ציפיות נשיות שאינן עומדות במבחן המציאות כשלבן הזוג יש הפרעת תקשורת

נשים רבות מתאהבות ונכנסות לקשר זוגי חדש בהתלהבות גדולה, רק כדי לגלות, במקרה הטוב- מהר מאוד, ובמקרה הפחות טוב- אחרי מספר שנות נישואין, משכנתא וכמה ילדים משותפים- שבן הזוג שבו הן בחרו, אינו עונה על הציפיות שלהן. אין זה מפתיע, היות ובשלב ההתאהבות הראשוני של הקשר, השלב שבו ההורמונים חוגגים ושולטים, שני בני הזוג עושים כמיטב יכולתם להפגין את הצדדים המושכים באישיותם ולהסוות את הצדדים שעשויים להציגם באור פחות חיובי. וגם כאשר מופיעים סימני אזהרה כבר בהתחלה, קיימת נטייה להתעלם מהם ולהישאב לחשיבה חיובית ואופטימית של: יהיה בסדר.

מה שקורה באופן טבעי ובלתי נמנע אצל כל הזוגות, הוא שאחרי תקופת זמן מסוימת, שיכולה להמשך בין מספר חודשים למספר שנים, כשהורמוני ההתאהבות מפסיקים לפעול בעוצמה ולמסך את המציאות, תמונת המצב מצטיירת באופן כל כך ברור, שאי אפשר יותר להתעלם מקיומה. נשים מגלות שהן נמצאות בקשר זוגי שבו הן בעיקר נותנות מעצמן: חום, אהבה, טיפול בילדים, שירותי בישול, כביסה וניקיון, והרשימה הזו כמובן יכולה להיות ארוכה ואינסופית, כל אחת בהתאם לנסיבות החיים שלה.

המשותף לנשים שנמצאות בזוגיות עם גבר בעל הפרעת תקשורת, הוא שהן מקבלות מעט מאוד מבן הזוג, הן ברמת העזרה הפיזית והן ברמת התמיכה הרגשית. הן מרגישות פעמים רבות כמו אימהות חד הוריות, כשהן נושאות על כתפיהן את עיקר הנטל ההורי של דאגה יומיומית לבית ולילדים. הן האחראיות הבלעדיות על הקשר עם מסגרות החינוך, על מציאת סידור עבור הילדים כשהן לא נמצאות ועל עבודות הבית. כל זה, כשהן בדרך כלל גם מתחזקות למופת עבודה במשרה חלקית או מלאה.

מעבר לחוסר השותפות והחלוקה הלא הוגנת של המטלות שבשגרה, הנשים האלו סובלות בעיקר מתחושת בדידות קשה וממחסור בפרגון ובתמיכה רגשית מצד בן הזוג, שמתבטא במספר תחומים בולטים, שמהווים את אבני היסוד של זוגיות טובה ויציבה לאורך זמן:

הקשבה מתעניינת ואמפתית- מטלה לא פשוטה עבור גברים עם הפרעת תקשורת. הם מתקשים להביע עניין ואכפתיות בנושא שאינו מעניין אותם באופן אישי וקשה להם לשים את עצמם בנעלי האחר. הם נוטים לראות דברים מהפרספקטיבה שלהם בלבד וקשה להם להביע אמפתיה כלפי עמדות, גישות ונקודות מבט השונות משלהם.

אינטימיות- אצל גברים בעלי קושי תקשורתי, קיימת העדפה ברורה לדבר על עובדות ולא על רגשות ולנתח דברים באופן לוגי. בעוד שדיבור על עובדות משאיר אותם באזור נוחות בטוח, דיבור על רגשות מכניס אותם לטריטוריה לא ברורה, פחות מובנת, ולעיתים אפילו מסוכנת. כשבת הזוג יוזמת שיחה כזו, הם נכנסים ללחץ ומנסים להימנע ממנה. כשהם בכל זאת נגררים להגיב, הם נוטים לפרש את דברי בת הזוג כביקורת המכוונת כלפיהם, ומגיבים במגננה ובמתקפה, כשהם מאשימים אותה בקשיים שהיא מעלה.

תחושת ביטחון ואהבה – אנשים עם הפרעת תקשורת מגלים נטיות של פרפקציוניזם ומצוינות. יש להם פחד מאוד גדול מעשיית טעויות, יחד עם צורך גדול לתקן שגיאות של אחרים. הם מייחסים תשומת לב רבה מאוד לפרטים, וסובלים לעיתים קרובות גם מרגישות חושית, כך שמפריעים להם דברים שאנשים אחרים בכלל לא שמים לב אליהם. הם עשויים להיות ישירים, בוטים וחסרי טקט ולפגוע באחרים מבלי להתכוון לכך. הביקורת המתמדת מערערת את הביטחון של בת הזוג בעצמה ובקשר ומקשה עליה להרגיש נאהבת.  

הבעת חמלה – מצבי חולי ומצוקה מעידים מבחינתם של גברים עם הפרעת תקשורת על חוסר מושלמות, חולשה או כישלון, דברים שהם שונאים לראות הן בעצמם והן באחרים. כאשר הם נתקלים במכשולים, הם מסתמכים בעיקר על עצמם, ולכן הם מצפים גם מאחרים שיסתדרו לבד  ולא יפנו אליהם וישתפו אותם במצוקות שלהם. בת הזוג, שבאופן טבעי מצפה מבן זוגה להיות לצידה ולתמוך בה במצבים קשים, מוצאת את עצמה הרבה פעמים לבד, דווקא כשהיא הכי זקוקה לכתף שאפשר להישען עליה.

במסגרת עבודת הדוקטורט שלי, חקרתי את עולמן של נשים הנמצאות בקשר זוגי עם גברים הסובלים מהפרעת תקשורת. מצאתי שנשים הנמצאות בזוגיות כזו לאורך זמן משלמות מחיר בריאותי כבד, הן מבחינת הבריאות הפיזית והן מבחינת הבריאות הנפשית שלהן. הן סובלות מתחושות קשות של בדידות, כעס ותסכול, מתלוננות על מגוון רחב של סימפטומים גופניים ומחלות כרוניות, מאבדות את הביטחון העצמי שלהן ושוקעות למצבים של דיכאון ותשישות. לא היו הבדלים בין נשים שבן זוגן אובחן באופן פורמאלי לבין נשים החושדות שבן זוגן על הספקטרום האוטיסטי.

אם את נמצאת בזוגיות כזו, או מכירה מישהי שנמצאת בזוגיות כזו, אל תתני לה או לעצמך לשלם מחיר בריאותי כזה. הצעד הראשון, הוא קודם כל להבין את המצב שאתו מתמודדים, ואחר כך, למצוא דרכי התמודדות ודרכי פעולה יעילות. הרבה מאוד נשים נמצאות במצב הזה. את ממש לא לבד. 1 מתוך 40 אנשים נמצאים על הספקטרום האוטיסטי ובארץ, מבוגרים בתפקוד גבוה על הקשת האוטיסטית לא מאובחנים כלל.

יש הרבה מאוד דברים שניתן לעשות, גם ברמה האישית וגם ברמה הזוגית. כדאי אמנם להתאים חלק מהציפיות למציאות, אבל ממש לא כדאי לוותר עליהן לחלוטין וחשוב לשמור על אופטימיות.

אני מזמינה אותך להגיע לפגישת ייעוץ, בה תוכלי לקבל הסבר מפורט שיאפשר לך להבין את האתגרים שאיתם את מתמודדת ולראות את האפשרויות שעומדות בפנייך.

ד"ר פנינה ארד, 0507865822

יועצת זוגית ומאמנת להעצמה נשית.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל