היא מדברת לקיר כבר 20 שנה, ורק עכשיו מבינה שלבעל שלה יש הפרעת תקשורת

 

בשנים האחרונות, זה קורה יותר ויותר לנשים ולזוגות הפוגשים את האוטיזם באמצע החיים. בדרך כלל, זה קורה בעקבות אבחון של אחד הילדים בהפרעת תקשורת, אך לעיתים מספיקים גם כתבה בעיתון או פוסט באינטרנט שמדליקים נורה אדומה ומובילים לחקירה מעמיקה יותר של הנושא.

המאפיינים המרכזיים של הספקטרום האוטיסטי כוללים קושי באינטראקציה חברתית, שטחי עניין מצומצמים ודפוסי התנהגות נוקשים וחזרתיים. מדובר בעצם במצב אחד עם שלוש רמות תפקוד: גבוה, בינוני ונמוך. אנשים על הרצף האוטיסטי תופשים את העולם באופן שונה מאחרים. הדרך בה הם תופשים את העולם הגיונית בעיניהם, אולם היא מביאה אותם לעיתים קרובות לעימות עם דרכי החשיבה, ההרגשה וההתנהגות הקונבנציונאלית ומקשה עליהם לתחזק מערכות יחסים חיוביות.

רק בשנת 1994 הכיר עולם הפסיכיאטריה בתסמונת אספרגר, שכיום נכללת בספקטרום האוטיסטי, כך שבעצם קיים 'דור אבוד' שלם של מבוגרים, הסובלים מהתסמונת ושמעולם לא אובחנו. מבחינה מספרית, ארבעה גברים מאובחנים על כל אישה, כך שהתופעה מאפיינת בעיקר גברים. מדובר באנשים בעלי תפקוד גבוה ואינטליגנציה שכלית, לעיתים גבוהה מהממוצע, שלמדו לחיות עם מגבלותיהם בהתאם לתמיכה שזכו לה ולאסטרטגיות פיצוי והסתגלות שלמדו לאורך חייהם. במקרים רבים מדובר באנשים מצליחים, שמצאו לעצמם נישה מקצועית מתאימה, פיתחו קריירה משגשגת, והיחידה שמתמודדת עם מוגבלותם זו בת הזוג שלצדם, שאף היא אינה יודעת בדרך כלל, עם מה בדיוק היא מתמודדת.

נשים החולקות את חייהן עם בני זוג על הספקטרום אינן מקבלות מענה לצרכים הרגשיים שלהן, חוות בדידות גדולה בנישואים שלהן ומתמודדות עם תחושות קשות של כעס, דיכאון וירידה בביטחון העצמי שלהן. לעיתים קרובות הן גם נושאות בנטל של חלוקה לא שיווניות במטלות הבית ובאחריות הורית ומרגישות שהן מותשות, כורעות תחת הלחץ והעומס הרב ומתפקדות כמו הורה יחידני. כאשר הן מעזות לשתף אחרים בקשייהן, הן מרבות להיתקל בתגובות של חוסר אמון וחוסר הבנה לגבי התמונה הקיצונית שהן מתארות (כל הבעלים אותו הדבר…) או בהטלת האחריות עליהן לבעיות במערכת הזוגית, מה שרק מוסיף לרגשות האשם שלהן, לבלבול ולערעור בתפיסת המציאות שלהן.

זה כמובן לא נובע מכוונה רעה כלשהי, לא של האנשים הקרובים ולא של אנשי מקצוע. זה פשוט נובע מחוסר מודעות!

הרי אם היינו רואים אדם יושב על כיסא גלגלים, לא היינו מצפים ממנו לקום ולהתחיל ללכת ובטח לא היינו כועסים עליו כשהוא לא היה עושה את זה. כאשר מדובר בנכות גלויה, קל לנו לראות מה הקושי של אותו אדם ואנחנו אפילו מתגייסים לעזור לו בשמחה. אולם כאן, כשמדובר באוטיזם בתפקוד גבוה, ההפרעה סמויה לחלוטין. מדובר באדם שנראה מצוין, מסתדר היטב והרבה פעמים הסביבה לא מבחינה באיזושהי מוזרות או קושי חברתי שלו. וגם אם כן, במיוחד כשמדובר בגאונים יצירתיים, הסביבה מייחסת את חריגותם לייחודיות המאוד גדולה שלהם, מה שאפילו מחזק את הקסם האישי שהם מקרינים על סביבתם.

התקשורת הנדרשת בזירה המקצועית – עם קולגות, בוסים או עובדים, שונה באופן מהותי מהתקשורת האינטימית הנדרשת בזירה הביתית. בעבודה אין הכרח לדבר על רגשות, להביע אותם או לשתף במידע אישי. ניתן לצלוח את יום העבודה בשלום עם תקשורת המתמקדת בהיבטים מקצועיים רלוונטיים. גברים על הספקטרום האוטיסטי לעיתים קרובות הופכים למומחים בתחום העניין שלהם ומסוגלים לנהל שיחות ארוכות כאשר הנושא קרוב לליבם. זו גם הסיבה לכך שבמקרים אלו, בת הזוג שלהם היא היחידה שתרגיש שיש בעיה רצינית בתקשורת ביניהם, כשאף אחד מבין חבריהם המשותפים לא יבין כלל על מה היא מדברת ומה לא עובד לה בתקשורת עם בעלה.

כאשר נשים מקבלות מסביבתן תגובות המטילות ספק בכושר השיפוט שלהן, הן לא פעם מתחילות לפקפק ביכולת ההבנה שלהן את מה שקורה. הן מאשימות את עצמן, משנות את דפוסי התקשורת שלהן ומנסות שוב ושוב אסטרטגיות חדשות. כשהן לא מצליחות לייצר שינוי משמעותי בתקשורת הזוגית, הן מתפשרות ומוותרות, והרבה פעמים מצמצמות את דרישותיהן ואת ציפיותיהן לרמה מינימאלית. המחיר האישי שהן משלמות על זה כבד. יכולת הסיפוק, ההנאה והרווחה האישית שלהן נפגעת והרבה פעמים הן שוקעות לדיכאון. גם בריאותן הפיזית נפגעת והן נוטות לחלות לעיתים קרובות ואף לפתח מחלות כרוניות כמו פיברומיאלגיה, תסמונת העייפות הכרונית וסרטן.

בקליניקה שלי אני מלווה נשים הנמצאות במערכת זוגית מאתגרת כזו באופן פרטני או קבוצתי ומסייעת להן להתמודד עם הקשיים, לחדש כוחות וליצור שינויים משמעותיים בחייהן.

אני עובדת גם עם זוגות כאשר לשני בני הזוג יש רצון ומוטיבציה לשקם את הקשר הזוגי שלהם.

מוזמנת לדבר אתי ולבדוק את האפשרויות העומדות בפנייך בדרך לשינוי.

התקשרי: 0507865822 או השאירי את פרטייך בטופס צור קשר, ואחזור אלייך בהקדם.

 

ד"ר פנינה ארד,

יועצת זוגית ומאמנת להעצמה נשית.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל