עשרה דברים שלא ידעתם על זוגיות בצילה של הפרעת תקשורת

  1. מערכת יחסים זוגית בצילה של הפרעת תקשורת מתקיימת כאשר אחד מבני הזוג נמצא על הספקטרום האוטיסטי אולם מעולם לא אובחן. קשה לזהות אוטיזם בתפקוד גבוה אצל מבוגרים שלא אובחנו בילדותם, ובגלל שלפני שנות התשעים לא היו קריטריונים אבחנתיים מתאימים, אותם ילדים הגיעו לגיל בגרות מבלי להיות מאובחנים. הרבה מהם נישאו, פיתחו קריירות מוצלחות ואין להם מושג שהם על הספקטרום האוטיסטי.
  2. זוגיות שבה אחד מבני הזוג נמצא על הספקטרום האוטיסטי, מבלי להיות מאובחן ומבלי לחשוד בזה, נראית מבחוץ כמו זוגיות רגילה לגמרי. לעיתים קרובות, לבני המשפחה המורחבת, למעגל החברים הקרוב ולקולגות בעבודה אין שום אפשרות לראות אצל בן הזוג עם הסממנים האוטיסטיים את הקשיים בתקשורת הרגשית והאינטימית או לדעת על המתרחש בין דלתיים סגורות.
  3. זוגיות כזו דומה במידה רבה למערכת יחסים בין אנשים המגיעים מתרבויות שונות, כלומר, מאזורים גאוגרפיים שונים בעולם, כך שהם מדברים שפות אם שונות ויש להם מנהגים מסורתיים שונים ואולי אפילו דת אחרת. רק שכאן, מדובר בשוני נוירולוגי מולד, שאינו נובע מהבדלים בין-תרבותיים כאלו או אחרים.
  4. מכיוון שלאוטיזם יש מרכיב גנטי חזק, להרבה מהזוגות האלו יש ילדים על הספקטרום האוטיסטי, או ילדים המאובחנים בהפרעות קשב וריכוז, שהן ההפרעות הנלוות הנפוצות ביותר לאוטיזם. וגם כיום, אנשי מקצוע בהרבה מאוד מקרים מאבחנים את ההפרעות הנלוות האלו הרבה לפני שהם מזהים שהבעיה המרכזית היא אוטיזם בתפקוד גבוה. ילדים מאתגרים עם צרכים מיוחדים במשפחה מוסיפים כמובן עוד גורמי לחץ למערכת היחסים הזוגית.
  5. אוטיזם הוא לקות המשפיעה בעיקר על מיומנויות תקשורתיות וחברתיות. ותקשורת טובה היא מרכיב חיוני הדרוש לשימורן של מערכות יחסים זוגיות לטווח ארוך. היות ומדובר בשני סגנונות תקשורת שונים לחלוטין, בני הזוג חווים קצרים תקשורתיים מרובים ומתמודדים עם קשיי תקשורת קיצוניים בקשר שלהם.
  6. הרבה פעמים המשיכה וההתאהבות בקשרים האלו כל כך חזקה, שההתאמה בין בני הזוג יכולה להיראות לשניהם מושלמת בשלב הראשוני של הקשר הזוגי ומערכת היחסים עשויה להיחוות כאידילית על ידי שני בני הזוג בהתחלה.
  7. לאורך זמן, לרוב שני בני הזוג חווים חוסר סיפוק ואינם שבעי רצון ממערכת היחסים. כל אחד מהם עשוי לראות באחר את האשם העיקרי לקשיים הזוגיים. חילוקי דעות אינם מגיעים לכדי פתרונות, המריבות יכולות להיות אינסופיות ושני בני הזוג צוברים עוד ועוד כעס ותסכול.
  8. מערכת יחסים זוגית כזאת כוללת לעיתים קרובות אלימות פסיכולוגית, מילולית, מינית ו/או כלכלית. לעיתים רחוקות יותר, היא עלולה לכלול גם אלימות פיזית.
  9. נשים רבות הנמצאות בזוגיות כזו מתלוננות על חסך רגשי ומיני גדול מאוד, חוסר תמיכה, חוסר שוויון וחוסר הדדיות. הן סובלות ממצוקה נפשית וגופנית מוגברת, המתבטאת הרבה פעמים בדיכאון, חרדה ובמחלות כרוניות ואוטו-אימוניות.
  10. כאשר קשרים זוגיים כאלו מסתיימים, הגירושין עשויים להיות עתירי קונפליקט באופן קיצוני ועלולים לכלול גם הסתה של הילדים. בני הזוג הרבה פעמים מתקשים להגיע להסכם בתהליך של גישור, מה שגורם לפגיעה מתמשכת בכל בני המשפחה.

 

ד"ר פנינה ארד: 0507865822

*המידע מבוסס על ספרות מקצועית ועל המחקרים העדכניים ביותר בתחום

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל