חומות של שתיקה

"אני לא יכולה יותר עם השקט הזה", אמרה לי קרן, "אפשר לחתוך את השקט ששורר אצלנו בבית בסכין. אני משתגעת, מרגישה כל-כך בודדה, אין לי עם מי לדבר. אני עובדת, לומדת, נפגשת עם חברות, אבל כשאני חוזרת הביתה, השקט הזה גומר אותי. יש אצלנו בבית אווירה של בית קברות". 

אני שומעת את זה הרבה מנשים שנמצאות בזוגיות עם גברים שיש להם הפרעת תקשורת. בדידות בזוגיות זה אחד הדברים שהכי קשה לחיות איתם. כואב להיות במערכת יחסים זוגית ובכל זאת, להרגיש שאין עם מי לדבר, שאין עם מי לחלוק חוויות יומיומיות, שאין את מי לשתף ברגעים היפים של החיים וגם לא ברגעים המעיקים.

ולא מדובר רק בתחושה פנימית של בדידות. מדובר בשקט מאוד מאוד מוחשי וכשיש ילדים גדולים שעזבו את הקן, כבר אי אפשר יותר להתעלם מהדממה שהולכת ומשתלטת על הבית. אנשים עם הפרעת תקשורת צריכים את השקט הזה. הוא ממלא אותם באנרגיות ומטעין אצלם את המצברים שהתרוקנו אחרי יום של עבודה ופעילות. הם יכולים לשקוע לתוך עולמם למשך שעות ארוכות ולהתנתק בבהייה מול מסך המחשב, הטלפון הנייד או הטלוויזיה. בנות הזוג שלהם, לעומת זאת, זקוקות לשיחה ולשיתוף על מנת למלא את המצברים שלהן, אבל בהרבה מאוד מקרים, לא זוכות לתשומת לב מצד בני זוגן.

"שנים רדפתי אחריו, התעניינתי בו, שאלתי שאלות והוא בקושי ענה לי", מספרת קרן, "הרגשתי כמו איזו חוקרת בשב"כ שמנסה לחלוב ממנו אינפורמציה. ומה בסך הכול רציתי? לדעת מה שלומו ואיך עבר היום שלו. עם הזמן התייאשתי ועזבתי אותו לנפשו".

אנשים עם הפרעת תקשורת לא ממש מבינים את הרעיון שעומד מאחורי שיחות החולין השגרתיות, שרובנו מכנים "סמול טוק" ומאוד מתקשים לנהל אותן. יש להם צורך מועט לשתף בחוויות שלהם וכשבנות זוגם משתפות אותם בחוויותיהן, הם מאבדים סבלנות במהירות ומצפים מהן להגיע ישר לשורה התחתונה. הם אפילו יכולים לשאול אותן באופן בוטה מה הפואנטה של הסיפור שלהן.

העניין עם שיחות חולין הוא שלרוב אין להן שום פואנטה. המטרה של בנות הזוג היא מאוד פשוטה, להביע התעניינות, להראות שאכפת להן ולהפגין חיבה וקירבה. כשהן לא זוכות לשיתוף פעולה מצד בן הזוג, כשהוא עצמו ממעט לשתף אותן במה שעובר עליו וממעט להתעניין בהן ולהקשיב למה שיש להן לומר, כשהוא עונה לשאלותיהן בתשובות קצרות ולקוניות של כן או לא, הן לאט לאט מתרחקות.

אינטימיות בין בני זוג היא תוצאה של תקשורת מוצלחת, חיבור רגשי ומגע אוהב. אנשים עם הפרעת תקשורת הרבה פעמים לא מבינים מה הקשר בין הדברים האלו. אני פוגשת אצלי בקליניקה לא פעם גברים שמתלוננים על היעדר סקס במערכת היחסים ומתקשים להבין איך ההתרחקות של נשותיהם נובעת מהריחוק הרגשי שלהם ומחוסר הנכונות שלהם לנהל שיחות שוטפות, לשתף, להתעניין ולהביע את רגשותיהם.

זה גם מסביר את המקום השונה שבו נמצאים שני בני הזוג. בחלק גדול מהמקרים שאני פוגשת אצלי בקליניקה, כל אחד מבני הזוג חווה את המציאות באופן שונה לגמרי. לרוב, הגבר בסך הכול מרוצה וחושב שמערכת היחסים הזוגית מספקת, בעוד שאשתו חווה מצוקה מאוד גדולה וכבר הגיעה לקצה ושוקלת ברצינות להתגרש ממנו.

לפעמים, הפנייה לקבלת עזרה מקצועית מתרחשת מאוחר מדיי, כשהריחוק שנוצר בין בני הזוג גדול מדיי, כשהרגשות כבר כבו ואינם וכשבני הזוג מנהלים חיים מקבילים לגמרי, למרות שהם עדיין חולקים את אותה קורת גג ומנהלים משק בית משותף.

מניסיוני, ככל שדוחים את הטיפול בקשר זוגי שהולך לכיוון של שתיקה, המצב רק הולך ומחמיר והסיכוי להציל את הקשר הולך ופוחת. וזה נכון שקשה לפנות זמן לטפל בזוגיות כשעובדים, מתחזקים בית ומשפחה ומטפלים בילדים קטנים. אבל כשהילדים גדלים ופתאום זמן פנוי כבר לא מהווה בעיה גדולה, זה הרבה פעמים מאוחר מדיי לגשר על הפערים ולשקם את מערכת היחסים.

אשמח לשוחח אתכם ולעזור לכם לשמור על הזוגיות שלכם,

ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל