי הם לא מצליחים לדבר על הדברים שמפריעים להם מבלי להגיע לפיצוץ. המריבה לרוב נגמרת בזה שבן הזוג מתפרץ בכעס, או קם והולך ואינו מוכן לחזור ולדבר על הנושא הטעון.
  8. היא חושבת לעיתים קרובות להתגרש ממנו ונמצאת בהתלבטות מתמדת לגבי סיום הקשר הזוגי.
  9. כלפי חוץ, הזוגיות שלהם נראית רגילה לגמרי, עם עליות ומורדות. לעיתים קרובות, הם אפילו נראים כמו זוג מושלם ומעורר קנאה. אנשים מחוץ למערכת היחסים הזוגית מתקשים לראות ולהבין שהקשיים שאיתם הם מתמודדים הם קיצוניים וחריגים.

אני ממליצה להתייחס לסימנים האלה כאל נורות אזהרה המאותתות על כך שהקשיים שאתם מתמודדים בני הזוג במערכת היחסים הזוגית שלהם קיצוניים ושונים באופן מהותי מהקשיים הרגילים שרוב הזוגות מתמודדים אתם.

אוטיזם בזוגיות הרבה יותר נפוץ ממה שאנשים יודעים ומשערים. הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על 1 מתוך 40 אנשים, כאשר התופעה מאפיינת בעיקר גברים (היחס הוא 1:4, כלומר, על כל אישה ישנם ארבעה גברים על הספקטרום). אוטיזם בתפקוד גבוה, רחוק מהתמונה המצטיירת במדיה. מדובר באנשים שנראים רגילים לחלוטין וברוב המקרים, מצליחים להשתלב בחברה ובעולם העבודה. היחידה שעשויה לחוות את הסממנים האוטיסטיים היא בת הזוג, המנהלת אתם מערכת יחסים אינטימית 24/7.

בארץ, דור המבוגרים לא מאובחן רשמית והמודעות לנושא מאוד נמוכה, משום שבעבר לא היו קיימים קריטריונים מתאימים לאבחון של אוטיזם בתפקוד גבוה. ובכל זאת, הנתונים האלו מעידים על כך שהתופעה הזו עשויה לפגוש אותנו מאוד קרוב. זה אומר שבין המכרים שלנו, ישנם די הרבה אנשים שנמצאים על הספקטרום. סביר גם להניח שלרובנו יש לפחות חברה או קרובת משפחה אחת שמתלוננת על קשיים קיצוניים בזוגיות שלה ושניתן לראות אצלה חלק גדול מהסימנים האלו.

אל תשאירו אותה לבד.

אל תגידו לה שלכולם קשה.

אל תגידו לה שכל הגברים הם אותו הדבר.

מעבר לכך שזה לא נכון, זה גם לא עוזר לה בכלל. להפך, זה רק מגביר את המצוקה ואת הבלבול שהיא כבר חווה.

ואם כל הסימנים האלו מוכרים לך מחוויית הנישואים האישית שלך, אשמח לדבר אתך, לספק לך מידע נוסף ולענות על שאלותייך.

 

ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

את מוזמנת להתקשר או להשאיר לי פרטים בטופס צור קשר ואחזור אלייך בהקדם.

פגישות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל