כשאהבה הופכת לפחד

 

כולנו היינו רוצים לחיות בבית שיש בו אווירה נעימה, שתהיה לנו מערכת יחסים טובה עם בן או בת הזוג שלנו ושנוכל לדבר בחופשיות על כל דבר, גם על דברים אישיים שמציקים לנו וגם על דברים שמפריעים לנו בקשר הזוגי.

כאשר לאחד מבני הזוג יש הפרעת תקשורת, זה לרוב לא קורה. הפרעת התקשורת מקשה על בן הזוג להתמודד הן עם רגשותיו והן עם רגשותיה של בת הזוג שלו. יתרה מזאת, הוא נוטה להיפגע במהירות ומרבה לפרש אמירות ניטראליות או ניסיון לדבר על קשיים, כביקורת המופנית כלפיו.    

בן הזוג שיש לו הפרעת תקשורת נוטה להגיב בשתי דרכים אופייניות כאשר הוא כועס או נפגע, הוא מתפרץ בזעם, או שותק ומתרחק.

כאשר התגובה האופיינית של בן הזוג היא התקף זעם אלים ותוקפני, נשים מוצאות את עצמן לעיתים קרובות מרגישות כאילו הן מהלכות על קליפות של ביצים, משתדלות לחשוב על כל מילה שיוצאת להן מהפה, מנסות שלא לעורר את חמתו. כמובן שלא תמיד הן יכולות לצפות מראש מה יכעיס את בן הזוג שלהן, כך שההשתדלות שלהן מצליחה באופן חלקי בלבד.

תגובה של שתיקה, שלפעמים יכולה להימשך הרבה מאוד זמן, אלימה ומאיימת לא פחות, כך שההליכה על קצות האצבעות קיימת גם במקרים האלו, כאשר בת הזוג חוששת להיענש ב'ברוגז' מתמשך על דברים שהיא אומרת ושבן הזוג נפגע מהם, למרות שלא הייתה לה שום כוונה לפגוע בו. 

גברים שיש להם הפרעת תקשורת לרוב חוששים מעימותים ונוטים להימנע מהם, כך שגם הם הולכים על ביצים, משתדלים לא להעלות נושאים מעוררי מחלוקת, כדי לא להגיע לכדי ויכוחים ואי הסכמות.

בהרבה מאוד מקרים, הדינמיקה הזוגית הזו יוצרת מצב שבו שני בני הזוג מתחילים לפחד אחד מהתגובות של השני. אז הם מעירים פחות וממעטים להתייעץ ולשתף זה את זו בחוויותיהם. עם הזמן, התקשורת בין בני הזוג מצטמצמת לעניינים טכניים בלבד, כמו סידורים, קניות והסעות לילדים, ואילו הריחוק הרגשי ביניהם, הולך וגדל.

למרות שהניסיון למנוע ויכוחים ומריבות לפעמים מצליח, הוא בא על חשבון הקירבה והאינטימיות במערכת היחסים הזוגית. ככל שבני הזוג מדברים ומשתפים פחות אחד את השני באירועי היום יום, בהתלבטויות ובקשיים שלהם, הם מתרחקים ומבלים פחות זמן ביחד, ובסופו של דבר, הם מוצאים את עצמם תוהים מה נותר מהזוגיות שלהם ומה הם עדיין עושים ביחד.

כדי לעצור את ההתרחקות הבלתי נמנעת הזאת וליצור תפנית חיובית בקשר הזוגי, יש צורך ללמוד מיומנויות תקשורתיות חדשות ולרכוש כלים לניהול קונפליקטים באופן יעיל. כאשר שני בני הזוג מעוניינים לשפר את הקשר הזוגי שלהם, זה בהחלט אפשרי, בכל גיל, וכבר עזרתי להרבה מאוד זוגות לעשות את זה.

מוזמנים להתקשר ולדבר אתי: ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

 

 

 

 

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל