אוטיזם בתפקוד גבוה – מדיה מול מציאות

"בעלי אוטיסט? אין מצב, ממש לא! לפעמים אני אומרת לו את זה בצחוק, אבל אני לא באמת מתכוונת לזה". את התגובה הזאת, בכל מיני גרסאות שלה, אני מרבה לקבל מנשים שפונות אליי בעקבות פוסטים או מאמרים שכתבתי ושהן מזדהות איתם. וזה ממש לא מפתיע אותי שזאת התגובה שלהן. יושבת אצל כולנו בראש איזו דמות של אוטיסט, שניזונה על ידי המדיה, ושכל כך רחוקה מהמציאות, שהתגובה הזאת פשוט מתבקשת מאליה.

אפילו הסדרה החדשה 'הרופא הטוב', מנציחה את הסטריאוטיפ של האוטיסט שמפגין ללא ספק יכולות מרשימות וגאונות יוצאת דופן ברמה המקצועית, אולם ברמה האישית, די ברור שהוא מאוד מוזר, לא יודע לשקר, לא מבין בדיחות וציניות, ולא מעניין אותו כל הנושא של זוגיות ואהבה. והסדרה באמת נהדרת, ושון מקסים, והכול טוב, חוץ מזה שהדמות הזו שוב מחזקת את הסטריאוטיפ המוקצן לגבי איך נראה ומתנהג אוטיסט ואת הבורות הגדולה בכל מה שקשור לאוטיזם בתפקוד גבוה.

אז בניגוד למה שרוב האנשים יודעים וחושבים, אוטיסטים בתפקוד גבוה נראים רגילים לחלוטין ויכולים להפגין התנהגויות נורמטיביות לגמרי, ולהשתלב באופן מוצלח ביותר בעולם התעסוקה, וגם להתחתן ולהקים משפחה. והרבה מהם גם יודעים יפה מאוד לשקר, ומבינים ומספרים בדיחות, ויכולים גם להיות מאוד ציניים. ויש להם רגשות, אפילו מאוד עזים, והם יכולים לאהוב מכל הלב וליצור מערכות יחסים זוגיות. וכמו שאנשים שונים זה מזה, גם אוטיסטים מאוד שונים זה מזה, וחלקם גאונים וחלקם לא, וחלקם מגיעים להישגים מרשימים בתחום המקצועי שבו הם מתמחים, וחלקם מתקשים להתפרנס ולהתמיד בעבודה. חלקם מופנמים וחלקם מוחצנים, ובגלל השונות הכול כך גדולה הזו, גם כל כך קשה לאבחן אוטיזם בתפקוד גבוה, במיוחד אצל המבוגרים, שלא אובחנו בילדותם, כי לפני שנות ה-90, פשוט לא היו קריטריונים אבחנתיים לאוטיזם בתפקוד גבוה.

ומבלי שתשימו לב בכלל, הכירורגים שמנתחים אתכם בבית חולים יכולים להיות אוטיסטים, וגם הרופאים האחרים שמטפלים בכם, או עורכי הדין שמסייעים לכם לפתור כל מיני סוגיות משפטיות, וגם המהנדסים והמתכנתים שעובדים בחברות הייטק יוקרתיות ושההמצאות שעליהם הם שוקדים משרתות אתכם ברמה היומיומית, וגם הפרופסורים שלימדו אתכם באוניברסיטה, וגם אומנים שיצירותיהם מפארות את הבתים שלכם ומוזיקאים שהתווים שהם כותבים ומלחינים בכישרון רב, מנעימים את זמנכם. ולא רק שלא יהיה לכם מושג שהם אוטיסטים, אתם גם תהיו מאוד מאוד מרוצים מהתוצרים שהם יספקו לכם, ותמליצו גם לאחרים להיעזר בשירותיהם, כי האנשים האלה הרבה פעמים מוכשרים בטרוף, ופרפקציוניסטים, והעבודה שהם עושים היא לא פחות ממושלמת.

והיחידה שתרגיש באופן הברור ביותר את הצד האפל של המאפיינים האוטיסטיים שלהם, זו בת הזוג שלהם. כי הציפיות שלה, באופן טבעי, הן אחרות ושונות ממה שמצופה מהם בעולם העבודה. היא תרצה אינטימיות, והיא תרצה שיתוף רגשי והדדיות. והיא גם תרצה עזרה ותמיכה וכתף להישען עליה כשקשה לה. והיא מדי פעם תרצה גם קצת רומנטיקה. ואת כל הדברים האלה הם פשוט מתקשים לספק, לא כי הם לא אוהבים את בת הזוג שלהם. הם בדרך כלל מאוד אוהבים אותה, אבל לא יודעים איך להראות לה את זה, כי יש להם מוגבלות אמתית, נוירו-ביולוגית, שמפריעה להם לעשות את זה. ואותה מוגבלות גם לא מאפשרת להם להבין מה בדיוק בת הזוג שלהם רוצה מהם ואיך זה שהם לא מצליחים 'לספק את הסחורה'. וזה מאוד עצוב, כי כשמדובר בזוגות מבוגרים, הם יכולים לחיות ככה אחד לצד השני שנים רבות, בלי להבין בכלל שמאחורי הקשיים בזוגיות שלהם מסתתרת הפרעה סמויה שמשפיעה על כל מה שקורה במערכת היחסים הזוגית שלהם.

ודווקא אותם 'תותחים', שכל כך מצליחים בעבודה שלהם, וזוכים לכל כך הרבה שבחים והערכה מקצועית, נוטים להאמין שהכול אצלם בסדר, ושהבעיה היחידה שלהם בחיים זו בת הזוג שלהם, שרוצה ודורשת מהם יותר מדיי, ואף פעם לא מרוצה ממה שיש לה וממה שהיא מקבלת מהם. והתמונה הזאת כל כך מעוותת, ונובעת מאחד ההיבטים האפלים של האוטיזם, שהוא חוסר היכולת לראות ולהבין נקודות מבט של אחרים. כי הדברים שהאישה שלהם רוצה ומתלוננת על העדרם, מאוד לגיטימיים. מה שהיא בדרך כלל דורשת זה פשוט לקבל מענה לצרכים רגשיים בסיסיים ביותר, ומה שהיא רוצה הוא זוגיות נורמאלית שבה היא אוהבת ומרגישה נאהבת, נותנת ומקבלת ובעיקר, יודעת שרואים אותה ושהיא חשובה ומשמעותית עבור בן הזוג שלה.

ד"ר פנינה ארד, 0507865822.

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל