כתף להישען עליה

 

"הוא נעלם כשאני הכי צריכה אותו", היא אמרה לי בתסכול.

"הרגשתי לגמרי לבד אחרי הפלה כואבת ואובדן היריון שחיכינו לו הרבה מאוד זמן".

"לא קיבלתי ממנו שום תמיכה אחרי שפיטרו אותי מהעבודה".

"כשאני עצובה, או חולה, או סתם חלשה, הוא פשוט מתרחק ממני".

 

תמיכה הדדית היא אחד מאבני היסוד החשובים ביותר של זוגיות. הידיעה הזאת שניתן לסמוך על בן הזוג שיהיה שם בשבילנו בעת צרה, שיתמוך, שיעודד, שיעזור לנו. כשבן הזוג מוכיח שוב ושוב שהוא לא נגיש במצבי מצוקה, כשהוא לא מתייצב לצד בת הזוג שלו כשהיא זקוקה לו, תחושות התסכול, הכעס והאכזבה שלה, גדולות מנשוא. יש נשים שאפילו רואות בזה בגידה באמון, הפרת החוזה הבלתי כתוב של הנישואים.

הרבה מהנשים שאני פוגשת אצלי בקליניקה מתלוננות על נפקדות רגשית ועל חוסר תמיכה קיצוני מצד בן הזוג שלהן. חלקן מקבלות ממנו עזרה מעשית, כאשר מדובר בפעולות משימתיות כמו קניות, הסעות, או מטלות בבית, אבל כשמדובר בתמיכה רגשית, היעדרה בולט ומכאיב.

אצל מרבית האנשים עם הפרעת תקשורת, ההיעלמות שלהם במצבי קושי ומשבר נובעת מהקושי שלהם עצמם להתמודד עם מצבי דחק ומצוקה רגשיים. הם פשוט לא יודעים מה לעשות עם הצפה רגשית, איך נכון להגיב, ואיך לספק לבת הזוג שלהם תמיכה רגשית. הקושי שלהם לראות את האחר, להכיל רגשות ולהביע אמפתיה, הוא נוירולוגי ומולד.

אבל גם אחרי שמבינים שזה לא נובע מרוע לב או אכזריות, אין שום סיבה לוותר על תמיכה ולהשלים עם המוגבלות הזאת שלהם. נשים שחיות לאורך זמן ללא תמיכה רגשית, שוקעות לדיכאון ועלולות לפתח מחלות כרוניות ואוטו-אימוניות קשות. הן מרגישות שהן לגמרי לבד במערכה ושאין להן כתף שעליה הן יכולות להישען בשעת הצורך. הציפייה שבן הזוג שלהן יעמוד לצדן במצבי קושי ומשבר היא לגיטימית לחלוטין.

 

אז מה אפשר לעשות?

 

קודם כל, אל תישארי לבד. הקיפי את עצמך במקורות תמיכה אחרים כמו בני המשפחה המורחבת, חברות קרובות, אנשים שאוהבים אותך וישמחו להיות שם בשבילך. אל תהססי גם לפנות ולקבל תמיכה וליווי מקצועי.

אמרי לבן הזוג שלך באופן ברור ומפורש איך הוא יכול לעזור לך ומה בדיוק את צריכה ממנו. גם כשזה רק חיבוק וגם אם היית רוצה שהוא יחשוב על זה לבד בעצמו.

אם מערכת היחסים שלכם חשובה לבן הזוג שלך והוא מוכן להיעזר בייעוץ והדרכה, הוא בהחלט יכול ללמוד להעניק לך תמיכה ולהיות שם בשבילך, גם אם זה לא משהו שקורה אצלו באופן טבעי.

 

אם תרצי, אשמח לשוחח אתך.

ד"ר פנינה ארד: 0507865822.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל