אוטיזם או נרקיסיזם

"הכי קשה לי עם זה שהוא לא רואה אותי בכלל", היא אמרה לי, "הוא רואה רק את עצמו".

היא סיפרה לי בדמעות שהיא התחילה להבין את זה כבר בזמן ההיריון, כשהיא הרגישה רע, פיזית ונפשית, וגם הייתה בשמירת היריון במשך חודשים ארוכים. בעלה כעס על זה שהיא מתלוננת ואמר לה שהיריון זו לא מחלה ושכל הנשים חוץ ממנה עוברות את זה בלי לעשות מזה כזה עניין גדול. ובלידה, במקום לשהות לצדה ולהחזיק לה את היד בזמן הצירים הכואבים והממושכים, הוא חזר הביתה לישון, כי הוא היה מאוד עייף. וגם בהמשך, במקום לעזור לה עם התינוק ולחלוק אתה במטלות ובכובד האחריות החדשה, הוא חזר בשעות מאוחרות מהעבודה ואחר-כך יצא לריצה, כרגיל, לא מוכן לוותר על אף אימון שגרתי שלו.

הרבה מהנשים שאני פוגשת אצלי בקליניקה מספרות לי על בעלים שדואגים רק לעצמם ושמים אותן ואת המשפחה במקום האחרון ברשימת סדרי העדיפויות שלהם. הם משקיעים בעבודה שלהם ומקפידים באדיקות רבה על התזונה שלהם ועל אימוני הכושר שלהם, או על עיסוק בתחביב אחר שלהם, שאלו כמובן דברים נהדרים בפני עצמם, אבל הבעיה היא שהם עושים את זה על חשבון זמן איכות זוגי ומשפחתי, ללא שום התחשבות בצרכים וברצונות של בת הזוג שלהם.

עם הזמן, האישה צוברת תסכול וכעס מאוד גדול על כך שהוא דואג רק לעצמו ולפעמים, היא אפילו מוצאת את עצמה מקנאה בו, על האופן שבו הוא בורח בהצלחה רבה מהמחויבות המתבקשת כלפי הבית והמשפחה ומתנהל כמו רווק חופשי.

נשים לרוב מייחסות את ההתנהגויות האלו של הבעלים שלהן לאגואיזם, נרקיסיזם ולעיתים אף לרוע לב או לאכזריות לשמה. מה שבדרך כלל הן אפילו לא מעלות על דעתן, זה שמאחורי המיקוד העצמי המופרז הזה וההתעלמות הבוטה מהצרכים שלהן, עשויה להסתתר הפרעת תקשורת קשה, אוטיזם בתפקוד גבוה, שמעולם לא אובחן.

אז מה ההבדל?

על פני השטח, זה באמת יכול להיראות אותו הדבר. ההבדל העיקרי נעוץ במסוגלות.

אנשים אגואיסטים מבינים היטב מה קורה במערכת היחסים שלהם ומה מצופה מהם בתור בני זוג. הם יודעים מהם הצרכים הרגשיים של בת הזוג שלהם וגם מסוגלים לספק לה את רובם. הם פשוט בוחרים, ברוב המקרים, שלא לעשות את זה. הם פוגעים או מתעלמים מבת הזוג שלהם באופן מכוון.

אנשים על הספקטרום האוטיסטי בדרך-כלל אינם מבינים ואינם יודעים באופן טבעי מה מצופה מהם בסיטואציות האלה. קיימת אצלם מוגבלות נוירו-ביולוגית מולדת ותורשתית שמקשה עליהם להתמודד עם רגשות, להביע אמפתיה או לתמוך בבת הזוג שלהם בעתות מצוקה. לרוב, אין להם כוונה לפגוע בבנות זוגם והם גם לא מבינים שזה בדיוק מה שהם עושים.

אני כמובן מתכוונת לאוטיזם בתפקוד המאוד גבוה שלו, שפעם קראו לו אספרגר. מדובר באנשים סופר אינטליגנטים, לפעמים מדובר בגאונים שמסוגלים לפתור בעיות מתמטיות מסובכות או לתכנת מערכות מורכבות, אבל כשזה מגיע להבנה שבת הזוג שלהם זקוקה לעידוד, למילה טובה, או סתם לחיבוק, הם מתקשים להבין את זה. וכשהיא מבקשת מהם לראות את הצרכים שלה ולהתחשב בה, הם לא מצליחים לעשות גם את זה. הפער בין המסוגלות השכלית הגבוהה שלהם לבין המסוגלות הרגשית הנמוכה, מאוד מבלבל.

אבל בפועל, בין אם מדובר בחוסר הבנה ומסוגלות ובין אם מדובר בחוסר רצון, בשני המקרים, נוצר מצב של מערכת יחסים א-סימטרית שבה האישה נותרת ללא מענה לצרכים הרגשיים שלה במסגרת הקשר הזוגי. וגם אם אכן מדובר באוטיזם ולא באגואיזם צרוף, זה עדיין לא אומר שצריך להשלים עם זה ולקבל את חוסר ההדדיות בקשר כגזירת גורל. יש בהחלט מה לעשות עם זה.

נשים שמשלימות עם המצב המתסכל הזה לאורך זמן משלמות מחיר בריאותי פיזי ונפשי כבד, שוקעות לדיכאון והרבה פעמים גם מפתחות מחלות כרוניות ואוטו-אימוניות קשות. התמונה הקודרת הזו בולטת בממצאי מחקר הדוקטורט שלי ומעבר לכך, אני פוגשת את המקרים האלו באופן יומיומי אצלי בקליניקה.

בשנים האחרונות עזרתי למאות נשים שנמצאות בזוגיות כזו לצאת ממצבים קשים של מצוקה נפשית, להתחיל לדאוג לעצמן, להתחזק פיזית ונפשית ולקבל החלטות לגבי המשך הזוגיות שלהן.

אשמח לעזור גם לך. מוזמנת להתקשר אליי:

ד"ר פנינה ארד: 0507865822

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל