שנינו יחד וכל אחד לחוד

 

 

בכל מערכת יחסים זוגית בריאה, צריך להיות מושג איזון בין האוטונומיה הדרושה לכל אחד מבני הזוג (זמן לבד) והאינטימיות הדרושה לו (זמן ביחד) כדי להרגיש רצוי ומוערך בקשר הזוגי. השגת האיזון הזה מאתגרת בכל מערכת יחסים זוגית, במיוחד כאשר לאחד מבני הזוג יש הפרעת תקשורת וקשה לו להבין ולספק את הצרכים הרגשיים והחברתיים של בת זוגו.

עם הזמן, דברים משתנים בכל מערכת יחסים זוגית ארוכת טווח. בתחילת הקשר, שני הצדדים בדרך כלל רוצים לנצל כל הזדמנות להיות ביחד, אולם ככל שהזמן עובר והקשר בטוח יותר, הצורך בנוכחות פיזית מוחלף בידיעה שהאהוב נמצא אתך גם ממרחק ומושג איזון מוסכם פחות או יותר בין זמן האיכות הזוגי לבין הזמן שאותו מבלים בני הזוג בנפרד.

הקונפליקט בין אוטונומיה לאינטימיות הופך להיות מרכזי במערכות יחסים זוגיות שבהן לאחד מבני הזוג יש הפרעת תקשורת בלתי מאובחנת. לאנשים עם הפרעת תקשורת יש צורך מאוד גדול במרחב אישי ובזמן לבד עם עצמם. הזמן הזה יכול להיות מושקע בעבודתם, בתחום עניין או בתחביב שלהם ויכול לבוא על חשבון כל אחד מתחומי החיים האחרים.

בתחילת הקשר הזוגי, ייתכן מאוד שבת הזוג היוותה את מוקד העניין המרכזי ומערכת היחסים הזוגית קבלה תשומת לב מרובה. אולם מה שקורה הרבה פעמים הוא שלאחר הנישואין, או לאחר לידת הילד הראשון, מערכת היחסים מקבלת עדיפות משנית והשקעת הזמן והמאמצים מופנית לתחום אחר. באופן טבעי, בת הזוג מרגישה מוזנחת, וכשיש ילדים, היא גם מגלה שעול הטיפול בהם נופל בעיקר על כתפיה, כך שהרבה פעמים היא גם מרגישה כמו אימא חד הורית לכל דבר.

לאנשים עם הפרעת תקשורת אין את הדחף הטבעי והספונטאני לשתף במידע רגשי או בחוויות שלהם. הם גם מגלים עניין מועט בחוויותיהם ורגשותיהם של אנשים אחרים. תחושת הבדידות והתסכול של נשים הנמצאות בזוגיות כזו היא גדולה. מעבר לקושי שבלהיות לבד, הן גם מרגישות דחויות. הן מפרשות את חוסר הנכונות של בן הזוג לשתף ולחלוק מעולמו כחוסר אהבה וחוסר אכפתיות וחוות פגיעה חמורה בתחושת הערך העצמי שלהן ובביטחון שלהן בקשר.

מדובר בפער גדול ביכולות להפגין אינטימיות ובצרכים האישיים של כל אחד מבני הזוג.  מהצד, זה יכול הרבה פעמים להיראות ולהישמע כמו אישה תובענית ותלותית שדורשת יותר מדיי תשומת לב ואף פעם לא מרוצה מכלום. אבל האמת היא, שהתמונה הזו רחוקה מלשקף את המציאות. בדרך כלל מדובר על נשים שעושות כל כך הרבה ויתורים ומסתדרות לבד בכל כך הרבה מצבים, שהציפיות שלהן מהקשר כבר ממש מועטות.

כאשר לא מוצאים את הדרך לגשר על הפערים בין בני הזוג באופן שיספק מענה הולם לצרכים של שניהם, הקונפליקט מתעצם ומוביל באופן בלתי נמנע לפרידה ולריחוק בין בני הזוג. זה יכול להסתיים  בגירושין ועשוי גם לבוא לידי ביטוי ביצירת חיים מקבילים שבהם בני הזוג בעצם מתחזקים סוג של שותפות עסקית בכל מה שקשור לניהול הבית, מפתחים לעצמם חיים נפרדים ומנהלים ביניהם תקשורת אינסטרומנטלית בלבד סביב משימות יומיומיות.

עצוב, אבל זה קורה הרבה כשיש הפרעת תקשורת ברקע. אז מה עושים כדי לא להגיע למצב כזה? מטפלים בבעיה ורצוי לעשות את זה כמה שיותר מהר. כשמחכים יותר מדי זמן, לפעמים המרחק בין בני הזוג כבר כל כך גדול, שאחד מהם או שניהם כבר איבדו את הרצון, את הכוח או את הנכונות להשקיע בקשר ולהתקרב מחדש. לא חבל?

אני מזמינה אתכם לתהליך של ייעוץ זוגי שיעזור לכם למצוא מחדש את האהבה שלכם כלפי בן/בת הזוג, להצית את האש במערכת היחסים שלכם ולתת לזוגיות את המקום הראוי לה, כי בסופו של דבר, אף אחד לא אוהב להיות לבד.

ד"ר פנינה ארד,

 יועצת זוגית, מנחת קבוצות ומאמנת להעצמה נשית.

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל