לשנות את החוזה הזוגי

 

החוזה הזוגי הבלתי כתוב הוא חוזה פסיכולוגי, שנוצר לרוב באופן לא מודע ומתגבש מעצמו כבר בשלבים הראשונים של הקשר הזוגי. אין הכוונה להסכם ממון, או להסכם טרום נישואים הנחתם אצל עורך דין. מדובר בהסכם בלתי פורמאלי המתעצב תוך כדי תנועה, מתוך סך הפעולות הננקטות על ידי שני בני הזוג, או הפעולות שהם נמנעים מלנקוט, והוא בעצם פועל יוצא של מאפיינים אישיותיים ייחודיים של כל אחד מהם ושל נסיבות חייהם.

החוזה הזוגי משתנה באופן טבעי בכל פעם שנכנס מרכיב חדש למערכת היחסים הזוגית, כמו: היכרות עם הורי בן/בת הזוג, מידת מעורבותם של ההורים ושל שאר בני המשפחה המורחבת במערכת היחסים הזוגית, מיסוד הקשר, היריון ולידת הילד הראשון, חלוקת תחומי האחריות בין בני הזוג, ניהול הבית השוטף, עבודה מחוץ לבית, גידול הילדים וכדומה.

החוזה הזוגי נוטה להתקבע מהר מאוד, ומרגע שזה קורה, מאוד קשה לשנות אותו. אם למשל, לאחר לידת הילד הראשון, נוצר מצב שבו הגבר עובד עד שעות מאוחרות ובת הזוג שלו בבית רוב הזמן, לא עובדת כלל בחוץ, או עובדת במשרה חלקית ונושאת במלוא האחריות על תחזוקת הבית וטיפול בתינוק, סביר להניח שהמצב לא ישתנה מהותית גם עם לידת הילד השני, השלישי ואפילו הרביעי.

אם האישה היא זאת שהרוויחה יותר מבן זוגה ומימנה את מרבית ההוצאות המשותפות בתחילתה של מערכת היחסים, יש להניח שהיא זאת שתמשיך להביא את עיקר הפרנסה הביתה גם בהמשך, אחרי מיסודו של הקשר הזוגי ואחרי לידת ילדים משותפים.

כאשר הגבר הוא הדומיננטי והמוביל בקשר הזוגי, נוהג ליזום יציאות, לקבל את ההחלטות, לתת את הטון, זה כנראה ימשיך להיות כך, ומנגד, אם הוא פסיבי ובת הזוג היא זאת שלוקחת את המושכות לידיה, יוזמת, מחליטה, מקדמת דברים, גם זה יהיה דפוס שיתקבע לאורך זמן.

יכול מאוד להיות שדפוסי ההתנהגות שהתקבעו ויצרו את החוזה הזוגי התאימו לשני בני הזוג בתחילת הדרך המשותפת, או שאולי הם בכלל לא שמו לב שזה מה שקורה, שאחד מהם יוזם יותר, נותן יותר, מחליט יותר. וגם אם שמו לב, זה כנראה לא הפריע להם במיוחד אז, בהתחלה. כשההתאהבות בשיאה, זוגות לא תמיד ערים לדברים האלה, וגם לא נוטים להתחשבן בקטנוניות על מה שנראה בעיניהם כחסר חשיבות בתחילתה של מערכת יחסים אינטימית ומרגשת.

מה שכן, עם הזמן, ייתכן מאוד שפתאום, החוזה הזוגי הפסיק להתאים לאחד מבני הזוג, או לשניהם. מהניסיון שלי בקליניקה אני יכולה להעיד כי החוזה הזוגי שנוצר מפריע בעיקר למי שמרגיש שרוב הנטל המשפחתי נופל על כתפיו. כמו לדוגמה, נשים שקולטות שהן אלו שנשארות תמיד בבית עם ילדים חולים, או שהן האחראיות הבלעדיות על ניקיונות, כביסה, קניות וכו', בעוד שבן הזוג שלהן מתחמק בעקביות ממחויבויותיו המשפחתיות.

נשים הנמצאות בזוגיות עם גברים שיש להם הפרעת תקשורת מתלוננות הרבה על חלוקה לא הוגנת ולא שוויונית של מטלות הבית, על אחריות שמוטלת רק עליהן בכל מה שקשור לטיפול בילדים ולחינוכם, על חוסר נקיטת יוזמה מצד בן הזוג שלהן ועוד…

במרבית המקרים האלו, חיזוריו האינטנסיביים של בן הזוג, שלרוב אפיינו את תחילת הקשר, ההתפעלות שלו מבת הזוג, הבעת החיבה, הפרגון, נעלמו אף הם די מהר, אחרי מיסודו של הקשר הזוגי, או אחרי לידת הילד הראשון. מה שמעבר לשינוי בחוזה הזוגי הראשוני, מבליט עוד יותר, את חד צדדיותו של הקשר הזוגי, את כל מה שהאישה נותנת, לעומת המעט שהיא מקבלת מבן זוגה.

ואז, כשהיא מתחילה להרגיש שקופה ובלתי מוערכת, רואה שכל מה שהיא עושה מתקבל כמובן מאליו, או מתעוררת ומבינה שהיא מנוצלת, היא בדרך-כלל דורשת לשנות את החוזה הזוגי ולהפוך אותו להוגן ולשוויוני יותר. שם, היא לרוב נתקלת בהתנגדות חזקה מצדו של בן הזוג שלה, כי באופן טבעי, אף אחד לא רוצה לשנות חוזה קיים שהוא נוח, עם תנאים טובים, לחוזה שכולל בתוכו הרעת תנאים ונראה הרבה פחות מתאים ונוח.

אז קודם כל, אני מאוד ממליצה למי שנמצאת בתחילת מערכת יחסים, בין אם זה בפרק א' או ב', לשים לב להיווצרותו של החוזה הזוגי, גם לזה שהיא לא נדרשת לחתום עליו באופן פיזי, כי החוזה הזה בוודאות נוצר, בין אם היא רוצה או לא. מכיוון שלחוזה הזה יש השלכות לטווח הארוך, כדאי מאוד שכל אישה תדאג לכך מההתחלה, שהחוזה הזה יהיה לשביעות רצונה, ואם זה לא קורה, שתסיק לבד את המסקנות המתבקשות.

ומי שכבר נמצאת במערכת יחסים ארוכת שנים ומבינה שהחוזה הזוגי שחתמה עליו בלא יודעין, לפעמים לפני הרבה מאוד זמן, אינו מתאים לה יותר והיא רוצה לשנות אותו, חשוב שתדע שמותר לה, ואפילו רצוי לעשות את זה, כשהחוזה שנוצר אינו עונה על הצרכים שלה. יחד עם זאת, חשוב שתהיה מוכנה לכך שלא פשוט לשנות חוזה זוגי רב-שנים, וממש לא בטוח שהיא תצליח לעשות את זה לבד, בטח לא עם בן זוג שיש לו הפרעת תקשורת.

 

אשמח לדבר אתך וללוות אותך או אתכם בתהליך,

ד"ר פנינה ארד: 0507865822

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל