זוגיות בלי אינטימיות

 

אינטימיות הייתה מאז ומתמיד מצרך מבוקש בקרב זוגות ובמציאות שבה ריחוק חברתי הוא צו השעה ואפילו ביטויי חיבה כמו חיבוק או נשיקה חבריים מהווים איום וסכנה, אינטימיות הפכה להיות מצרך נדיר ויקר ערך עוד יותר.

מה שכן, באופן שאינו מפתיע, כשזוגות מתלוננים אצלי בקליניקה על היעדר אינטימיות במערכת היחסים הזוגית שלהם, שני בני הזוג לרוב מתייחסים לחוסרים שונים. כשהם מתבקשים להסביר למה הם מתכוונים כשהם מדברים על אינטימיות, לגברים לרוב ברור שהכוונה למין, לפעמים הם אפילו לא מבינים למה אני שואלת, מרוב שזה אמור להיות ברור, ואילו נשים שמדברות על אינטימיות מתכוונות קודם כל לקרבה רגשית ולמגע גופני, שהוא לאו דווקא מיני.

קיים כמובן קשר הדוק בין קירבה רגשית לבין מיניות, אך הרבה גברים מצליחים לעשות את ההפרדה בין הנושאים האלה בקלות רבה, במיוחד אם כל הנושא של קירבה רגשית מהווה עבורם חידה, או מכשול רציני. כאשר קיימת אצלם ברקע הפרעת תקשורת בלתי מאובחנת, כמו בהרבה מהמקרים שאני פוגשת, לגברים האלה יש קושי אמיתי להתמודד עם כל הנושא של רגשות, להכיל את רגשותיה של בת הזוג, או להביע את רגשותיהם. הם מתקשים להראות חיבה ולהביע אמפתיה, מה שבאופן בלתי נמנע גורם לריחוק בין בני הזוג.

מבחינתם של חלק מהגברים האלו, אפשר במהלך היום לצעוק על בת הזוג, לדבר אליה באופן בוטה ולא מכבד, או סתם להתעלם ממנה, ובלילה פשוט להיכנס איתה למיטה ולצפות שהיא תיענה להם בשמחה, כאילו לא קרה כלום. ואז, הם מתפלאים ואפילו נעלבים כשהיא נרתעת, מביעה התנגדות, ולפעמים אפילו כועסת על זה שהם בכלל מעלים את האפשרות הזאת על דעתם. הם באמת ובתמים מתקשים להבין למה בת הזוג שלהם מקשרת בין הדברים ולמה היא לא יכולה פשוט ליהנות יחד איתם ממין שמנותק מכל הקשר אחר.

עצוב, אבל במקרים שבהם נשים בכל זאת משתפות פעולה, הן עושות את זה לא פעם רק כדי לרצות את בן הזוג, מתוך רצון לשמור על שלום בית, או להתפייס ולחזור לשקט תעשייתי. כאשר זה המצב, לא רק שהן לא נהנות, אלא שהן מרגישות כמו אובייקט מיני בתוך אקט שהוא טכני לחלוטין וחסר כל חיבור רגשי.

מסתבר שרוב הנשים צריכות קירבה רגשית כדי ליהנות מסקס בתוך זוגיות ארוכת טווח. הן צריכות להרגיש שבן הזוג שלהן הוא חבר שאפשר לשתף במה שעבר עליהן במהלך היום, מישהו שאפשר להתייעץ אתו, לסמוך עליו ולקבל ממנו תמיכה בשעת הצורך.

הקירבה שנשים רוצות כוללת גם מגע גופני שאינו מיני, כמו חיבוק, נשיקה, ליטוף אקראי. אבל לפני שמדברים בכלל על ביטויים של הבעת חיבה, על מחמאות או על יחס חיובי, היעדרו של יחס שלילי הוא בסיס שעליו מושתתת מערכת יחסים טובה.

סקס הוא התקשורת הכי אינטימית שיש. סקס טוב דורש התייחסות לצרכים ולרצונות של כל אחד מבני הזוג, הבנה של שפת גוף ורמזים בלתי מילוליים והתכווננות אליהם. כשקיימים בין בני הזוג קשיי תקשורת שמעיבים על הקשר, כשאצל אחד מהם קיימת הפרעת תקשורת בלתי מאובחנת ברקע, הפרעה שמקשה עליו להתמודד עם רגשותיה של בת הזוג או לפענח את הניואנסים הדקים של הבעות פנים ומסרים בלתי מילוליים, כמובן שגם הסקס נפגע. 

גברים שמגיעים עם נשותיהם אליי לייעוץ לרוב לא אוהבים לשמוע שהדרך לשפר את מה שקורה במיטה הזוגית, עוברת דרך שיפור התקשורת והקירבה הרגשית ושזה דורש השקעה ומאמץ. מבחינתם, הם היו מוכנים לדלג בשמחה על השלב הזה ולקבל את מנת הסקס שתספק אותם.

חלקם מוצאים לעצמם פתרונות קלים, בוגדים בנשותיהם ומחפשים לעצמם הרפתקאות מיניות וריגושים מחוץ לנישואים. זה בהחלט יכול לעבוד בשבילם מצוין, עד שבת הזוג מתחילה לחשוד בהם, או עד שפרטנרית לרומן מתחילה להפעיל עליהם לחץ ולדרוש מהם השקעה רבה יותר בקשר.

אותם גברים נוהגים להציג את בת הזוג שלהם כאישה קרה או פריג'ידית שאיבדה כל עניין במין. בדרך-כלל, זה רחוק מלשקף את המציאות. בהרבה מהמקרים האלו, האישה שלצידם לא איבדה כלל עניין במין, אלא איבדה את העניין בהם. היא דווקא הייתה מאוד רוצה מישהו קרוב, במיטה ומחוצה לה, אבל לא את בן הזוג החוקי שלה.

גברים כאלה לפעמים מופתעים מאוד לגלות שבת הזוג שלהם ניהלה או מנהלת רומן עם גבר אחר. מה שהם מתקשים להבין הוא שרומן מחוץ לנישואים ממלא אצל נשים צורך באינטימיות, כפי שהן מגדירות אותה, שכולל הרבה מעבר למין.

וכשהאינטימיות נעדרת במשך תקופה ארוכה ממערכת יחסים זוגית, גם הנשים הנאמנות ביותר, נשים שאינן פלרטטניות באופיין ואינן מחפשות לעצמן הרפתקאות וריגושים, נשים שמעולם לא האמינו שהן מסוגלות לבגוד בבן הזוג שלהן, עשויות למצוא את עצמן בתוך רומן סוער, מבלי להבין בכלל איך נסחפו לשם.

כמובן שלא כולם בוגדים בבני הזוג שלהם, אך אין ספק שגם נשים וגם גברים מושפעים לרעה מהיעדרה של אינטימיות במערכת היחסים שלהם, כל אחד כמובן, על פי הגדרתו. הרבה גברים עם הפרעת תקשורת מוצאים תחליף למחסור במין באמצעות התמכרות לפורנוגרפיה באינטרנט. נשים לרוב מפצות את עצמן במפגשים ובילויים עם חברות קרובות. עם הזמן, חלקן מבינות שזה לא מספיק בתור תחליף לאינטימיות זוגית ושוקעות לדיכאון כתוצאה מהמצב.

חמש נקודות למחשבה:

  • כאשר בני זוג צוברים כעסים ומתרחקים רגשית אחד מהשני, זה רק עניין של זמן עד שההתרחקות הגופנית תגיע. 
  • ניתן לשקם מערכת יחסים גם אחרי בגידה, אבל זה הרבה יותר מורכב ומצריך כמובן גם בנייה מחודשת של האמון שנפגע.
  • ככל שעובר זמן רב יותר מבלי לטפל במצב של היעדר אינטימיות, ההתרחקות בין בני הזוג הולכת ומעמיקה וקשה יותר לגשר על הפערים. 
  • לא פשוט להשיב את האינטימיות לחיי הזוגיות. זה מצריך עבודה והשקעה של שני בני הזוג, בליווי מקצועי.
  • מערכת יחסים זוגית אינה יכולה להיות טובה ומספקת כאשר אחד מבני הזוג או שניהם סובלים ממחסור באינטימיות.

 

בדיוק בגלל כל הנקודות האלה, לא כדאי לדחות את הטיפול בזוגיות.

כשבני זוג כבר מתנהלים כמו שני אנשים זרים שגרים באותו הבית, הרבה יותר קשה להניע תהליך של התקרבות.

כשאין אינטימיות בין בני זוג לאורך שנים רבות, בהרבה מהמקרים, זה כבר מאוחר מדיי לעורר מחדש רגשות שכבו או נעלמו .

 

כך שרצוי מאוד להגיע לייעוץ זוגי מייד כשמרגישים שמשהו לא עובד באינטימיות ושמתחילים להתרחק אחד מהשני,

לפני שאחד מבני הזוג מוצא מענה לצורך שלו באינטימיות מחוץ למסגרת הנישואים,

 לפני שמתרחשת שקיעה לדיכאון כתוצאה מהריחוק הרגשי.

 

ואם אחד התרחישים האלו כבר קרו, כדאי לקחת בחשבון שהזמן שעובר רק מחמיר את המצב.

 

אשמח לעזור לכם להשיב את האינטימיות לחיי הזוגיות שלכם,

ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

שיחות ייעוץ אישיות וזוגיות מתקיימות גם אונליין.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל